A labdarúgás legfurcsább szabályai
A labdarúgás rajongói általában tisztában vannak minden szabállyal, ezúttal viszont olyanokat szedtünk össze, amiről lehet hogy senki nem hallott még.
Egy online fogadások oldal információi szerint nem lehet öngólt szerezni szabadrúgásból, bedobásból, vagy kirúgásból, amennyiben ez mégis megtörténne, akkor az ellenfél jöhet szögletrúgással. Ez ugyanúgy igaz arra az eshetőségre is, ha valaki valamilyen csoda folytán öngólt lőne szögletből. Ez a szabály az erős szél okozta problémák elkerülése miatt került a játékba. 2002-ben egy Aston Villa-Birmingham City városi derbin Olof Mellberg a saját kapujába dobta a labdát, a játékvezető szerint a kapus hozzáért a labdához, így a gólt megadták, viszont ha a kapus nem ért volna bele, akkor a gól nem lett volna érvényes.
A 22bet bukmékeri oldal szerint a játékvezető gólt ítélhet, ha valami, vagy valaki megérinti a kapuba tartó labdát, feltéve ha az a dolog, vagy személy nem zavarta közvetlenül a védőket. Maga a tárgy nincs meghatározva a szabálykönyvben, úgyhogy lehet ez akár egy élőlény, vagy bármilyen tárgy. Ez alól kivételt képet, ha egy játékos úgy próbálja megakadályozni, hogy gólt kapjanak, hogy a labda útjába dobja a sípcsontvédőjét, ekkor büntetőt kap az ellenfél csapata, mert a sipcsontvédőt kezezésnek tekintik. 2009-ben volt egy Sunderland-Liverpool összecsapás, amikor az egyik liverpooli szurkoló bedobott egy felfújhatós strandlabdát a pályára, a Sunderland csapata pedig úgy szerzett gólt, hogy a labda a strandlabdáról pattant a hálóba, a játékvezető pedig a szabályok értelmében megadta a találatot.
Nem kell ahhoz elkezdődnie a mérkőzésnek, hogy kiállítson valakit a játékvezető, a játékosokat szankcionálhatják a pályára lépésüktől egészen a lefújás utáni távozásukig. A futballista kiállítására sor kerülhet fizikai, vagy szóbeli bántalmazás miatt is. Volt már rá példa, hogy fizikai erőszak miatt állítottak ki egy játékost a mérkőzés megkezdése előtt. 2017 novemberében a Vitoria Guimaraes csapata a Marseille-el találkozott az Európa Liga csoportkörében, ráadásul a találkozót egy magyar játékvezető fújta Bognár Tamás személyében. A Marseille akkor a hazai tábor előtt melegített, állítólag a portugál drukkerek sértő szavakkal illeték a francia csapat játékosait, amire Patrice Evra dühödten a nézőtér felé rohant és a tömegbe rúgott. A magyar játékvezetői testület azonnal piros lapot osztott a francia játékosnak, az UEFA pedig 7 hónapra eltiltotta és 10 ezer eurós büntetést szabott ki rá a Marseille pedig felbontotta a szerződését.
Szerencsejáték
A
túlzásba vitt szerencsejáték ártalmas, szenvedélybetegség kialakulásához vezethet!
A játék öröm. Minden ember igényli a szórakozást, a játékkal járó izgalmakat. Ha szerencsejátékot játszunk, pénzt fordítunk arra, hogy a játék során nyereményt érjünk el. A kockázat izgalma, a kisebb-nagyobb, vagy éppen az álomösszegű nyeremények elérésének lehetősége teszi vonzóvá a szerencsejátékokat.
Felelős játék
A szerencsejáték a legtöbb ember számára a szórakozás egyik formája. Azonban vannak olyanok, akiknek veszélyt jelenthet. A mértéktelen játék játékfüggőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye van. A felelős játékos csak annyit költ szerencsejátékra, amennyit megengedhet magának, hiszen tudja, hogy a nyerés a véletlen műve, és nem létezik biztos szisztéma.
