h i r d e t é s

Tények és tévhitek a fogbeültetésről

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Tények és tévhitek a fogbeültetésről

2022. október 11. - 17:17

Ahogy a fogászati kezelések általában, úgy a hiányzó fog vagy fogak pótlására megoldást kínáló fogbeültetés is számos, a köztudatban keringő tévhitnek esett már áldozatául. Most itt az ideje leszámolni ezekkel a hamis hírekkel, hiszen egy implantátum segítségével rengeteg esztétikai és egészségügyi problémát is egy csapásra kiküszöbölhetünk!

Fotó: canva.com

Nézzük, mik a leggyakoribb tévhitek, és mik a valós tények a fogbeültetéssel kapcsolatban!

Tévhit: A beavatkozás során egy komplett fogat ültetnek be.

Tény: Nagyon érdekes, hogy a köznyelvben a három részből álló egységet tekintjük fogpótlásnak, azaz implantátumnak, miközben a valóságban maga az implantátum egy, a csontban a foggyökér helyett elhelyezett titáncsavar. Ezt egészíti ki egy felépítmény és egy korona. Az eredmény pedig a megszólalásig hasonlít egy valódi fogra!

Tévhit: Csak idős korban érdemes fogbeültetést csináltatni.

Tény: A kor előrehaladtával természetes folyamat a fogaink kopása és elvesztése is, ezért jogos a feltételezés, hogy minél bölcsebbek lettünk, annál nagyobb valószínűséggel kell kiemelt figyelmet fordítanunk fogsorunk egészségére. De foghiány nem csak az életkorunk, hanem bármilyen más ok miatt (baleset, genetika, rossz szájhigiénia, stb.) is megkeserítheti az életünket. Ilyenkor nem érdemes szenvedni, és a mosolyunkat takargatni, hiszen mindez könnyen orvosolható!

Tévhit: A fog implantátum beültetés után kilökődik.

Tény: Az implantátum, vagyis a pótlás vázát adó csavar titániumból készül, ami minden esetben összhangban áll a szervezetünkkel, nem lökődhet ki csak úgy. Ha betartjuk a szájhigiéniára és a megfelelő életmódra vonatkozó javaslatokat, egy implantátum akár életünk végéig is elkísérhet minket.

Tévhit: Néhány évente új implantátum beültetése szükséges.

Tény: Nagyon fontos tudni, hogy egy minőségi, titánium implantátum bizony egy egész életre szól! Ha vigyázunk rá, vagyis megfelelően ápoljuk, és lelkiismeretesen részt veszünk a kontroll vizsgálatokon is, nincs mitől tartanunk. Sajnos sokan azért félnek belevágni, mert azt hiszik, a fogbeültetés árát néhány évente ki kell gazdálkodniuk az egyszeri alkalom helyett.


Fotó: canva.com

Tévhit: A fogbeültetés rettenetesen fájdalmas procedúra.

Tény: Ahogy manapság minden fogászati beavatkozás, úgy a fogbeültetés is teljesen fájdalommentes folyamat, hiszen minden lépés helyi érzéstelenítés mellett történik. Ha csak a fájdalomtól való félelem tartott vissza minket a tökéletes mosoly igénybevételétől, nem érdemes tovább halogatni!

Tévhit: A fogbeültetés menete hosszadalmas műtétet jelent.

Tény: Az igaz, hogy például egy sima fogtöméshez képest a konzultációtól a lenyomatvételen át a pótlás rögzítéséig tartó teljes folyamat több időt vesz igénybe, hiszen kicsivel komplikáltabb eljárásról van szó. A lenyomatvétel és a rendelőből való elégedett távozás között szükségszerűen el kell telnie némi időnek, amíg a fogtechnikus elkészíti számunkra a tökéletes implantátumot. De egy élethosszig tartó eredmény érdekében megéri ez a kis várakozás, arról nem is beszélve, hogy maga az utolsó lépés, a beültetés általában mindössze 30 percet vesz igénybe.

Tévhit: A minőségi fogbeültetés megfizethetetlen.

Tény: Szerencsére a modern fogászatnak köszönhetően már egyre jobb minőségű megoldások érhetőek el egyre kedvezőbb árakon. A befektetés pedig abszolút megéri, tekintve, hogy kisebb beruházásért cserébe, élethosszig tartó, biztonságos és élethű megoldást kaphatunk!

Tévhit: Az implantátum beültetés után nincs is dolgunk a fogainkkal.

Tény: A kezelőorvos is felhívja rá a figyelmet, de sosem lehet elégszer elmondani, hogy a fogimplantátum ugyanolyan figyelmet igényel, mint az eredeti fogaink! Ne próbáljuk meg tehát megúszni a napi kétszeri fogmosást és a fogselyem használatát, valamint szigorúan tartózkodjunk a dohányzástól! Az implantátumokkal kapcsolatos panaszok (és ezáltal a megbízhatatlanságról és kilökődésről szóló tévhitek) nagy része ugyanis a rendkívül rossz szájhigiéniának köszönhető.