Valami nem stimmel Paks II körül az osztrákok szerint
Az osztrák környezetvédelmi ügynökség aggodalmát fejezte ki Paks II miatt.
Az osztrák környezetvédelmi ügynökség aggodalmát fejezte ki Paks II miatt, mondván az egy aktív szeizmológiai törésvonalon fekszik, így a terület atomerőmű-bővítésre alkalmatlan. Az osztrákok szakértői szintű egyeztetést kértek a magyar hatóságoktól, de az Európai Bizottság is kíváncsi a magyarok véleményékre. Az Országos Atomenergia Hivatal szerint nincs semmi gond, az engedélyezési eljárás alapját képező tanulmány készítője, a Paks II Kft. nem reagált a fejleményekre - derül ki az Euobserver értesüléseiből. - írja a Napi
Az osztrák környezetvédelmi ügynökség aggodalmát fejezte ki az oroszok által bővítésre váró Paks II atomerőmű miatt, mondván az egy aktív szeizmológiai törésvonalon fekszik - írja az Euobserver brüsszeli portál. Tudományos bizonyítékok alapján a helyszínen nem lehet teljesen bizonyossággal kizárni a potenciális tartós felszíneltolódást, ezért Paks II helyszínét alkalmatlannak kell tekinteni - áll az osztrák hatóság által a múlt hónapban kiadott jelentésben.
A jelentés a helyszín engedélyezési eljárásával kapcsolatban is aggályoknak ad hangot, mondván, a projekt mögött álló Paks II Kft. által kiadott tanulmány, amely az engedélyezést is megalapozza, "nem tartalmaz releváns adatokat". Közben a jelentés azt is megjegyzi, hogy a magyar jogszabályok megkövetelik, hogy a terület alkalmasnak minősítése előtt a "tartós felszíncserét" "tudományos bizonyítékokkal megbízhatóan ki kell zárni".
Az osztrák jelentés ezek alapján rámutat, hogy az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) a magyar jogszabályok és a biztonsági kérdések közötti "lehetséges ütközés" ellenére adta ki Paks II telephelyengedélyét 2017-ben.
Ellentmondások
Ha összevetjük a magyar rendeletet, amely meghatározza, hogy mi alapján kell a telephelyengedélyt megadni, és a telephelyvizsgálatáról szóló tanulmányokat, akkor világosan látszik, hogy a helyszín alkalmatlan. Vagyis a telephelyengedély nincs összhangban a magyar rendelettel - fogalmazott az Euobservernek Franz Meister, az osztrák környezetvédelmi hivatal projektvezetője. A szakember szerint a Paks II Kft. a helyszín alkalmazásáról szóló tanulmányt "kreatívan" foglalta össze, a helyszíni felmérések azt mutatják, hogy a helyszín elfogadhatatlan. A magyar hatóságoknak vissza kell vonniuk az engedélyt és más helyet kell keresni a bővítésre - mondta Meister, aki hangsúlyozta, hogy itt az építkezési területet egy törésvonal keresztezi.
Bár Paks I reaktorai is kockázatnak vannak kitéve a törésvonal közelsége miatt, de ott már a kockázat csökkentése érdekében történtek biztonsági fejlesztések.
Egyeztetnének az osztrákok
Az osztrákok a tanulmányt továbbították a magyar hatóságoknak, és az Euobserver szerint a bécsi környezetvédelmi minisztérium szakértői szintű egyeztetéseket kért a magyar hatóságoktól az erőmű ügyét illetően, a nukleáris biztonságról szóló kétoldalú megállapodás keretében.
Andreas Molin az osztrák nukleáris ügyekért felelős minisztériumi tisztviselő a brüsszeli portálnak azt mondta, hogy csak azután vonnak le következtetéseket a kockázatokat illetően, ha az ügyet bilaterálisan, szakértői szinten megvitatták. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy annak is szükségét látják, hogy az ügyet nagy figyelemmel kövessék.
Az OAH sajtóközleménnyel válaszolt
Az Euobserver a biztonsági kockázatokkal kapcsolatban a OAH-ot is megkérdezte, amire a hatóság egy 2017-es sajtóközleménnyel választolt, amely szerint a korábbi ismeretekhez képest nem tártak fel új kockázati tényezőket a helyszín alkalmasságának vizsgálata során, illetve hogy a kockázat kezelésére alkalmas műszaki megoldásokat mutattak be. A magyar hatóság szerint "a telephely-engedélyezési eljárás során bemutatott információk és annak többszintű értékelése igazolta a jogszabályi követelmények teljesülését", ami alapján az OAH az önkormányzati bányászati osztályával együtt kiadták az engedélyt.
Az OAH azt is közölte, hogy az 1990-es években már magyar és külföldi szakértők vizsgálták a paksi atomerőmű területét és nem találtak bizonyítékot arra, hogy Paks I alatt aktív törésvonal húzódna, de földrengésbiztonsági megerősítéseket is végeztek. A magyar hatóság emellett azt is hozzátette az Euobserver szerint, hogy a 2011-es fukusimai balesetet követően uniós stresszteszteket is végeztek, amelyek feltételeinek is megfelelt a paksi atomerőmű.
A Paks II. Kft. nem reagált az Euobserver megkeresésére.
Az Európai Bizottság is érdeklődik
Mint emlékezetes, a magyar kormány a paksi atomerőmű már meglévő 4 reaktorát további két, egyenként 1,2 gigawattos teljesítményű blokkal bővítené. A beruházás finanszírozásának 80 százaléka Oroszország által biztosított államközi hitelből valósul meg. A 12,5 milliárd eurós beruházásból 10 milliárd eurót kedvező kamatozású finanszírozás formájában vesz fel az állam, amelyet egy nemrég eszközölt módosítás szerint 2026 helyett változatlan feltételekkel 2031-ben kezdhet el törleszteni a magyar állam, az államközi hitel pedig a projekt megvalósításának végéig áll rendelkezésre. A hitelt 2046-ig kell visszafizetni. A projekt kivitelezését 2014-ben tendereztetés nélkül az orosz Roszatom kapta meg.
A brüsszeli portál emlékeztet, hogy a paksi erőmű bővítését az Európai Bizottság is vizsgálta az állami támogatások tilalma szempontjából, és ebből a szempontból még 2017-ben zöld utat kapott a projekt. 2018-ban viszont Ausztria perelte be az Európai Bizottságot ezért a döntéséért - ez az ügy még nem zárult le.
A portálnak egy brüsszeli forrás azt mondta, hogy az osztrák tanulmány eredményeit tekintve az Európai Bizottság most a magyar hatóságokkal kapcsolatba fog lépni és kikéri a véleményüket. A Bizottságnak viszont abban nincs kompetenciája, hogy ilyen nemzeti projektek engedélyeztetésébe beleszóljon - tette hozzá. (napi.hu)