h i r d e t é s

3 fogászati probléma, amivel érdemes haladéktalanul felkeresni a fogorvosunkat

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

3 fogászati probléma, amivel érdemes haladéktalanul felkeresni a fogorvosunkat

2023. május 17. - 19:35

Fogaink egészségét sajnos még a rendszeres otthoni fogápolás mellett sem tudjuk tökéletesen garantálni. Az egészséges táplálkozás, a cukros ételek és italok kerülése, valamint a rendszeres fogmosás mellett sem szabad elfeledkeznünk arról, hogy időközönként akkor is érdemes felkeresni a fogorvost, amikor éppen semmilyen panaszunk nincsen. Ugyanakkor a lakosság nagy része nemhogy rendszeres kontrollra nem jár, hanem sokan még akkor sem keresik fel a fogorvosi rendelőt, amikor valamilyen konkrét fogászati problémájuk merül fel.

Pedig még egy jelentéktelennek tűnő tünetet is komolyan kell venni, hiszen egy egyszerű kezelés elmaradása hosszú távon súlyosabb következményekhez és kellemetlenebb beavatkozásokhoz vezethet. Az esztétikai hátrányok mellett a rossz fogazat funkcióbeli rendellenességekhez is vezethet, megterhelheti állkapcsunkat, végső soron pedig az egyes fogak elvesztését is eredményezheti. Nézzünk is meg néhány esetet, amikor nem érdemes várni a fogorvos felkeresésével!

Miért fontos a rendszeres fogászati kontroll?

A rendszeres, ajánlottan félévenkénti fogorvosi vizitek egyik legfontosabb célja a fogszuvasodás és a különböző fogínybetegségek megelőzése. A korai felismerés és az időben történő szakszerű kezelés megakadályozhatja, hogy a jövőben súlyosabb fogászati problémák alakuljanak ki. Ilyen lehet a rossz szájhigiénia is, ami pedig olyan egészségügyi problémák kialakulásához vezethet, mint a különböző szívbetegségek, a cukorbetegség, vagy a légúti megbetegedések.

Hosszú távon ráadásul még megtakarítást is eredményezhet a rendszeres fogorvosi vizit, hiszen a korai kezeléssel elkerülhetők a drágább és bonyolultabb beavatkozások. Például a rendszeres fogkő eltávolítás nagyon fontos kezelés: egy alapos tisztítás eltávolítja fogak felszínén, a fogközökben és az íny alatt megtapadt fogköveket. Ezzel pedig hatékonyan előzhető meg a fogszuvasodás, az ínygyulladás vagy a fogágybetegség kialakulása. A polírozás pedig egy sima felületet hoz létre a fogakon, amelyeken így nehezebben tapad meg a fogkő kialakulásáért felelős lepedék.

Mikor érdemes haladéktalanul felkeresni a fogorvost?

Amikor már elviselhetetlen fogfájás gyötör, akár hosszú napok óta, akkor nincs,más választásunk, mint időpontot kérni egy fogászati rendelőbe, és reménykedni, hogy olcsón és a lehető legkevesebb fájdalommal ússzuk meg a kezelést. Nem szabad azonban az utolsó pillanatig várni, hiszen a fájdalmat megelőzően is lehetnek jelek, amelyek fogászati problémára utalnak. Nézzünk is meg 3 jellemző tünetet!

Fogínyvérzés

A vérzés gyakran az ínygyulladások és más ínybetegségek korai jele. Fontos már az első tüneteket komolyan venni, hiszen a kezeletlen ínyvérzés súlyosabb fogínybetegséghez vezethet, amelyek akár a fogak elvesztését is eredményezhetik. Egy szakszerű kezeléssel azonban még időben felismerhető a probléma és visszafordítható a folyamat. Hatékony megoldás lehet például az ultrahangos mélytisztítás, súlyosabb esetekben a műtéti beavatkozás, amely kellemetlen lehet, viszont alkalmas a súlyosabb szövődmények megelőzésére.

Rossz lehelet

A kellemetlen szájszag hátterében számos egészségügyi ok állhat, gyakori kísérője például a különböző gyomorbetegségeknek is. Más panasz híján viszont könnyen elképzelhető, hogy valamelyik fogunk okozza a rossz leheletet, még ha a probléma nem is jár együtt más panaszokkal – legalábbis ebben a stádiumban. A rágógumi vagy a szájvíz ugyan időlegesen elnyomhatja a kellemetlen szagokat, azonban ezek hosszú távon még tüneti kezelésre sem alkalmasak. Helyettük érdemes inkább erőt venni magunkon és felkeresni fogorvosunkat egy vizsgálat erejéig.

Fogérzékenység

Fogaink érzékenységét számos tényező okozhatja, például az íny visszahúzódása, a fogzománc eróziója vagy a fogszuvasodás is – ezek a problémák pedig mind kezelést igényelnek. A vizsgálatot követően a fogorvos meghatározza az fogak érzékenységének hátterében álló okokat, és hatékony megoldást javasol a panaszok orvoslására, például egy fluoridos kezelést vagy egy fogtömést.

Nem szabad tehát addig várni, amikor már csak egy gyökérkezelés vagy még rosszabb esetben egy fogeltávolítás jelenthet megoldást a panaszainkra. A rendszeres fogászati ellenőrzések segítenek a jó szájhigiénia fenntartásában, a fogkő-eltávolítás vagy a polírozás segíthet megőrizni fogaink épségét és egészségét. Emellett pedig a fogorvos megtaníthat a megfelelő fogmosásra vagy a fogselyem és más fogápolási termékek helyes használatára is. Ne féljünk vagy szégyeljünk tehát helyet találni naptárunkban a rendszeres fogorvosi vizsgálatoknak!