h i r d e t é s

4-es metró - Médiacirkusz lett a gazdasági bizottság üléséből

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

4-es metró - Médiacirkusz lett a gazdasági bizottság üléséből

2017. február 15. - 18:31

- Köszöntöm a résztvevőket a sajtótájékoztatón - szólta el magát Bánki Erik fideszes képviselő, a gazdasági bizottság elnöke a bizottság szerdai ülésének a megnyitóján, ahol a metróügyek voltak a terítéken, ám a jelek szerint a Fidesz inkább afféle médiaeseményt csinált volna az ügyből. – írja a nepszava.hu.

Fotó: Tóth Gergő/Népszava

A Fidesz-frakció ugyanis az ülésre odarendelte az "elmúltnyolcév" összes baloldali miniszterelnökét, illetve Demszky Gábor volt főpolgármestert, hogy a Jobbik dohánytörvény módosítása illetve az MSZP áfatörvény-módosítás javaslata előtt, első napirendi pontként meghallgassa őket a metróügyekben.

Gyurcsány Ferenc és a Demszky Gábor korábban is jelezte, hogy nem kíván részt venni a 4-es metró ürügyén tartott politikai ingyencirkuszban, míg Bajnai Gordon nem is válaszolt a Bizottság megkeresésére. Egyedül Medgyessy Péter fogalmazott úgy válaszlevelében, hogy ugyan most külföldön tartózkodik, ám márciusi hazaérkezése után áll a kormánypárti kérdezők rendelkezésére.

Bánki Erik leginkább Demszky Gábor távollétét fájlalta. "Demszkytől szerettünk volna megtudni, hogy miért választotta azt az eljárást, hogy egy ilyen súlyú, annak idején 200 milliárdosra tervezett beruházást miért vonta ki a Fővárosi Közgyűlés hatásköréből? Bánki szerint ugyanis Tarlós István mai főpolgármesternek volt egy olyan indítványa, hogy a négyes beruházással kapcsolatos valamennyi szerződés a közgyűlés tagjai számára elérhető legyenek, hogy minden beruházás a főváros tudtával, beleegyezésével történt volna. Azonban ezt az MSZP-SZDSZ-frakció leszavazta - mondta Bánki Erik.

Másfelől Bánki azt kifogásolta, hogy a városvezetés miért egy olyan tanácsadó céget, Eurometrót bízta meg a nagyberuházás lebonyolításával, amely egyik oldalon közbeszerző a másik oldalon tanácsadó volt?

Hogyan lehetett az, hogy egy 190 milliárdos beruházás végül 450 milliárdba került? - kérdezte meg továbbá Bánki Erik. (Demszky erről korábban a Budai Liberális klubban elmondta, hogy a projekt kezdete és befejezése között eltelt röpke 12 év alatt 125 százalékos volt az infláció, továbbá több olyan beruházás is bekerült a négyes metróba, ami jelentősen drágította az árat.)

Az ülés után Bánki Erik elmondta: ők továbbra is várják azokat a döntéshozókat, akik részt vettek az egy évtizede volt nagyberuházás kialakításában. Bánki név szerint említette Horváth Csaba akkori főpolgármester-helyettes és Gy. Németh Erzsébet, a fővárosi közgyűlés MSZP-frakció vezetőjének a nevét.

Az ülés utáni sajtótájékoztatón megkérdeztük Bánki Eriket arról, hogy miért csak most, jó egy évtizeddel az események után tűnt fel a kormánynak, hogy súlyos visszaélések voltak a négyesmetró beruházás körül? Hiszen az OLAF-jelentésből is kiderül, hogy az orbán-kormánynak már hatalomra kerülésekor pontos ismeretei lehettek a négyes metró-szerződései körüli rendellenességekről. Miért csak most jutottak el odáig, hogy felfüggesszék a maradék, 20 milliárdra tehető kifizetéseket?

Bánki Erik erre azt válaszolta, hogy a rendkívül sok, több mint ezer szerződést kellett átvizsgálni és több esetben - példaként említette a Siemenset és az Alstomot - komoly viták után szerződést is módosítottak az érintettekkel. (Bánki itt kicsit csúsztatott: a Siemens esetében ez annyit jelentett, hogy 2013-ban az eredeti 108 millió euróról 140 millióra emelték fel az alvállalkozói szerződési díjat, igaz Tarlós István szerint ezzel cirka 30 milliárdot spóroltak meg, mivel a Siemens viszont 70 milliárdos többletigénnyel lépett fel a fővárossal szemben.)

Bánki szerint tehát ők a szerződések átvizsgálásával és az ebből fakadó vitarendezéssel töltötték az eltelt 7 évet. Mint ismeretes, a hétvégén Lázár János miniszter majd Tarlós István főpolgármester is bejelentette, hogy a "gyanús" szerződések miatt felfüggesztik a maradék, 20 milliárd forint folyósítását a BAMCO-konzorcium cégeinek. - írja a nepszava.hu.

Megkérdeztük Bánki Eriket, hogy szerinte nem keletkezik-e ebből súlyos kártérítési kötelezettsége a magyar államnak? Pusztán gyanúra hivatkozva felfüggeszteni kifizetéseket ugyanis súlyos szerződésszegés. Bánki Erik szerint viszont eddig is rengeteg kárt hárítottak el a szerződésrendszer felülvizsgálata miatt, "annál nagyobb kár pedig nem következhet, mint ami eddig megtörtént" - fogalmazott.

Végül azt szerettük volna megtudni, hogy a jövőben is számíthatunk-e arra, hogy a négyesmetró ügyhöz hasonlóan más OLAF-ügyeket is nyilvánosságra hoznak-e? Bánki Erik úgy reagált: a metróügyekről készült OLAF-jelentést a kormány tette közzé. "Bármilyen ügy, amiben a kormánnyal tudunk együttműködni, abban segítjük a kormány munkáját" - fogalmazott talányosan Bánki.

Forrás: nepszava.hu

Szerző: Batka Zoltán / Népszava

(A cikk teljes terjedelmében a Népszava oldalán is olvasható.)