A demokratikus intézményekbe vetett bizalmat gyengíti a választási csalások lebegtetése
Ügyes taktika elhinteni választások előtt a külföldi beavatkozás lehetőségét, hiszen több haszonnal is jár a politikai szereplők számára.
A magyar kormány ki is használja ezeket, igaz, ezekben vannak olyan veszélyek, melyek rossz irányba terelnék a társadalmat a politikai megmérettetés után. Eleve kockázatos ugyanis a választások tisztaságát megkérdőjelezni még akkor is, ha azzal egy esetleges kudarcot meg lehet magyarázni. - írja a Szegedi Kattintós
Jól megmutatta, milyen veszélyes játék csalásról beszélni egy elbukott választás után az, ami az Egyesült Államokban történt egy évvel ezelőtt. A bukott elnök hívei megostromolták az amerikai demokrácia emblematikus intézményeit, olyan helyzetet teremtve, amiről az USA lakosai azt gondolták, csak banánköztársaságokban vagy a megbukott diktátorok hazáiban alakulhat ki. Donald Trump exelnök a mai napig a felszínen tartja azt a jobboldali narratívát, hogy ellenfele, Joe Biden a választási csalással jutott be a Fehér Házba, ezzel tartva lázban saját táborát, amely már a visszavágásra készül.
Valószínűleg a republikánus elnök is sejtette, hogy a külső beavatkozás és a „liberális összeesküvés” narratívájának erősítése jól jöhet számára egy elbukott választás után. A társadalom bizonyos szegmenseiben ugyanis rögzül az a hit, hogy a demokraták nem tiszta eszközökkel szerezték meg a hatalmat. Ez a mélyben izzó düh akár elemi erővel is a felszínre törhet egy kritikus helyzetben, de mindenképpen jól jön a három év múlva esedékes újabb politikai megmérettetésen. Ne feledjük ugyanakkor, hogy Trump esetében komoly előzménye volt a külső beavatkozás lehetőségének, hiszen őt vádolták meg korábban azzal, hogy az oroszok segítették az elnöki székbe.
Az oroszoknak komoly szerep juthat a magyarországi választásokon is, hiszen Orbán Viktor nem titkolt szimpátiával közelít Vlagyimir Putyin elnökhöz, akinek érdeke, hogy a mostani kiélezett nemzetközi helyzetben a magyar kormányfő hatalmon maradjon. Putyinról közismert, hogy nem igazán válogat az eszközökben, amikor az érdekeiről van szó, így a titkosszolgálati módszerektől kezdve a pénzügyi segítségig számtalan lehetőség felmerül, amelyek mind Orbán Viktor hatalmon maradását támogatják.
Cinikussá, érdektelenné válnak a választópolgárok, legtöbbjük el se megy szavazni, sokan pedig azért húzzák be az ikszet a kormánypártra, mert elképzelhetetlennek tartják majd a leváltását.
A magyar kormányfő ugyanakkor Trumphoz hasonlóan épp ellenfeleit vádolja azzal, hogy külső segítséget kapnak az ellene folyó harcban. Ennek a feltételezésnek jól megalapoz az, hogy Soros György amerikai multimilliomost eddig is a balliberális ellenzék legfőbb támogatójának állította be, akinek az a célja, hogy Magyarországon a migránsokat segítő politikai erők kerüljenek hatalomra. Egy szisztematikusan felépített összeesküvés-elmélet teremthet tehát alapot arra, hogy amennyiben sikert ér el az ellenzék a választáson, azt egy gonosz külső erő beavatkozásaként értékeljék.
Ez a felfogás nem csupán egy megelőző csapás hasznát aknázza ki, de össze is fogja a kormányt támogató szavazótábort. Az üzenet ugyanis az, hogy amennyiben nem az Orbán-kormány marad hatalmon, akkor idegen hatalmak felségterületévé válik az ország, és sérül a nemzeti szuverenitás eszménye, amit olyan nagyra tart a jelenlegi kabinet. Persze az ellenzék kezében is van néhány jól kijátszható lap, hiszen Orbán nyílt barátkozása Oroszországgal és Kínával szintén a külföldi érdekek elvtelen támogatásának gyanúját veti fel.
Ez a politikai adok-kapok viszont azzal a veszéllyel jár, hogy a magyar polgárok egyre kevésbé hisznek majd a választások tisztaságában, és egyre inkább csökken az állami intézményekbe vetett bizalmuk. Ha eleve megkérdőjeleződik az egyenlő esélyek mentén megvívott politikai vetélkedés hitelessége, akkor az emberek egy része csak színjátéknak fogja tartani a demokrácia számos elemét. Cinikussá, érdektelenné válnak a választópolgárok, legtöbbjük el se megy szavazni, sokan pedig azért húzzák be az ikszet a kormánypártra, mert elképzelhetetlennek tartják majd a leváltását.
A választások tisztaságának megkérdőjelezése tehát elsősorban a kormány érdeke, az ellenzék ugyanis várhatóan nem tud majd politikai tőkét kovácsolni abból, ha csalást kiált. Amennyiben azonban szoros versengésben mégis ellenzéki győzelem születne, akkor a külső beavatkozás indokával akár a hatalom átadását is megtagadhatja a kormánypárt. Ha a csalást nem tartják elképzelhetetlennek a Fidesz hívei, akkor bizony rendkívül feszült belpolitikai helyzet is kialakulhat, ami a legrosszabb forgatókönyvek megvalósulásához is vezethet. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha hamis ékszert veszel az asszonynak, soha ne valld be neki, mert kidob a sátradból.”(Szegedi Kattintós)