112 éve elsüllyedt, hatalmas teherhajót találtak a Huron-tóban

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

112 éve elsüllyedt, hatalmas teherhajót találtak a Huron-tóban

2025. szeptember 06. - 09:52

Az SS James Carruthers egyike volt azon hajóknak, amelyek az 1913 novemberi „Fehér Hurrikán” hóvihar idején elsüllyedtek a Nagy-tavakban.

1913-ban egy hatalmas hóvihar söpört végig a Nagy-tavakon, amely „Fehér Hurrikánként” vált ismertté. Egy tucat hajó süllyedt el a viharban, köztük egy 173 méter hosszú kanadai teherhajó, az SS James Carruthers . A hajó 22 fős legénysége csatlakozott a hóviharban elhunyt mintegy 250 tengerészhez, de magát a hajót soha nem sikerült kiemelni.

David Trotter hajóroncs-vadász most azt állítja, hogy megtalálta a Carruthers hajókat , ezzel bővítve a pályafutása során megtalált több mint 100 hajó listáját.

Az SS James Carruthers nyomában

Trotter és csapata az Undersea Research Associates-szel öt évnyi keresés után 2025 májusában találta meg az elveszett hajóroncsot. Víz alatti kamerákkal térképezték fel a Huron-tó medrét, amikor egy „óriási hajótest kúszott át a képernyőn” – írta a Facebookon Trotter nevében barátja és hajóroncs-vadász társa, Brendon Baillod .

„Azonnal tudták, hogy megtalálták a Carruthereket ” – mondta Baillod –, „mivel a Huron-tavon még mindig nem eltűnt egyetlen ekkora hajó sem.”


Egy búvár a hatalmas SS James Carruthers roncsait kutatja . - Forrás: Detroit Free Press/YouTube

Az 173 méter hosszú teherhajó fejjel lefelé feküdt a Huron-tó fenekén 58 méter mély víz alatt. A Carrutherst korábban nem fedezték fel, mivel messzebb volt Michigan „Hüvelykujj”-ától, mint azt bárki várta volna.

Most, hogy a roncsokról megerősítést nyert, hogy a Carruthersről van szó , a 84 éves Trotter hozzáadhatja a hajót egy több mint 100 másik, az 1970-es évek óta talált hajót tartalmazó listához. Sikerét egyedi keresési módszerének tulajdonítja, amely a Nagy-tavak „nagy valószínűségű területeinek” feltérképezését foglalja magában, ahelyett, hogy olyan helyeket keresne, ahol egy adott roncsra számít.

Bár a Carruthers felfedezése választ ad azokra a kérdésekre, amelyeket a hajó legénységének családjai generációk óta kérdeznek, korántsem ez volt az egyetlen hajó, amely elsüllyedt az 1913-as kegyetlen hóviharban.

A „fehér hurrikán”, amely 1913 novemberében lecsapott a Nagy-tavakra

Az SS James Carruthers egyike volt annak a tucatnyi hajónak, amelyek az 1913 novemberi „Fehér Hurrikán” hóviharban elsüllyedtek. A teherhajó Midland, Ontario felé tartott, amikor a vihar lecsapott. Akkoriban még új volt, és Baillod bejegyzése szerint „a legénység arról számolt be, hogy a kabinjaikban a festék még mindig ragadós volt”.

2023-ban Corey Adkins, a Nagy-tavak Hajótörés Történelmi Társaságának munkatársa a Detroit Free Pressnek a vihart „négy napnyi abszolút pokolként” jellemezte. A szél sebessége elérte a 90 mérföld/órát, és a heves havazás miatt gyakorlatilag nem volt láthatóság.


Az SS Wexford áldozatai , egy másik hajóé, amely az 1913-as hóviharban elsüllyedt a Huron-tavon.

Akkoriban a Nagy-tavakon közlekedő összes hajóra viharriadót küldtek, de sokak számára már túl késő volt. Az öt tó közül négyben elsüllyedtek a hajók, a legtöbb veszteség a Huron-tóban történt. Legalább 250 tengerész halt meg a katasztrófában.

A Carruthers mind a 22 legénységi tagja életét vesztette. A hajó volt az utolsó a nyolc ismert, a Huron-tóban aznap elsüllyedt hajó közül, a többit 1913 és 2015 között fedezték fel.

Bár a Carruthers az utolsó a Huron-tavi hajók közül, amelyet megtaláltak, vannak mások is, amelyek a vihar alatt a Nagy-tavakban süllyedtek el, és amelyeket még nem találtak meg. A hajóroncs-keresők még mindig keresik az SS Leafieldet , amely a Felső-tóban süllyedt el, és a Plymouth nevű szkúner bárkát , amely a Michigan-tóban süllyedt el.

Brown, Ainsley. „Egy hajóroncs-kereső megtalált egy hatalmas teherhajót, amely 1913-ban egy halálos hóviharban elsüllyedt a Huron-tóban.” AllThatsInteresting.com, 2025. szeptember 3., https://allthatsinteresting.com/james-carruthers-shipwreck.

Címlapkép: Az SS James Carruthers volt a legnagyobb hajó, amely elsüllyedt a „Fehér Hurrikán” során. - Forrás: Brendon Baillod/Facebook