A különböző zenei stílusok hatásai
A zene, a ritmus és a tánc már az ősidők óta az ember életének fontos rész. Műfajától, intenzitástól, aktuális mentális és fizikai állapotunktól függően hatással van az emberi agyra,
A különböző zenei stílusok hatásai
A zene, a ritmus és a tánc már az ősidők óta az ember életének fontos rész. Műfajától, intenzitástól, aktuális mentális és fizikai állapotunktól függően hatással van az emberi agyra, hangulatunkra, sőt még az egészségünkre is. A zeneterápiát régóta alkalmazzák a gyógyászatban, oldja a szorongást, jobb kedvre derít, gyorsítja a betegségek, vagy sérülések utáni gyógyulási folyamatot.
A zene gyógyító ereje
Az első világháború után Amerikában a traumát szenvedett háborús veteránok gyógyulása érdekében zenészek, énekes utaztak a kórházakba. A zene csodákat tett! A katonák állapota nagyon gyorsan javult! Rengeteg pszichés és testi problémánál, betegségeknél használják sikeresen a zenét terápiás célokra. Sőt, bármilyen furcsának is hangozhat elsőre, de a halláscsökkenés és a fülzúgás kezelésében is rendkívül hatékonynak bizonyult a zeneterápia! Az aktív zenélés (ha hangszeren játszunk, énekelünk és táncolunk) még kedvezőbb az egészségünk szempontjából. A fizikai állapot javulása mellett a boldogságérzetet is növeli a zenehallgatás, és a közösségépítésben is van szerepe.
Eltérő műfajok – más hatás
- A klasszikus és a rock zene javítanak a hangulatunkon, a koncentrációs képességünkön és agyműködést is fokozza. Természetesen egyénfüggő, hogy kire hogyan hat a klasszikus zene, vannak, akiket idegessé tesz.
- A heavy metál a tévhittel ellentétben nem vált ki mindenkiből agressziót. Segít a feszültség és a düh levezetésében, oldja a stresszt és növeli az önbizalmat, bár néhány kutatás szerint egyesekben antiszociális érzéseket is kiválthat.
- A blues és a jazz idegnyugtató, segít relaxálni és a gondolkodásra is pozitívan hat.
- A country és a hasonlóan szomorú tartalmú zenék sokaknál depressziót okozhatnak. Az ilyen típusú dalok hallgatása nem ajánlott azoknak, akik éppen lelkileg nincsenek a legjobb állapotban.
- A rap és a hip-hop ritmusok magabiztossá, nyitottá és társaságkedvelővé tesznek.
- A legnépszerűbb slágerek okozzák a legnagyobb örömet a felmérések alapján.
Hogyan hallgassunk „jól” zenét?
A zene jótékony hatásai már kisbaba, sőt magzati korban is megmutatkoznak, fejleszti a gyermekek agyát, fejlődését, intelligenciáját. Egy-egy hosszú és stresszes nap után jólesik hátradőlni és a kedvenc zenénket hallgatva kikapcsolódni, vagy egy kellemes hangulatú szórakozóhelyen táncolva, bulizva kiereszteni a fáradt gőzt. Nem mindegy azonban, hogyan, milyen minőségben és környezetben hallgatjuk a zenét. Ha zavaros, visszhangos a hallgatott zene, fejfájáshoz, ingerültséghez vezethet.
Fontos, az ideális feltételek megteremtése a zenehallgatáshoz. Először is szerezzünk be magas minőségű hangszórókat, illetve más hifi és audio berendezéseket, hogy a hangzás valóban kielégítő legyen. Ám mindez még korántsem elegendő! Az utcáról, szomszédoktól átszűrődő zavaró lárma leronthatja a zenehallgatás élményét.
Ma már számtalan kiváló, basszus csapda -akusztikai elemet gyártanak, melyek alkalmazása segít az otthonunk térhangzásának javításában, ezzel is fokozva a zene élvezetét. A falakra és a mennyezetre akusztikai hangelnyelő és diffúz paneleket, az ablakok elé hanggátló függönyöket, a padlóra pedig akusztikus szőnyegeket helyezhetünk el. Így elkerülhetjük a visszhangokat,és tisztább, harmónikusabb hangzást érhetünk el.
A fülünk védelmében
A fül és fejhallgatók használat közben ügyeljünk arra, hogy ne maximális hangerőn hallgassuk a zenéket! A túlzottan hangos zene komolyan károsíthatja a hallást.
Ízlések és pofonok
Különböző személyiségek vagyunk, eltérő ízléssel, de szerencsére nagyon sok féle zenei műfaj létezik, így szinte mindenki talál neki tetsző stílust. Hallgassuk gyakran kedvenc muzsikánkat, engedjük, hogy a ritmusok elringassanak, felvidítsanak és megszépítsék napjainkat!