h i r d e t é s

Tudta? Ezek nem ártanak az epének..

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Tudta? Ezek nem ártanak az epének..

2017. április 20. - 11:50

Aki élt már át epegörcsöt, igyekszik úgy enni és élni, hogy elkerülhesse a következőt. Sajnos nem mindig sikerül, mert néhány aranyszabály létezik ugyan, de meglepetések is érhetik az embert. Az unos-untalan elhangzó zsírszegény étkezésnél többet is tehetünk!

Forrás: HáziPatika.com

Tényleg mindent ehetek?

Kell-e foglalkozni a panaszmentes epekővel?

Lényegében igen, csak az nem mindegy, hogyan. Német orvosok megállapították, hogy míg az 1960-as, 70-es években betegeiknél a legtöbb epekő nagyrészt bilirubin alapanyagú volt, ma 90 százalék a koleszterines kövek aránya, amiből arra következtettek, hogy a hiba a táplálkozásban keresendő. Valószínűleg az ok nem egyszerűen a nagy koleszterinbevitel. A rostszegény, vitaminszegény, tisztított cukorban viszont gazdag táplálkozás komplex anyagcserét befolyásoló hatása is megmutatkozik az epekövek összetételében. Miközben azt gondolnánk, hogy egyre korszerűbben táplálkozunk, valószínűleg tudtunkon kívül is egyre több egészségtelen ennivalót eszünk készételek, konzervek formájában. Ellenszere a friss, háztáji termelőktől beszerzett piaci alapanyagok felhasználása és a gondos otthoni főzés lehet, mely alkalmas az epebajokkal küzdők igényeinek kielégítésére. A konzerveket, agyonreklámozott instant csodákat, porleveseket, szószalapokat és ételízesítőket jobb mellőzni.

Az epebarát táplálkozásnak kettős célja van. Egyrészt szeretnénk vele megelőzni az epekövek képződését, másrészt az egyes étkezéseket úgy kell megtervezni, hogy utána az emésztés ne jelentsem megterhelést emésztőrendszerünknek, és az esetleg meglévő kövek ne okozzanak panaszt.

Kedvcsinálónak mindjárt egy jó hír! Kis odafigyeléssel, majdnem mindent ehet, amit szeret. Bár korábban a zsír- és fehérjeszegény étrendet gondolták ideálisnak a máj és epe számára egyaránt, a tapasztalatok szerint sokkal hasznosabb a kiegyensúlyozott, valamennyi tápanyagot arányosan tartalmazó étrend. Nincs olyan étel, ami az epéseknek tilos volna fogyasztania. Az arányok és mértékek a meghatározók. Az egyéni tapasztalatokat azért sajnos nem lehet megspórolni, és mindenki maga tudja, melyik az az egy-egy étel - érdekes módon zöldségek vagy egy-egy gyümölcs -, amit neki jobb kihagynia.

Ha gondosan étkezünk, mégis jelentkezne epés fájdalom, legjobb néhány órán át egyáltalán nem enni, csupán keserűteát kortyolni, éhség ellen legfeljebb krumplipürét, kétszersültet enni. A hosszú koplalás, drasztikus fogyókúra viszont tilos. Egyértelműen kedvez a koleszterines kövek képződésének, ha valaki több mint havi öt kilóval lesz könnyebb.
Mielőtt részletesen sorra vennénk az egyes étkeket, kezdjük az étkezésekkel.

Étkezések, nem éhezések

Hogy ne kelljen az epehólyagnak egyszerre nagyobb mennyiségű váladékot az emésztendő táplálékhoz öntenie, a legfontosabb szempont, hogy ne együk magunkat degeszre. Ha hajlamosak vagyunk rá, érdemes valami könnyű gyümölccsel, egy pohár finom vízzel, limonádéval, gyümölcslével tompítani étvágyunkon. Ma már vitatják ugyan a sok kis étkezés helyességét, de az epének inkább kedvez ez az elosztás. Különösen fontos ez az epeműtéten átesett, epehólyag nélkül élők esetében. Mivel szervezetük változatlanul termel ugyan epeváladékot, de azt nincs hol tárolnia, ezért egyszerre csak kisebb mennyiségeket tud bevetni, így az egyszerre megevett mennyiségeket is csökkentenie kell, különben nem tudja megemészteni.

A máj és az epehólyag bizonyos szempontból a tradicionális étkezést részesíti előnyben: kedveli a bőséges, meleg, de legalább meleg folyadékot kínáló, epeműködést serkentő reggelit. Igazi kényeztetésnek hathat: egy nagy bögre forró kakaó, tea vagy tejeskávé, hozzá teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér, vajjal vagy tökmagolajjal, sajttal, juhtúróval, egyszer-egyszer meleg lágy tojással vagy rántottával. A könnyű tízórai és uzsonna is megengedett. Az ebédet finom meleg zöldséges levessel kezdhetjük, a főételt sok salátával, párolt zöldségekkel együk, inkább a húsétellel spóroljunk. A húsból általában elég a fél adag is. Ha sovány, ehetünk belőle többet, a zsíros szaftosból kevesebbet falatozzunk. A kóstolónyi adagot lassan, ízét kiélvezve fogyasszuk. A vacsora legyen inkább szerény.

Innivalók

Kis mennyiségű, azaz legfeljebb mintegy négy korty alkohol segítheti az emésztést, ennél több azonban biztosan nem tesz jót, s főképp nem tömény aperitifként vagy azért, hogy étkezés után az émelygést csillapítsa. A mértékletesnél több alkohol csökkenti a zsírbontás hatékonyságát, és ezáltal az epét túlmunkára kárhoztatja. Egyes gyomorkeserűk kedveznek az epeképződésnek, de hasznos gyógyszerként rendszeresen fogyasztani őket túlzás lenne. Ilyen célra jobban megfelelnek a gyógynövényes epeteák.


