65 év után hivatalosan is békét köt egymással a két Korea
A pénteki Korea-közi csúcstalálkozó tárgyalásainak végén Kim Dzsongun észak-koreai vezető és Mun Dzsein dél-koreai elnök közös nyilatkozatot adott ki, amiből kiderült, hogy 2018-ban hivatalosan is békeegyezményt írnak alá, amivel formálisan lezárják az 1950-53 között zajló koreai háborút, írja a CNN.
A Panmindzson Nyilatkozatot az egész nap zajló tárgyalások, és a két vezető félórás négyszemközti beszélgetése után adták ki. „Nem lesz többé háború a Koreai-félszigeten, és a béke új korszaka kezdődik" – olvasható a dokumentumban.
Ez azért fontos, mert a két Korea hivatalosan továbbra is hadban áll egymással, 1953-ban csak fegyverszünettel zárultak le a harcok, békeegyezményt nem írtak alá. Egy békeegyezményt minden hadviselő félnek, így az Egyesült Államoknak és Kínának is alá kellene írnia, de Donald Trump amerikai elnök korábban már jelezte, hogy a megfelelő feltételek mellett "áldását adja" erre.
Mun Dzsein a dokumentum aláírása után azt is mondta, hogy Kim Dzsongunnal
Egyetértettek abban, hogy a félsziget teljes atommentesítéséért dolgoznak majd.
2007 óta először tartanak Korea-közi csúcstalálkozót a két ország vezetői, és a korábbiakkal ellentétben ezt most nem az északi fővárosban, Phenjanban, hanem Panmindzson határfalunál rendezik meg. Pénteken Kim Dzsongun lett az első észak-koreai vezető, aki átlépett Dél-Koreába, mióta 1953-ban fegyverszünettel véget ért a koreai háború. Rövid időre Mun Dzsein dél-koreai elnök is átlépett a demilitarizált zónában az északi részre. (index.hu)