Rágcsálnivalókat semmisített meg a hatóság
Mintegy 110 csemege- és 21 pattogató kukorica vetőmag tétel GMO szennyezettségét ellenőrizte eddig idén a Nébih - írja a napi.hu.
A hatóság 7 mintában mutatott ki tiltott genetikai módosítást. A tiltott tételeket a hivatal egytől-egyig megsemmisíttette.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) adatbázist vezet minden hazai kis- és nagykereskedőről, beleértve, aki nem magyarországi előállítású vetőmagot forgalmaz vagy használ. E körből a hatóság szakemberei kockázatelemzés alapján jelölik ki az ellenőrizendő vállalkozásokat, továbbá évente kampányszerű célellenőrzéseket is szerveznek. A vizsgálatok célja, hogy megakadályozzák a hazánkban tiltott GMO szennyezett vetőmagok forgalmazását, valamint, hogy felderítsék/kiszűrjék az illegálisan behozott tételeket.
A csemege- és pattogató kukorica vetőmagok GMO tartalmának fokozott ellenőrzését indokolja, hogy az ezekből termett termék közvetlenül a vásárlók asztalára kerül. Szintén fontos kockázati tényező, hogy e vetőmagvak jelentős része olyan országból származik, ahol a GMO fajták termesztése, használata engedélyezett.
Tavaly összesen 117 csemege- és 27 pattogató kukorica, míg 2016-ban eddig 110 csemege- és 21 pattogató kukorica tétel vizsgálatát végezte el a hatóság. Tavaly 8 csemegekukorica mintában, idén pedig 6 csemege- és 1 pattogató kukorica mintában mutatta ki a GMO szennyezést a NÉBIH laboratóriuma.
A 2016-os országos célellenőrzésre március 21-24. között, még a vetési időszak előtt került sor. A szakemberek a teljes élelmiszerláncot vizsgálták, azaz nem csupán vetőmag forgalmazóknál, hanem gazdaboltokban, áruházakban, termeltetőknél és konzervgyárakban is mintáztak, zsákos és kistasakos kiszerelésű vetőmagot egyaránt. Az akció során GMO szennyezést egyetlen mintában sem mutattak ki a laborvizsgálatok, 5 csemegekukorica tételről viszont kiderült, hogy forgalmazója nem tett eleget a NÉBIH felé történő bejelentési kötelezettségnek.