A CÖF megvédi a kormányt a Kúriától
A békemenetesek értik, hogy a bíróság független, és ezt ők is tiszteletben tartják. De a Kúria mégis megtehetné, hogy megvizsgálja, a bíróságok megtesznek-e mindent annak érdekében, hogy a joghoz nem értő átlagpolgár is megértse a döntések hátterét és ne alakuljon ki az a benyomás, hogy súlyos következménnyel járó bűnesetek, felelősei megúszhatják a jogos büntetést.
A CÖF ezügyben nyílt levelet írt a Kúria elnökének - írja a HVG.
Nyílt levélben szólt hozzá a bírói függetlenségről szóló "vitához" a békemeneteket szervező CÖF. Levelük címzettje Darák Péter, a Kúria elnöke, aki hétfőn közleményben szólította fel a többi hatalmi ág képviselőit, hogy ne véleményezzék nyilvánosság előtt a független bírói ítéleteket.
A CÖF megalakulása óta "a jogállami elvek mentén fejti ki tevékenyégét". Az alkotmányos elvek tiszteletben tartása a bíróságok tekintetében csak úgy valósulhat meg, ha a civil szervezetek is tiszteletben tartják a bíróságok függetlenségét - bocsátották előre a békemenetesek a nyílt levélben.
Ám mint írták, az elmúlt hónapokban jelentősen megszaporodott a hozzájuk intézett és bíróságok ítélkező tevékenységét érintő panaszos megkeresések száma. A levelek tartalmának visszatérő eleme, hogy az érdeklődésre számot tartó ügyekben hozott döntéseket felháborítónak találják, azokkal nem értenek egyet az azokat jegyző emberek, és erre példákat is hoztak, a vörösiszappert és Hagyó-pert. (Érdekesség, hogy a CÖF által példaként hozott két ügy éppen ugyanaz, mint amit Németh Szilárd fideszes birkózóelnök és volt rezsibiztos hozott fel vasárnapi, a bírósági döntéseket kritizáló sajtótájékoztatóján, ahol a bírói függetlenséget "liberális követelménynek" nevezte.)
A CÖF-CÖKA úgy véli, hogy a független bíróságnak is figyelnie kell a társadalom jelzéseire és amennyiben elégedetlenség tapasztalható, célszerű megvizsgálni annak okát - olvasható a közleményben.
Fél évtizeddel ezelőtt, az Országgyűlés "a jogegység erősítése érdekében" módosította a legfőbb ítélkező fórumra vonatkozó szabályokat, szétválasztotta az ítélkezés és a bírósági igazgatás irányítását, javította a személyi feltételeket és a közpénzekből több 10 milliárd forintot költött az igazságszolgáltatás korszerűsítésére - írták.
A CÖF-CÖKA azt kéri a Kúria elnökétől, hogy amennyiben módjában áll, vizsgálja meg, van-e reális alapja a panaszos levelekben megfogalmazott kifogásoknak és tisztázza azt is, hogy a bíróságok megtesznek-e mindent annak érdekében, hogy a joghoz nem értő átlagpolgár is megértse a döntések hátterét és ne alakuljon ki az a benyomás, hogy súlyos következménnyel járó bűnesetek, felelősei megúszhatják a jogos büntetést - zárult a CÖF nyílt levele.
Forrás: polgarportal.hu