h i r d e t é s

Több banktól kaparják össze a metrófelújítás árát

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Több banktól kaparják össze a metrófelújítás árát

2015. február 02. - 01:18
0 komment

Ferdítés lenne azt írni, hogy a 3-as metró kezd életveszélyessé válni, hiszen sok szakmai vélemény szerint már most is az.

Január 28-án megint elfüstölt egy szerelvény, s ez mára már megszokott hírnek számít, miközben továbbra sem látszik a kormány szándéka, hogy megmentse a teljes pusztulástól az ország egyik legfontosabb tömegközlekedési vonalát.

A BKK jelenleg a metró síncseréjét végzi, ami várhatóan a sebességkorlátozások megszüntetésével jár majd, ha egyszer elkészülnek vele, a metró megmentésére pedig Tarlós István főpolgármester szerint egyszerre több banktól vesz majd fel összesen 60 milliárd forintot, hogy a vonalat megfelelően felújíthassák. Tarlós szerint a vonal "már nem életveszélyes, de nagyon leamortizált" - kérdés, hogy a füstölgő szelvények minek számítanak, ha nem veszélyesnek.

Az egyre terebélyesedő, egyre több feladatkört és jogosítványt magához vonó miniszterelnökséget vezető Lázár János még júniusban azt nyilatkozta, hogy a kormány "garanciát vállalt" a 3-as metró felújítására. Ekkor röppent fel ugyanis a hír, hogy a kancelláriaminiszter úgy döntött, felfüggeszti a budapesti uniós fejlesztéseket. Decemberben azután kiderült, hogy hiába a "garancia", a metrófelújítás nem szerepel a Magyar közlönyben megjelent 2014-2020-as uniós projektlistán.

Csere vagy ráncfelvarrás?

Mivel a síncsere már folyamatban van, a legfontosabb jelenleg a nyilvánvalóan veszélyes metrókocsik lecserélése volna. Ennek 60 milliárdos költségére készül kényszerűen hitelt felvenni a főváros, mivel Lázár hatalmi játszmáiba nem fért bele a sokmillió utast szállító metróvonalra áldozás.
A vonalon olyan szerelvények is járnak, amelyek már 24 évesek, s láthatjuk, milyen eredménnyel közlekednek. A munkára hét ajánlat is érkezett, többek között az Alstomé, lehet azonban, hogy költséghatékonysági okokból a főváros végül úgy dönt, hogy csak felújítják, nem pedig lecserélik majd a régi szovjet gyártmányokat.

A kormány részéről tehát annyi történt, hogy jelezték, készek támogatni a felújítást – ez pedig annyira terjedt ki, hogy engedélyezték a fővárosi hitel felvételét, és garanciát is vállalnak arra 60 milliárdig. Lehet azonban, hogy az egész projekt zökkenőmentesebben és olcsóbban megvalósítható volna, ha a korábbi ígéreteknek megfelelően uniós forrásokat is fordítanának rá.

{flike}