h i r d e t é s

A fél parlamentnek mínuszban van a számlája

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

A fél parlamentnek mínuszban van a számlája

2015. február 03. - 08:45
0 komment

Nem könnyű a képviselők élete: 199-ből csak 106 politikusnak van több pénze, mint adóssága.

Az adóslista élén ismert nevek, Gyurcsány, Rogán és Szijjártó állnak. Akad olyan képviselő, akinek havi 750 ezres tiszteletdíjjal az égadta világon semmije sincs, és megnéztük azt is, mibe fektet, akinek van vagyona.

Ha a szombat éjfélkor nyilvánosságra hozott képviselői vagyonbevallásokban feltüntetett megtakarításokból kivonjuk az adósságokat, akkor - az ingatlanvagyont és autókat nem számítva - 82 képviselő van mínuszban a 197 közül, kilenc pedig pontosan nullán áll. A legtöbb mínuszt, 65,5 millió forintot, Gyurcsány Ferenc halmozta fel úgy, hogy az elmúlt négy évben sosem keresett évi 70 milliónál kevesebbet, 2014-ben pedig 175 milliós osztalékot vitt haza. Hogy ezt mire költötte, rejtély: az ingatlanban vagy ingóságban kifejezhető vagyona a dokumentumok szerint nem változott.

A politikus sem értékpapírokkal, sem számlával nem rendelkezett december végére, nincs nagyobb mennyiségű készpénze sem, ami egyébként nem újdonság: az előző években is hasonló nyilatkozatokat adott be.

A DK elnökén kívül 29 másik képviselőnek lépi át az egyenlege a mínusz 10 millió forintot. A negatív rangsor:

  1. Gyurcsány Ferenc
  2. Rogán Antal
  3. Szijjártó Péter 
  4. Lezsák Sándor 
  5. Lázár János
  6. Kósa Lajos 

valamennyiüknek 30 millióval nagyobb az adóssága mint a megtakarítása. Ez persze nem jelenti azt, hogy feltétlenül ők a legszegényebbek is: földjeik és egyéb ingatlanjaik értékét azonban a vagyonbevallásokból nem lehet kiszámolni.

VAN, AKIKNEK SEMMIJE SINCS

Ha nem csak a pénzbeli egyenleget nézzük, a bevallások alapján a legvagyontalanabb képviselő a szocialista frakcióban ül. Bangóné Borbély Ildikónak ugyanis semmije sincs, se autója, se megtakarítása, se ingatlana – utóbbi azért is érdekes, mert van egy 2023-ig ketyegő ingatlanhitele, amiből még 2,3 millió forint hátra van. Valószínű, hogy a ház vagy lakás a férj nevén van, de az adósság közös. A politikus tiszteletdíja havi 747 878 forint.

Párttársa, Demeter Márta sem bővelkedik a javakban, ugyanis neki sincs olyanja, amit fel kellene tüntetnie a nyilatkozatában. Annyi azonban kiderül, hogy bár autója nincs, benzinkártyát kap az Országgyűléstől – vélhetően családtagja kocsiját, vagy egy bérelt autót tankol vele. A szintén MSZP-s Heringes Anitának autója van ugyan (egy 2008-as Suzuki SX4), de ezen kívül csak tartozása. A kocsi törlesztéséből még nagyjából 3 és fél millió hátravan, a diákhitel-tartozása 1,5 millió forintra rúg és a hitelkártyáján is van 389 ezer forintos tartozása. Szabó Szabolcs az Együtt jelöltjeként jutott tavaly a parlamentbe, autója nincs, egy csepeli albérletben él, a számláján viszont van 1,6 millió forint. Mindannyian havi 747 878 forintot kapnak.

Bár már második parlamenti ciklusát tölti, a jobbikos Farkas Gergelynek mindössze OTP-értékpapírjai vannak, 3,1 milliós értékben, míg a kormánypárti képviselők között Hoffmann Rózsának és Szászfalvi Lászlónak nincs lakás a nevén.

KEVESEN BÍZNAK AZ ÁLLAMBAN

A legnagyobb megtakarításokat fideszes politikusok tudhatják magukénak. Az élen két ügyvéd, Papcsák Ferenc volt zuglói polgármester (209 millió), és Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter (200,9 millió). Utánuk a volt európai parlamenti képviselő, Bánki Erik (177,3 millió) és egy újonc képviselő, az ugyancsak ügyvéd Tuzson Bence (158,4 millió) következik.

