Óriási mértékben zsugorodnak Kirgizisztán hatalmas gleccserei
A gleccserek Kirgizisztán-szerte összesen 1400 négyzetkilométert veszítettek a területükből az elmúlt hetven év alatt.
A Szabad Európa helyi szerkesztősége elkísért tudósokat a Tien-san-hegy jég borította vidékére. Szakértők évtizedek óta gyűjtenek adatokat, melyek egy borús jövő képét vetítik előre.
A Tien-san-hegy kutatóközpontka felküldött egy csapatot a Kara-Batkak-gleccserhez. A gleccser 3300 méternél kezdődik, a legmagasabb pontja 4800 méteren van.
1947-ben még a gleccser területe 3,2 négyzetkilométer volt. Mára területe mindössze 2,5 négyzetkilométer.
A tudósok szerint ennek a felmelegedés az oka. A fák évgyűrűit elemezve is látható a felmelegedés hatása. Az erdők egyre magasabban nőnek a hegyen. Korábban az erdők felső határa 3200 méteren volt, ma már 3409 méternél. Az erdőhatár 209 méterrel magasabban van.
A Szujek-gleccsernek 1970 óta 0,7 négyzetkilométerrel, majdnem a felére csökkent a területe.
A Közép-ázsiai Földtani Intézet tudósai évente háromszor jönnek ide felmérni az olvadás mértékét.
A kutatók a Nyugati Bordu-gleccsert is figyelik, itt is hasonlók a problémák.
Ez a gleccser az elmúlt 8-9 évben közel 50 métert zsugorodott.
A gleccserek Kirgizisztán-szerte összesen 1400 négyzetkilométert veszítettek a területükből az elmúlt hetven év alatt. Ez 17 százalékos csökkenést jelent.
A helyi pásztoroknak is feltűnt, hogy mennyivel kisebb lett a gleccserek területe. Évről-évre kisebb a jeges területek száma.
Közép-Ázsia vízkészletének hetven százaléka gleccserekből származik. A tudósok szerint a gleccserek olvadása az egész régiót vízhiánnyal fenyegeti.