Orbán Viktor: Nem az a fő kérdés, hogy ki támadott meg kit
A magyar kormányfő a diplomácia kudarcának nevezte a háborút egy katari fórumon.
„A háború eszkalációja helyett tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség, mert az ukrajnai háborúban minden nap sok ember hal meg” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a katari gazdasági fórumon kedden.
A magyar kormányfő John Micklethwaittel, a Bloomberg főszerkesztőjével folytatott beszélgetésében rámutatott: Magyarország azért tekint a európai nézőpont fősodrához képest eltérő szemszögből az ukrajnai konfliktusra,
- mert szomszédos a háborúban álló országgal,
- és mert Ukrajnában jelentős számú magyar kisebbség van,
- melynek tagjai közül többen életüket vesztették az összecsapásokban.
Orbán szerint a háború a diplomácia kudarca, és sosem szabadott volna megtörténnie. A miniszterelnök elmondta, hogy a konfliktusban
nem az a fő kérdés, hogy ki támadott meg kit,
hanem, hogy mi fog történni a következő reggel: újabb emberek fognak meghalni.
A miniszterelnök szerint ezért először tűzszünetre van szükség, utána pedig el lehet kezdeni az új európai biztonsági rendszer megtárgyalását.
Svédország és a NATO-csatlakozás
A Reuters szerint Orbán arról is beszélt Katarban, hogy Magyarország és Svédország kapcsolatának javulnia kell, mielőtt az északi állam NATO-tagságra vonatkozó kérelmét jóváhagyják.
Svédország Finnországgal karöltve 2022-ben, nem sokkal az ukrajnai orosz invázió február 24-i kezdetét követően kérte a NATO-hoz való csatlakozását. Finnország kérelmét a magyar országgyűlés ratifikálta, így Finnország beléphetett a katonai szövetségbe, Svédország jelentkezését viszont Törökországgal együtt Magyarország is akadályozta. A magyar kormány tagjai a tavasz folyamán többször is sérelmezték, hogy Svédország bírálta Orbán Viktort és Magyarországot, illetve azt hangoztatta, hogy Magyarországon sérül a demokrácia és a jogállamiság intézménye.
„Magyarország és Svédország politikai kapcsolatai borzasztóan rosszul állnak – közölte Orbán, és hozzátette, hogy – nem akarunk konfliktusokat importálni a NATO-ba.” Arról egyelőre nem tudni, hogy a magyar parlament mikor szavaz a svéd felvételi kérelemről, a NATO viszont júliusban tart csúcstalálkozót.
Katari üzlet
Orbán Viktor Katarban tárgyal az arab országtól való LNG (cseppfolyósított gáz) vásárlásáról, illetve a budapesti Liszt Ferenc Repülőtérről is. „Katar részéről megvan érdeklődés a budapesti repülőtér iránt” – mondta Orban a katari fórumon, hozzátéve, hogy „szívesen látnánk őket" Budapesten. (Euronews)