h i r d e t é s

Újabb milliárdok kerülhetnek Rogán-közelbe

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Újabb milliárdok kerülhetnek Rogán-közelbe

2017. február 06. - 13:31

Csak a propagandaminiszterhez közel álló, offshore-szerű Hunguard Kft. végezheti a pénzügyi cégek kötelezővé tett átvilágítását.

Szakértők szerint több mint ezer pénzügyi vállalkozásnak kell ez év március végéig átvilágíttatnia pénzügyi rendszerét a Hunguarddal. Egy ilyen eljárás piaci ára a néhány tízmillió forinttól rendszerbonyolultságtól függően akár több százmillió forintig is terjedhet. Elég csak néhány nagyobb hitelintézet, és a Hunguard már rajtuk több mint egymilliárd forintot kaszál. Ezer pénzügyi átvilágításból pedig a Hunguardnak alsó hangon is tízmilliárdnyi bevétele származhat – írja a Népszava.

A brókerbotrányok hullámán a Fidesz-KDNP két éve tette kötelezővé a pénzügyi vállalkozások átvilágítását. A részleteket vázoló, közel egy év csúszással megjelent rendelet kimondta: csak az a társaság végezhet ilyet, amely szerepel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jegyzékén. Az informatikai szakma szinte egyöntetűen tiltakozott a szabály ellen. Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége akkori véleménye szerint, noha kétségkívül ráfér a pénzügyi szférára egy újabb ellenőrzési szint, a konkrét szabály erre nem alkalmas. Az előírások feltűnően elnagyoltan kezelték az átvilágítás módját, ellenben az auditorral szembeni követelmények kínosan részletesek és szükségtelenül szigorúak lettek.

Az MNB szeptemberben közzétette az átvilágítók jegyzékét. A jegybank által használt többes szám ez esetben kissé túlzó. A dokumentumban ugyanis egyetlen név díszeleg: a Hunguard Kft.-é.

A Hunguardnál a hivatalos papírok szerint 26 munkavállaló dolgozik. Számításunk szerint, ha tavaly valamennyien azonnal elkezdték a pénzügyi szervezetek átvilágítását, a portástól a takarítóig mindenki megbízható, valamennyi helyszínen csak egy-egy személy vizsgálódik és semmilyen más munkát nem végeznek, akkor egy-egy átvilágításra-tanúsítására néhány nap jut. Reálisan pedig csak néhány óra. Szakemberek ez alapján erősen kétségbe vonják a minőségi munka elvégzésének lehetőségét.

A számítástechnikai profilú Hunguardot 1990-ben alapították informatikai szakemberek. Noha több állami megrendelést is teljesített, árbevétele évtizedekig nem szakadt el a néhány tízmilliós, nyeresége pedig a néhány százezres szinttől. Egészen 2012-ig, amikor a számok megugrottak. Ekkor vette meg a többséget az alapítóktól Csik Balázs. Ez idő tájt került a társaság neve először a politikai hírek közé is. A Fidesz olyan szabályokat alkotott a nyerőgépek “átvilágítására”, aminek kapcsán már akkor is a Hunguard neve merült fel. Igaz, a nyerőgépek betiltása – Fidesz-közeli kaszinókba helyezése – miatt ez végül lekerült a napirendről.

A Hunguard neve négy éve már a nagypolitika-közeli korrupciógyanú kapcsán merült fel. A kormánypárt ekkor a közműszámlák átvilágítását kötötte a Hunguard által könnyen teljesíthető feltételekhez. Most pedig a pénzügyi cégeket sújtják nagyon hasonlító módon.

A Hunguard 2014-ben az akkori, mintegy négyszázmilliós árbevételéhez képest jelentős, közel kétszázmilliós nyereséget ért el. Ezt Csik Balázs többségi tulajdonosként fel is vette. Tavalyelőtt tovább robogott a szekér: 1,4 milliárdos árbevételük mellett már közel nyolcszázmilliós nyereséget értek el. Ez mintegy 60 százalékos haszonkulcs. Ebből is körülbelül kétszázmilliót vettek ki. Ám ez már nem Csik Balázsnál, hanem a többségi tulajdoni részt tavaly év elején tőle átvevő, titokzatos, máltai Javelin Investments Ltd.-nél kötött ki. A Népszabadság egykori kutatásai szerint a Javelin papíron a pénzért áltulajdonlást vállaló, a botrányos Panama-iratokban is szereplő, ciprusi Kinanis-cégcsoporté.

A bezsebelt milliárdok lehetséges útvonala kapcsán számos kapcsolódás fedezhető fel Rogán Antal propagandaminiszterhez. A Hunguard élén és kisebbségi tulajdonosként is megmaradó Csik Balázs 2015-ben határozottan cáfolta azt a sejtetést, hogy az akkor Rogán Antal vezette Fidesz-frakció törvénymódosításai milliárdokat terelnének a piacról a Hunguard zsebébe. Ekkor azonban megfeledkezett megemlíteni azt a később napvilágra került tényt, hogy ez idő tájt a Hunguard másik résztulajdonosával, Lengyel Csabával közösen együtt dolgoztak ki egy informatikai eljárást, amit be is nyújtottak szabadalmaztatásra. A hírbe Rogán Antal beleállt: határozottan leszögezte, hogy ő igenis dolgozott a találmányon.

Tavaly a Magyar Nemzet Csik Balázst felfedezte a Rogán Antalhoz fűződő botrányos belvárosi ingatlanügyek szereplői között is. A propagandaminiszter V. kerületi polgármestersége idején a Hunguard ügyvezető-feltalálótárs és családja jelentős kedvezményekkel juthatott belvárosi lakáshoz. A Hunguardnak dolgozó ügyvédi iroda szintén felbukkan Rogán Antal környezetében. A Hunguard másik ügyvezetője, Szűcs Ákos 2010-ben a Habony Árpád rokonai birtokolta Club Tihanyt irányította. (gepnarancs.hu)