Játékfüggőség
Vannak, akik képtelenek abbahagyni a játékot, ami egyfajta kényszerré válhat. Újra és újra játszanak, vagy azért, hogy nyerjenek, vagy azért, hogy a már elveszített pénzüket visszakapják. Az, aki túl sokat játszik vagy nagyon belemerül a játékba, elveszítheti a helyes döntési képességét arról, hogy reálisan mérlegeljen: meddig és mennyiért?
A problémás szerencsejátékos pedig önmaga és környezete számára is súlyos problémákat okoz. Hazudik és kifogásokat keres, hogy eltitkolja a valóságot, például az eljátszott havi keresetet. Családi és baráti kapcsolatokat rombolhat le, mert a játék kényszere minden kapcsolatnál fontosabb lesz számára. Elveszítheti egzisztenciális hátterét, mert eljátssza a létfenntartáshoz szükséges pénzt is. A játékszenvedélyre hajlamos személyek esetében a függőség észrevétlenül fejlődik ki. Ők maguk is csak későn ébrednek rá, hogy egyre több komoly problémával kell szembenézniük.
Akkortól tekintünk betegnek egy játékost, amikor a túlzásba vitt szerencsejáték már életviteli problémákat okoz, tehát hátráltatja a munkát vagy a tanulást, rombolja a családi kapcsolatokat. Magában a játékban pedig az jelzi a függőséget, ha az illető már nem tudja kontrollálni, mennyi idejét és pénzét viszi el ez a tevékenység. A játékfüggőség súlyos betegség, aminek a kialakulásához genetikai tényezők és a személyiség különböző jellemzői is hozzájárulnak.
A játékszenvedély az alábbi súlyos következményekkel járhat:
• pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás
• munkahely, lakás elvesztése
• családi és párkapcsolati problémák
• konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel
• a hobbi és az érdeklődés feladása
• magányosság, izoláció
• az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása
• bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk)
Önkorlátozás
A Szerencsejáték Zrt. internetes játékrendszere egyre szélesebb körben lehetővé teszi a játékosoknak, hogy önmaguknak meghatározzák, maximum mennyit akarnak játékra költeni. Belépés után az „Önkorlátozás” menüpont használatával beállítható a napi és a heti költési limit az adott játékra. A játékosnak nem kötelező beállítani ezt a féket, de önkéntes vállalásként a felelős játékszervező megfontolásra ajánlja a lehetőséget. Ennek segítségével ugyanis a rendszer nem engedi, hogy a játékost elragadja a hév, és túllépjen a racionális kereteken. Használja az önkorlátozást, legyen partnerünk a felelős játékban!
Tesztelje önmagát az alábbi linkre kattintva!
www.maradjonjatek.hu/onteszt
Hova fordulhat segítségért?
Ha úgy érzi, hogy játékfüggőségi problémákkal küzd vagy kérdései vannak a témában, legyen akár érintett vagy családtag, forduljon szakemberhez:
Szerencsejátékos Segélytelefon
Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékével és a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködve Segélytelefon szolgáltatást működtetünk. Szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezelése esetén ingyenesen, anonim módon hívható hétköznapokon 15.00- 19.00 között a 06-21-262-0603 telefonszámon.
A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a szerencse@ppk.elte.hu e-mail címen, valamint az „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat” Skype azonosító segítségével is.
A Segélytelefon információs vonala: 06-1-411-6778
A függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját megtalálja a https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20180801093422/ellatohelyek-listaja.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel foglalkozó civil szervezetek listáját megtalálja a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/7a/5e/jatekfuggoseggel-foglalkozo-szervezetek.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel és felelős játékszervezéssel kapcsolatos további információk a www.maradjonjatek.hu tematikus weboldalunkon érhetők el.
Ne feledje: problémájával nincs egyedül!