h i r d e t é s

20 milliárdba került Orbán Várba költözése

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

20 milliárdba került Orbán Várba költözése

2016. február 08. - 16:00
0 komment

Múlt hét pénteken mutatta be L. Simon László a Huszmann Terv részleteit, bár maga a bemutató elég egyoldalú volt, mert az egész mozgatórugóját jelentős kormányzati negyed építési projektelemekről nem nagyon óhajtott beszélni.

A legdurvább azonban az volt, amikor a beruházás költségiről azt mondta, hogy még csak 12,5 milliárd forint elköltéséről van tudomása, és az Orbán Viktor hivatalát befogadó Karmelita kolostorra is csak 5 milliárd forintot fognak költeni. L. Simon arcátlanul hazudott - írja a blog. A valóságban azonban csak a Karmelita kolostorral kapcsolatban eddig mintegy 20 milliárd forintról van döntés. Íme a részletek:

1, A 1434/2014. (VII. 31.) Korm. határozatban 756,2 millió forintot csoportosítanak át mérnöki és műszaki feladatokra a 2014. évi költségvetés terhére. Ugyanezen kormányhatározat hasonló célokra a 2015-ös költségvetés terhére 585,4 millió forintot, a 2016-os költségvetés terhére további 118,9 millió forintot különít el a kormány.

2, A 1749/2015 (X. 15.) Korm. határozatban a 2016. évi költségvetés terhére 8219,0 milli forintot, a 2017. évi költségvetés terhére további 5749,0 millió forint elkülönítését írja elő a kormány.

3, Végül pedig ne feledkezzünk meg a Karmelita kolostorból kipenderített Nemzeti Táncszínház ideiglenes helyszíneken történő működéséhez megszavazott többletköltségeket, valamint az új épület költségeit. A 1435/2014. (VII. 31.) Korm. határozat alapján a Táncszínház a 2014/15-ös évadra 293 millió forintot, a Táncszínházat a tervek szerint befogadó Millenáris Teátrum tervezési munkálataira pedig 150 millió forintot irányoz elő. A 1597/2015. (XI. 3.) Korm. határozat pedig a Nemzeti Táncszínház új helyszínének megépítésére 2669 millió forintot biztosít.

Ez tehát azt jelenti, hogy Orbán Viktor Várba költözése 18.540,5 millió forintba fog kerülni, ami több, mit a Grupama Aréna költsége (az 14.735 forintba került).

De ugye azért itt nem áll meg a dolog, mert ugye azt L. Simon László is elismerte, hogy az épülő, és a jövőben még bővülő mélygarázsok is voltaképpen a Miniszterelnökség és a további minisztériumok odaköltözése miatt szükségesek, hiszen a turisták busszal vagy gyalog érkeznek a várba, ergo nem kell nekik mélygarázs. Márpedig a Szent György téri mélygarázs 1,5 milliárd forintba került (és most a későbbi bővítés költségeitől nagylelkűen nem is beszéltünk). Ezzel meg is haladta a 20 milliárd forintot Orbán Várba költözésének költsége. Tehát köszönő viszonyba nincs az L. Simon által emlegetett 5 milliárddal. Annak pont a négyszeresébe kerül majd nekünk Orbán urizálása.

A többi beruházás költsége jórészt még nem ismert. Nem tudjuk mennyibe kerül majd a Belügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium várba költözése. A két épületcsoport átépítésének előkészítésre 180 millió forintot irányoztak elő (1837/2015. (XI. 24.) Korm. határozat), de a két épületkomplexum felújítása biztosan sok milliárdos, ha nem tízmilliárdos projekt lesz. Azt is tudjuk, hogy nem fog megállni a kormány Orbánnak, a BM-nek és az NGM-nek a várba költöztetésével (ezt Lázár János elég világosan elmondta tavaly a Kulturális bizottság előtt).  Mindenesetre most néhány beruházást megindítanak, de mélyen hallgatva a kormányzati negyed tervéről. Ott van a Stöckl lépcső és Főörség épületére 3,5 milliárd forintnyi kötelezettség, a Lovarda épületére 2 milliárd forintnyi kötelezettség, a BTM egyes részlegeinek kiköltöztetésére 317,5 millió forintot, a Táncsics börtön és az Erdélyi bástya feltárására 400 millió forintot. Persze ezek egy része a kormányzati negyed építése nélkül is szükséges beruházás, de nyilvánvalóan a kormányzati reprezentáció miatt kell ezeket most azonnal, a lehető leghamarabb megvalósítani. És akkor még nem is beszéltünk a Várpalota kiürítéséről (Új épület kell a ugyebár a Nemzeti Galériának, az Országos Széchenyi Könyvtárnak és a Budapesti Történeti Múzeumnak), valamint ezt követően a felújításáról. Mindenkinek a fantáziájára bízom, megy mennyibe fog kerülni a Városligetbe épülő új Nemzeti Galéria épülete, mennyibe kerül majd az OSZK új épülete és egy új raktár valahol az agglomerációban, és mennyibe kerül majd a BTM új épülete. Aztán a Várpalotában az eredeti enteriőr helyreállítása következik. Ami megint csak nem lenne baj, ha tudnák mi költözik majd oda. L. Simon azonban itt is mellébeszélt, voltaképpen nem lehet tudni, hogy mit fognak kezdeni a felszabaduló kb. 60 ezer négyzetméternyi épülettel? Azt ugye L. Simon sem gondolhatja komolyan, hogy ekkora területen majd az eredeti enteriőrt megtekintő turisták fognak bámészkodni? Mert a Szent István terem, meg néhány díszesebb terem és szoba még eladható látványosságként, de 60 ezer négyzetméternyi területen nem. Ilyen a világon nincs. Arra a 60 ezer négyzetméterre funkciót kell találni. Márpedig erről mélyen hallgatott L. Simon. Igen valószínű, hogy kormányzati funkció fog oda költözni.

 

szaboszabolcscsepel.blog.hu