h i r d e t é s

A matyó stílusikon

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A matyó stílusikon

2019. augusztus 12. - 10:38

A Hímezz magyarra program szervezői azért döntöttek úgy, hogy kisfilmmel indulnak az V. Kulturális Filmek Fesztiváljának versenyén, Szatmárcsekén, mert a Görgey Zsuzsa által elnökölt Magyarok Európában Egyesület munkacsoportjának megalakulásával szinte egyidejűleg fedezték fel a mezőkövesdi Takács István (1901-1985) freskófestő, festőművész és divattervező munkáit.

Radványi Katalin  idegenforgalmi szakember, a program ötletgazdájának, Szöőr Annának a személyes tanácsadója nem egyszer járt többek között olasz vendégeivel az Egri Székesegyházban anélkül, hogy bárki megemlítette volna, hogy ott a templomfestő egyházi ábrázolásai láthatóak, pedig 290 hazai templom őrzi a Takács-freskókat.

Takács István művészete szinte értelmezhetetlen az absztrakt- kortárs képzőművészet által eluralt művészeti palettán

- mondja a mezőkövesdi Tóth István dokumentarista, a Matyó stílusikon című kisfilm alkotója.

Sem nem reneszánsz, sem nem barokk utánérzést élünk át a művei láttán, hanem, kissé merészen fogalmazva bár, de kijelenthetjük, hogy magát a matyót  varázsolta a  falakon, vásznakon  és a ruhákon önálló képzőművészeti, divattörténeti  stílusirányzattá

- folytatta Tóth István.

Ritka az olyan freskófestő, festőművész, aki divattervező is egyben

- egészítette ki Szöőr Anna a dokumentarista gondolatmenetét." Amikor Árvai Erzsébet, a Hímezz magyarra program szakmai vezetője először meghívott a Mezőkövesden található Takács István Gyűjteménybe, nem hittem a szememnek a divatterem láttán. A matyó madonna és  családábrázolások , valamint megannyi egyházi témájú festményben való gyönyörködés után elámultam a az urbánus ízlésvilágot tükröző, ámde népi motívumokkal díszített ruhaterveken. A Szeleczky Zita emlékév szervezőjeként azóta is kutatom, hogy melyik ruhát viselhette ezek közül a gyönyörű színésznő, hiszen Takács István a negyvenes években készítette el a divatterveit.

Az utolsó polihisztorok egyikeként számon tartott  keresztény művész életművét Lackó Pető  Mihály művész-tanár  gondozza szívvel-lélekkel a Takács István Alapítvány kuratóriumi elnökeként.

A Matyó stílusikon c. kisfilm célja, hogy minél többen ellátogassanak Mezőkövesdre, hogy megismerjék a  gyűjteményt, valamint a Szent László templomot, amelynek falain a  kereszténység találkozik a népkultúrával a festőzseni stílusirányzattá varázsolt matyó megközelítésében.

Tóth István Matyó stílusikon c kisfilmje  döntőbe került az V. Kulturális Filmek Fesztiváljának versenyén. Ahhoz, hogy minél többen megismerjék a  freskófestő, festőművész és divattervező munkásságát, kérjük tekintse meg az alkotást , majd  "lájkolja"  a Tudósítók.hu oldalon található Matyó stílusikon c. kisfilmet!

 kéri Szöőr Anna, a Hímezz magyarra program ötletgazdája.