Az epevezeték izmainak működését serkentő illóolaj tartalmú gyógynövényekből, mentából, köményből és édesköményből, esetleg ánizzsal érdemes gyakran üdítő teát főzni. Epeműködést javítógyógynövények továbbá az apró bojtorján,  körömvirág, pitypanglevél és -gyökér, tyúkhúr, homoki gyopár, cickafark, ezerjófű,benedekfű, pemetefű, kakukkfű. Természetesen a szakember által összeállított epeteák is jól alkalmazhatók.

Minden további nélkül fogyaszthatók az ásványvizek nem túl sok buborékkal, a gyümölcslevek, ahogy a tej és az alkoholmentes hideg és meleg italok is. A túl erős tea és a jéghideg italok megzavarhatják az emésztést.

Ennivalók

Fehérjék: A kifejezetten zsíros vagy zsírosan ízletes ételek, a füstölt húsok, kolbászok, szalonnák nem tilosak, ám ezekből csak töredékét szabad enni a normál adagnak. Étteremben soha ne vállalkozzunk egész adagra, de egy-egy finom kóstolót nem feltétlen kell megvonni magunktól. A szárnyasok bőrét mellőzve elkerülhetünk némi koleszterinbevitelt. A ritkán és kis mennyiségben élvezendő húsételek közé tartoznak a belsőségek és a csípősre fűszerezett fogások, a halak közül a zsírosabbak, a szardíniák, a ponty és a tonhal. A tojásételek kevésbé zsírosan elkészített változatai módjával nyugodtan fogyaszthatók, a tejtermékek ugyancsak nem szoktak panaszt okozni.
A zsírok: A legbiztosabb, ha azt eszi, ami természetes. A növényolajokból lehetőleg ne a keményítettet válassza. Az sem feltétlen gond, ha a zsiradék folyós. A spanyolok előszeretettel olajozzák meg a kenyeret; kevés extra szűz olívaolajat, tökmag-, búzacsíra- vagy kukoricaolajat cseppentve a kenyérre a vajas kenyér ízletes alternatíváját kapja. Az állati zsiradékok közül csínján kell bánni a libazsírral, szalonnával, kisütött zsírokkal. A leves tetején úszkáló zsír is sok lehet olykor.
Lisztes dolgok, szénhidrátok: A pékáruk közül a még meleg kelt tészták puffadást okozhatnak, és a tömény barna kenyérrel sem szabad túlzásba esni. Csak néhány falatot együnk a vajas krémmel, kakaóvajjal készült édességekből. A fagylalt és a hideg nyalánkságok okozhatnak rossz közérzetet.

Zöldségek és gyümölcsök: többet, ésszel

Nem mintha praktikus tanács volna a mindennapokra, de talán nem árt tudni, hogy a napi táplálékelosztás akkor ideális, ha mintegy 10% fehérje, 35% egészséges zsiradék és 55% főként összetett szénhidrát alkotja. A gyakorlatban hasznosabb szem előtt tartani, hogy a növényi táplálék általában zsírszegény, és biztosan egyetlen molekula koleszterint sem tartalmaz. A kellő rostbevitel segít megelőzni az epekőképződést, ezért a zöldségeket majdnem korlátlanul élvezhetjük, de vigyázat, a túl sok rost és egy-egy zöldségféle kellemetlen puffadást, rosszullétet okozhat. Ilyen az uborka, paprika, a hüvelyesek, káposztafélék, másoknál a paradicsom. Ha van türelme ezeket meghámozni, többnyire gond nélkül ehet ezekből is, és segíthetnek a kismennyiségek is. Amiatt nem kell aggódni, hogy egy-egy kihagyott zöldségféle miatt valamilyen tápanyag hiányától fogunk szenvedni. Ha amúgy változatosan eszünk, a szervezet hozzájut mindenhez, nincs olyan létfontosságú tápanyag, ami - mondjuk - csak és kizárólag az uborkában lelhető fel.

Az epeelválasztást kiegyensúlyozatlanul igénybe vevő szélsőséges gyümölcs- és zöldségkúrák, káposztaleves-diéták és társaik viszont kifejezetten károsak. Ugyancsak jobb keveset enni az újabban elterjedő grillezett, olajban tocsogó zöldségekből. Koleszterinbevitelt ugyan nem jelent, de attól még lehet nehéz. Inkább párolt, kevés vajba, olívaolajba forgatott vagy nyers, kevés tökmagolajjal elkészített zöldséget, salátát együnk. A tökmagolajból egyébként naponta nyugodtan elnyalhatunk egy-egy kiskanálnyit. Ugyancsak epevédő zöldségek a ruccola és az articsóka. Nem csak zöldségként fogyasztva epevédők, teát is érdemes főzni belőlük.

Finom fűszerszámok

Az emésztést segítő zöldfűszerekből, petrezselyemből, kakukkfűből, borsikafűből, zsályából, köményből, friss kaporból, majoránnából, bazsalikomból, szurokfűből (oregánó), snidlingből, tormából bőven tehetünk az amúgy is ajánlott salátákba. Aki szereti, ánizsos étkekkel tehet epéjéért, a fahéj is bátran használható. Az érzékenyeknél gondot okozhat a túl sok hagyma,fokhagyma és a jellemzően csípős fűszerek, a mustár, paprika és bors, kapri bogyó, curry és az ezekből készült fűszerszószok.

 

Forrás: Házipatika