Terveket bemutató kiállítás van, de rendes árvízvédelme továbbra sincs Esztergomnak
Az esztergomi Mária-Valéria híd vámházépületében nyitott „Széchenyi 225, Mária Valéria híd 15, Mobil gát 2020” címmel kiállítást a Magyar Közút Nonprofit Zrt., a tablótárlat Széchenyi István életútját mutatja be.
Az október 11-éig látható kiállítás részét képezi a 2001-ben átadott Mária Valéria-híd építésének története és az új esztergomi mobilgát tervrajzai, leírása is.
A Széchenyi Emlékév keretében, gróf Széchenyi Istvánnak — a közlekedés ügyében betöltött jelentőségét méltatva — születésének 225., a Mária-Valéria híd újjáépítésének 15. évfordulója és az esztergomi mobilgát-tervezés alkalmából a Magyar Közút Nonprofit Zrt., mint a Mária-Valéria Duna-híd magyarországi üzemeltetője kiállítást rendezett a híd vámház épületében.
A tárlat rendhagyó módon mutatja be Széchenyi életének legfontosabb állomásait. Az október 11-ig látható táblakiállításon végigkövethető Széchenyi István életútja, utazásai, gazdasági reformjai, a Lánchíd építése, az akadémia létrehozása, valamint mag1ánéletének fontosabb állomásai is.
A kiállításon külön tablók elevenítik fel a Mária-Valéria híd 15 évvel ezelőtti újjáépítését, illetve bemutatják a 2020-ra tervezett esztergomi mobilgát szerkezetét és nyomvonalát.
A kiállítás egyes részeit középiskolás diákok készítették, így nemcsak a táblákon, hanem egy kicsit az ő szemüvegükön keresztül ismerkedhetünk a „legnagyobb magyarral”. A kiállításon a látogatók megtekinthetik a végleges biztonságot nyújtó mobilgát terveit is.
A megnyitón többek között felszólalt Nemes-Nagy Tibor, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. vezérigazgatója, Tasó László, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, közlekedéspolitikai államtitkára, Szemereki Zoltán, a Széchenyi Társaság alelnöke és Széchenyi Tímea, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány kuratóriumi elnöke.
"Ahogy a Lánchíd a reformkor szimbóluma, a Mária-Valéria híd újjáépítése, 15 évvel ezelőtti átadása a polgári Magyarország szimbóluma. Büszkék vagyunk arra, hogy közösségi forrásokból és saját erőből olyan hidak építését kezdhetjük meg a közeljövőben, melyek erősítik a kapcsolatokat"- mondta a Széchenyi-emlékév keretében rendezett kiállítás megnyitása előtt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedéspolitikai államtitkára.
Tasó László a hidakhoz hasonlította a Via Carpatia nyolc országon áthaladó, a Balti-tengert a Fekete-tengerrel és az Égei-tengerrel összekötő közlekedési folyosót, amelynek teljes magyarországi szakaszát 2019 végéig kiépítik.
Esztergom nevében Romanek Etelka polgármester többek között arról szólt, hogy Szent István, Esztergom szülötte, első királyunk és Széchenyi István, a legnagyobb magyar életműve Esztergomban is összeilleszthető. A Mária Valéria híd pedig jelképe annak a kitartásnak amely népünk ezredéves történelmét végigkíséri, s a két part pillérjei között akkor sem szűnt meg a lelki összeköttetés, amikor fizikai értelemben az hídként nem szolgálta célját. Valamennyink emlékében beleégett a két csonka hídfő látványa, de 15 éve ismét összeköt minket, hirdetve az összetartozás erejét és diadalát a széthúzás és a rombolás felett. (Városházi információ)