Bár az Államadósság Kezelő Központ folyamatosan hirdeti a magyar állampapírokat, nyilatkozataik alapján a parlamenti képviselőknek csak egy kis része hisz abban, hogy jó befektetés kölcsönt adni az államnak,

a 197 képviselőből 24-nek vannak megtakarításai kincstárjegy vagy állampapír formában, ebből 23-an fideszesek

Az egyetlen, aki nem a Fidesz vagy KDNP-frakció tagja, az a DK-s Oláh Lajos. A legnagyobb összegű államkötvény tulajdonosai Vas Imre (22 millió), Simicskó István (19,5 millió) és Tuzson Bence Balázs (18,5 millió).

A képviselők többsége a vagyonnyilatkozatok alapján bízik a forintban, csak 18-an tartják részben vagy egészében valutában a megtakarításukat. Ebből 12-en fideszesek, hárman MSZP-sek, ketten jobbikosok. Valutából a legjellemzőbb az euró, csak hárman vannak, akiknek dollárban is van megtakarításuk: Gelencsér Attila (1 788 425 forintnyi dollár), Kubatov Gábor (6404 dollár készpénz) és Bánki Erik (3000 dollár értékű befektetési jegy), mindhárman a Fidesz politikusai. Utóbbi büszkélkedhet a legtöbb euróval is: 111 ezer eurónyi állampapírja és 236 ezer eurónyi befektetési jegye van. A képviselő 2012 júniusától két éven keresztül az Európai Parlament tagja volt.

LÁZÁR, A MOCSÁRKIRÁLY

A szokásosnak mondható szántóföld és erdő mellett más típusú területeket is szerzett néhány képviselő. Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter például egy kivett mocsárról és a hozzá tartozó töltésről is nyilatkozott, mivel az elmúlt évben haszonélvezőjük lett. Párttársa, Vígh László egy remek, felsőrajki homokbányához jutott hozzá még 1993-ban, földkiadás útján – magyarul a helyi TSZ felbomlása után neki jutott a bánya és több hektár gyep is.

Bányatelek két képviselő nevén is van: a kormánypárti B. Nagy László több bányatelekkel is rendelkezik Délegyházán, hozzájuk saját úttal, míg a szintén fideszes Vantara Gyula Békésben bányászhat, emellett neki egy horgásztelke is van. Saját vízpartja (és nádasa) a volt szocialista pártelnöknek is van, Mesterházy Attila Alsóörsön örülhet a Balaton vizének.

Egészen különleges vagyonról nyilatkozott a gyűjtemények közt Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára: száz méhcsaládból méhészete van, amelyet 1993 óta gondoz és szaporít. Más kérdés, hogy őstermelőként saját bevallása szerint egy forintot sem keresett tavaly.

BORT, PÁLINKÁT, LÁJBIT

A vagyonnyilatkozatok egyik legérdekesebb rubrikája az ajándékok felsorolása lenne, már ha a képviselők vennék a fáradságot, hogy kitöltsék. Az idei nyilatkozatokban összesen csak hét ember írt be egyáltalán bármit, a leglelkesebb a fideszes Simon Miklós volt, ő még a 2000-ben kapott, nyolcezer forintot érő asztali órát is bevallotta.

Potápi Árpád, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára évek óta szórakoztatja a közvéleményt az általa kapott, székely tájnyelven megnevezett ajándékokkal (krecsány, csipor). Tavaly is kapott saját bevallása szerint két lajbit, vagyis mellényt, amelyek értékét négyezer forintra lőtte be. Ennél sokkal többet ér az a 30 üveg bor (45 ezer forint) és 11 üveg pálinka (27 500 HUF), amit szintén beírt a nyilatkozatba.

Nem Potápi az egyetlen képviselő, akinek itallal kedveskednek: a szintén fideszes Zsigó Róbert díszdobozos pálinkát, egy karton bort, ajándékcsomagot és közelebbről meg nem nevezett élelmiszercsomagot is feltüntetett. Tállai András államtitkár 12 üveg borral és hat üveg pálinkával lett gazdagabb. Hargitai János csak annyit írt: „néhány palack bort” kapott ajándékba. A legértékesebb holmit Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kapta: egy 120 ezer forintot érő festményt.

A politikusok autóiról, robogóiról, motorcsónakjairól és egyéb járműveiről itt olvashat bővebben.

 

vs.hu

{flike}