h i r d e t é s

Strasbourg: Magyarország megsérti a menekültek jogait

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Strasbourg: Magyarország megsérti a menekültek jogait

2017. március 14. - 11:43

Nem lehet a menekülteket a tranzitzónákban fogva tartani, és a jelenlegi módon visszaküldeni Szerbiába - írja az Index.

A strasbourgi bírósághoz - Forrás: index.hu

Az Emberi Jogok Európai Egyezményébe ütközik az, ahogy Magyarország a menedékkeresőkkel a határ mellett felállított tranzitzónákban bánik – mondta ki mai, egyhangúlag meghozott döntésében az Emberi Jogok Európai Bírósága.

A strasbourgi bírósághoz két bangladesi férfi fordult, akiket a magyar hatóságok panaszuk szerint menedékkérelmük beadása után a röszkei tranzitzónában fogva tartottak, majd visszaküldtek Szerbiába.

A két férfi az elsők között volt, akik a 2015 szeptemberében hatályba lépett új szabályozás idején menedékkérelmet adtak be, ők szeptember 15-én érkeztek a határhoz.

Bár a hivatalos magyar álláspont az, hogy a tranzitzóna szabadon elhagyható Szebia felé, a strasbourgi bíróság kimondta, hogy a két férfit a tranzitzónában jogellenesen fogva tartották, ami a jogellenes fogva tartás tilalmába ütközik, és a jogorvoslathoz való jogukat sem tudták érvényesíteni.

A bíróság azt is megállapította, hogy a két férfi Szerbiába való visszaküldése is jogsértő, mivel a magyar hatóságok nem támasztották alá indokokkal, hogy miért tekintik Szerbiát minden migráns tekintetében biztonságos országnak. Ezért fennállt a veszély, hogy ott embertelenül vagy megalázóan bánnak velük.

A bíróság 10-10 ezer euró kártérítés megfizetésére kötelezte Magyarországot, valamint a peres költségeik megfizetésére. Az ítélet egyelőre nem végleges, mert ha a bíróság befogadja a fellebbezést, amire a kormánynak 3 hónapja van, az ügy még a nagykamara elé kerülhet. A mai döntés ugyanakkor illeszkedik a strasbourgi esetjogba, mivel korábban már születtek hasonló döntések, ezért az tűnik valószínűbbnek, hogy az ügy itt megáll.

Az ügy több szempontból is kiemelt fontosságú. Egyrészt ha véglegessé válk, az összes menedékkérő eséllyel kereshet jogorvoslatot Strasbourgban. A kormányoldal ráadásul épp a múlt héten fogadott el egy, a most egyezménysértőnek ítéltnél is szigorúbb szabályt a tranzitzónákra: az összes menedékkérőt az ott felállított konténerekbe zárnák. A jogvédő civil szervezetek fel is szólították, hogy kérjen normakotrollt az Alkotmánybíróságtól.

A két bangladesi férfit a Helsinki Bizottság ügyvédje, Pohárnok Barbara képviselte.

 

index.hu