„A klubhelyiség pillanatok alatt átalakult krematóriummá”
Korábban szinte tünetmentes sérültek tömege kerül kórházba, az orvosok nem értik. Már 44 halott van.
Egy héttel a bukaresti Colectiv klubbal történt tragédia után újra döbbenetes számok érkeztek a román fővárosból: tegnap, vagyis szombaton kilencen haltak meg a sérültek közül, ma reggel már ketten, így a halálos áldozatok száma 44-re emelkedett. Kilencen Bukarestben hunytak el, ketten pedig Hollandiában, miután betegszállító repülőgépekkel európai nagyvárosok szakintézményeibe kezdték szállítani a súlyos sérülteket (az elmúlt 24 órában elhunytak között van egy olasz és egy török állampolgár is) - írja a Magyar Nemzet.
Szombat esti adat szerint még a diszkóbaleset százhat sérültje van kórházban, közülük negyvenheten vannak nagyon súlyos vagy kritikus állapotban. Közülük többeket Rotterdamban, Brüsszelben, Bécsben, Oslóban és Helsinkiben ápolnak már, és Magyarország is felajánlotta a segítséget: mai napon szállítanak Budapestre néhány súlyosan sérült áldozatot. Sorin Campeanu ideiglenes miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy a román kormány minden külföldi kórházakba küldött sérült kezelésének költségét, valamint egy-egy hozzátartozójuk külföldi szállásköltségét és ellátását fedezi, függetlenül attól, hogy milyen hosszú időszakról van szó.
Magyarország is fogadott volna sérülteket
Magyarországi és brit kórházakba szállítanak vasárnap a bukaresti tűzvész sérültjeiből – közölte a román védelmi minisztérium, amely repülőgépeket bocsátott rendelkezésre a szállításhoz. A minisztérium közlése szerint Magyarországra dél körül indul a repülőgép. A sérülteket a rohammentő szolgálat orvosai és a román hadsereg szakszemélyzete kíséri az úton. A Digi 24 hírtelevízió közlése szerint orvosi szempontok alapján döntik el, hogy hány sérültet szállítanak Magyarországra, illetve Nagy-Britanniába. A bukaresti katonai repülőtérről jelentkező tudósító az eredeti szállítási terv módosításáról számolt be, és a kora délutáni órákra valószínűsítette a Magyarországra induló katonai gép felszállásának időpontját.
Időközben az MTI úgy értesült, mégsem szállítanak hazánkba sérülteket. A távirati iroda úgy tudja, hogy a magyar felajánlás kevésbé súlyos sérültek kezelésére vonatkozott. Az ebbe a kategóriába eső sérültek állítólag nem kívántak élni a külföldi gyógykezelés lehetőségével, amely megnehezítette volna, hogy családjuk mellettük maradjon.
Alattomos sérülések
A hétvégén sokkoló dolgokat mondott a Grigore Alexandrescu Kórház igazgatója. A bukaresti francia nagykövetségen Dan Enescu professzor arról beszélt: olyan fiatalok jelentkeznek náluk súlyos légúti szövődményekkel, akik látszólag komolyabb sérülések nélkül túlélték a tragédiát.
„Tömegével jelentkeznek olyan kamaszok, akik a tűzeset után egyáltalán nem vagy alig sérültek meg – most a sürgősségi osztályon kezeljük őket. Ha egészséges emberek öt nap után súlyos felső légúti tünetekkel, a hörgők abnormális működésével jelentkeznek, mi történik azokkal, akiknek megégett a testfelületük 40, 70 vagy 80 százaléka? Nem tudjuk, mire kell megtalálni a gyógymódot – ez egy teljesen atipikus baleset volt, tizenkét másodperc alatt kigyúlt a terem (!), és mire a tűzoltók kijöttek, nem volt mit eloltani. A klubhelyiség pillanatok alatt átalakult krematóriummá, emberi testek szenesedtek el, aki pedig nem égett meg, az olyan mérgező gázokat szívott be, amiről nem tudjuk, hogy mik. Emiatt senki sem tudja, hogy mivel lehetne kezelni őket” – mondta.
Az orvos szerint ezek a tünetek a napok teltével fokozódnak. Megemlített egy olyan esetet is a tragédia éjszakájáról, amikor a mentők behoztak egy látszólag sérülésmentes, de nagyon ijedt lányt. Az ügyeletesek leültették egy székre megfigyelés alatt tartva őt, amikor váratlanul összeesett és meghalt – a teste sehol sem volt megégve. A professzor véleménye szerint a tűz során felszabadult gázok okoznak súlyos, egyelőre ismeretlen mérgezési tüneteket, és ez ellen egyelőre nem tudnak harcolni. Emiatt „bármi megtörténhet” – fogalmazott a kórházigazgató.