Rég nem látott méretű megmozdulás készül a kormány ellen szombatra
Vasutasok, vegyészek, BKV-sok, pedagógusok, mozgolódik a Magyar Szakszervezeti Szövetség is – rég’ látott országos megmozdulás is lehet a szombatra tervezett pedagógusok által meghirdetett demonstrációból.
Országos tüntetést szervez a pedagógusok sztrájkbizottsága február 13-ára a fővárosba, a köznevelés és a pedagógusok helyzetének javítását követelve.
Követeljük:
• tananyag radikális csökkentését,
• a kötelező tanulói óraszámok mérséklését,
• az általános iskolában a délután négy óráig tartó kötelező benntartózkodás megszüntetését,
• a kötött munkaidő megszüntetését,
• az Országos Köznevelési Tanács és a Közoktatás-politikai Tanács visszaállítását,
• az intézményvezetők munkáltatói és gazdálkodási jogának visszaállaítását,
• a szakképzési centrumok jogi helyzetének rendezését,
• a tankönyvválasztás szabadságát,
• a köznevelésben a csaknem ötvenezer, az oktatást, a nevelői munkát segítő dolgozó bérének rendezését.
Az oktatás nemcsak a pedagógusok ügye, hanem közügy, a magyar társadalom ügye!
Régen volt ilyen kiterjedt és forrongó a sztrájkhangulat az országban, kérdés, hogy sikerül-e összefogni az erőket és koncentráltan sarokba szorítani a kormányt. Most minden adott hozzá, ha nem forgácsolják szét az érdekeket.
Sztrájkbizottságot alakítottak s rendhagyó sztrájkra készülnek a BKV-sok is. A fővárosi közlekedési cég vezetése egyetlen fillér béremelést sem ajánl a dolgozóknak, létszámleépítésre készül, miközben például a garázsokban, egyes munkakörökben már így is a munkavédelmi és belső szabályzatok megsértését kockáztatva dolgoznak, időnként jelentősen túlterhelten az emberek. Az Egységes Közlekedési Szakszervezet más ágazatokkal összefogva is készül egy meglepő tartalmú munkabeszüntetésre. A szakszervezetnél most az verte ki a biztosítékot, hogy a cégvezetés a tulajdonos mögé bújva még mindig nem tett béremelési ajánlatot, s úgy tűnik, hogy nem is akar.
A sztrájkkészültségnek azonban nemcsak ez, hanem az eddig felhalmozódott probléma összessége az oka, főként azért, mert a cégvezetés még csak kísérletet sem tesz arra, hogy komolyan vegye a szakszervezet jelzéseit, s megpróbálja orvosolni a gondokat. A szakszervezet szerint esetenként felmerül a gyanú, hogy az egészségre és a biztonságra veszélyes körülmények között dolgoztatják az embereket, időnként túlhajszoltan is.
Betelt a pohár – jelentette ki Nemes Gábor, az EKSZ elnöke s mivel a szakszervezet úgy látja, ezzel a cégvezetéssel nem lehet a tárgyalóasztalnál szót érteni, megkezdik a sztrájk előkészületeit, külső szövetségeseket keresve az ellenálláshoz:
- Sztrájkolni fogunk, bár egyáltalán nem úgy, ahogy arra a cégvezetés ilyen helyzetben általában számít sőt, ezzel az akcióval, amelynek a részleteit később hozza nyilvánosságra a szakszervezet, még az utasoknak sem a haragját, hanem sokkal inkább a szimpátiáját fogjuk kivívni – jelentette ki az elnök.
Százával érkeznek a pedagógusok hétvégi tüntetésére vidékről, a Magyar Szakszervezeti Szövetséghez tartozó szakszervezetek tagjai közül is – közölte a MaSzSz alelnöke, aki szerint a legtöbb munkavállalót képviselő szervezet összefogási szándéka és tettrekészsége nemcsak a tanároknak, szülőknek és diákoknak, hanem a kormánynak is üzenet: jól összekovácsolódó tömeg készülődik. Az alelnök szerint szombaton a szakszervezetek is megmérettetnek.
A pedagógustüntetésre készül a legtöbb munkavállalót képviselő Magyar Szakszervezeti Szövetség is, a tagszervezetei és azon belül az egyes tagok. A MaSzSz alelnöke, Székely Tamás fontosnak tartja nyilvánosságra hozni, hogy a konföderáció nemcsak szolidáris a pedagógusokkal, de látványosan ki is áll mellettük, azonosul a céljaikkal.
A tüntetéshez tartozó Facebook oldalon eddig csaknem ötezer ember jelezte, hogy ott lesz, a 32 ezer meghívottból.