Szegregáció: pert vesztett és felelős az Emmi
Másodfokon is nyert csütörtökön az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) az Emberi Erőforrások Minisztériumával (Emmi) szemben abban a több mint tíz éve húzódó perben, amit az alapítvány roma gyerekek iskolai szegregációja, vagyis a nem roma gyerekektől elkülönített oktatása miatt indított.
Az ítélet szerint az Emminek 50 millió forintos bírságot kell megfizetnie, valamint szakértők bevonásával, minden egyes érintett iskola vonatkozásában deszegregációs tervet kell készítenie. A Fővárosi Törvényszék tavaly áprilisban hozta meg elsőfokú ítéletét, mely szerint 28 általános iskolában különítettek el jogellenesen cigány tanulókat, ezek közül 13 iskola mind a mai napig működik, szegregált formában. Nemcsak vidéki települések, de Budapest belső kerületei (VII., VIII. és IX. kerület) is érintettek. Az elsőfokú bíróság kikötötte: a bírságot a deszegregációs munkában résztvevő civil szervezetek támogatására kell fordítani, az iskolákat pedig el kell tiltani attól, hogy a következő tanévtől újabb első osztályt indíthassanak.
Ezen a Fővárosi Ítélőtábla úgy változtatott: a bírság összegét nem a civil szervezeteknek kell megfizetni, és idén még első osztályokat is lehet indítani.
- A bíróság szerint a deszegregációs terv elkészítése az első lépés, és csak utána lehet szakértők bevonásával dönteni arról, hogyan szüntessék meg a jogellenes helyzetet – nyilatkozta lapunknak a CFCF ügyvédje, Kegye Adél. Hangsúlyozta: az ítélet nem pontosan az, amit vártak, de egy biztos: előbb-utóbb mind a 13 iskolában meg lesz szüntetve az elkülönítés, az Emmi pedig nem mutogathat tovább az önkormányzatokra, a szülőkre; a jogellenes helyzet fenntartásáért egyedül a minisztérium felelős.
Szerző: Juhász Dániel / nepszava.hu