h i r d e t é s

230 ezer gyerek él ma veszélyben Magyarországon

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

230 ezer gyerek él ma veszélyben Magyarországon

2016. november 02. - 13:59
0 komment

Több százezer gyerek veszélyeztetett ma Magyarországon. Az elmúlt nyolc évben pedig 40 ezerrel nőtt a szakellátásba került gyerekek száma - írja az ATV.hu.

Forrás: 24.hu

Hamarosan az Országgyűlés elé kerül a gyermekvédelmi törvény módosítási tervezete, amely kitér a jelzőrendszerre, az egészségügyi szűrővizsgálatok igénybevételére, valamint a védőnői szolgáltatásokra.

„Nagyjából 230 ezer veszélyeztetett gyerek van ma Magyarországon, ez a szám az összes 18 éven aluli gyerek 12 százaléka” – ezt már Szelényi Zsuzsanna mondta az Együtt országgyűlési képviselője az ATV Start műsorában.

A politikus szerint az állam feladata az, hogy gondoskodjon a gyerekek jólétéről, illetve az is, hogy hozzásegítse a szülőket ahhoz, hogy ezt családi körben meg tudják oldani. Szerinte a kormány által benyújtott javaslat ezt a problémát nem oldja meg, mivel nem a lényegi problémákon, hanem az apróságokon változtatna a kormány.

„Bántalmazásnál nem csak fizikai vagy verbális bántalmazásról beszélhetünk, hanem maga az elhanyagolás is bántalmazásnak számít, ilyen kategória a gyermekvédelmi törvényben nem is létezik”

– hívta fel a figyelmet Szelényi Zsuzsanna. Hozzátette: az ellátórendszer is nagyon gyenge, az elmúlt nyolc évben pedig 40 ezerrel nőtt a szakellátásba küldött gyerekek száma.

Azt is problémának tartja, hogy az alacsony bérek miatt nagyon kevés munkaerő jelentkezik a szakellátásba, ezért sokszor olyan embereket is felvesznek, akik alkalmatlanok a feladatra.

Nevelőszülői rendszer bővítése

Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár korábban arról számolt be, hogy zajlik a nevelőszülői rendszer bővítése, és a kiváltási program keretében 2019 végére nem lesz nagy, kollégiumszerű lakhatást biztosító gyermekvédelmi intézmény Magyarországon.

„A kormány szeretné elérni, hogy minden felnőtt embernek legyen gyereke, ebből következik a nevelőszülői rendszer megerősítése” – reagált a nevelőszülői rendszer bővítésére Szelényi. Szerinte a rendszerben elsődleges lenne a képzés, az odafigyelés, a nevelőszülők gondos kiválogatása. Arra is felhívta a figyelmet, hogy erőszak a nevelőcsaládokban is előfordul.

Évek óta nem ratifikálták

Szelényi úgy véli, hogy az Isztambuli Egyezmény elfogadása és végrehajtása biztosítaná a családon belüli erőszak elleni átfogó, hatékony fellépést és megelőzést, viszont a ratifikálás még nem történt meg.

„Nincs alapvetően megelőző tevékenység, ezt csak nagyon kevés civil szervezet csinálja. A gyermekvédelmi törvény sincs ehhez igazítva. Az utókezelés, tehát az erőszak megoldására sincsenek konkrét megoldások” – mondta az Együtt politikusa.

atv.hu