h i r d e t é s

Tudta? Nem csak a narancs erősíti az immunrendszert…

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Tudta? Nem csak a narancs erősíti az immunrendszert…

2016. december 22. - 14:23
0 komment

Vajon miért csak a citrusokhoz nyúlunk nagy erőkkel, amikor még számtalan más gyümölcs és zöldség fogyasztásával is felvértezhetjük magunkat a kórozókkal szemben?

Gyümölcsök

Azért, hogy a szervezetünk megfelelően működjön, és ne tudják ledönteni a kórokozók, már a kiegyensúlyozott táplálkozással is sokat tehetünk. Az immunrendszer támogatására szükségünk van számos vitaminra és ásványi anyagra, emellett pedig antioxidánsban gazdag táplálékokra. Ezúttal olyan, kevéssé ismert immunerősítőket gyűjtöttünk össze, amelyek a már megszokott narancs, citrom duón kívül is tudják színesíteni étrendünket.

Vörös áfonya

Aki valaha küzdött már hólyaggyulladással, biztosan hallott a vörös áfonyáról, a fanyar, jellegzetes ízű bogyóról, amely C-vitaminban gazdag. A gyümölcs az antioxidánsok mellett sokféle ásványi anyagot, például nátriumot, foszfort, káliumot, kalciumot, vasat, magnéziumot, mangánt, cinket és ként is tartalmaz. Kapható aszalt formában, de kivonata is elérhető bioboltokban és gyógynövényboltokban.

Brazil dió

Amerikai gesztenyének is nevezik ezt a magas zsírtartalmú diófélét, amelynek legfőbb erőssége magas szeléntartalma. A szelén antioxidáns ásványi anyag, mely az immunfolyamatok során az antitestek működését segíti. Zsírsavakban gazdag, mely többek között a bőrre van jó hatással, B1- és E-vitamin-tartalma pedig nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz. Rágcsálhatjuk magában is, de növelhetjük vele salátáink fehérjetartalmát is.

Szójabab

A stresszel és a rákos megbetegedésekkel szemben is megvédhetjük szervezetünket, ha a szójababot is beemeljük az étrendünkbe. Mind a nyolc esszenciális zsírsav megtalálható benne, ezen felül pedig az antioxidáns E- és B-vitamin-tartalma is mellett szól. Ehetjük csíraként, tofu formájában, de készül belőle joghurt, tej is.

Kelbimbó

A szervezet öngyógyítási folyamataiban lehet nélkülözhetetlen számunkra a káposzta apró rokona, a kelbimbó. B5-vitamin-tartalma az antitestek termelését indítja be, glükozinolát forrásként pedig a rákmegelőzésben lehet úttörő szerepe.

Rebarbara

A fertőzések leküzdésében segíthet a rebarbara is: antibakteriális vegyületei és C-vitamin-tartalma szólhat mellette akár megelőzésként, akár akkor is, ha már baj van. Színtiszta rost, a benne levő oxálsav pedig a méregtelenítés során lehet jó hatással a szervezetünkre. A sóskafélék családjába tartozó zöldségnek a szárát fogyasztjuk, leginkább édességek, lekvár formájában.

Shiitake

Nemcsak étrend-kiegészítő formájában érdemes kiélvezni a shiitake áldásos tulajdonságait. A különleges japán gomba ugyanis lentiánt tartalmaz, amely bizonyítottan csökkenti a koleszterinszintet, és stimulálja az immunrendszert. Aminosavakban is bővelkedik, amelyek szintén az immunrendszer általános funkcióira vannak jó hatással. Különleges, kitűnő íze mindenképpen indokolja, hogy néha beférkőzzön a konyhába.

 

Forrás: Házipatika