A német CDU elhalasztaná a döntést Deutsch Tamás kizárásáról
A német néppárti delegáció vezetője szerint nem szabad érzelmekre alapozott, elsietett döntést hozni Deutsch kizárásáról.
Az Euronews forrásai szerint Berlinben tartanak attól, hogy az uniós mentőcsomag a vita áldozatául eshet.
Az Európai Néppárt CDU-s képviselőcsoportja a Deutsch Tamás kizárásáról szóló szavazás elhalasztását kérheti szerdán. Eredetileg a szerda esti frakcióülésén döntöttek volna a gestapozó Deutsch tagságáról, aki kedden ismételten bocsánatot kért.
Fordulatot hozhat Deutsch Tamás néppárti kanosszajárásában a német kereszténydemokraták hezitálása. A 23 EP-képviselőből álló delegáció kedden reggel ülésezett, az egyik téma pedig Deutsch Tamás kizárásának az ügye volt. Mint ismert, a Fidesz alapítótagja nemzetközi botrányt kavart azzal, hogy a Gestapo nyelvezetéhez hasonlította Manfred Weber szavait.
"Ha nincs takargatnivalód, nem kell féned"
"Ha nincs semmi takargatnivalód, akkor nem kell félned. Én jól emlékszem, hogy a Gestapónak és az ÁVO-nak ugyanez volt a jelszava" - fogalmazott az ATV korábbi adásában Deutsch Tamás arról, hogy Manfred Weber szerint akinek nincs takargatnivalója, annak nem kell tartani a jogállamisági rendszertől.
Úgy tudjuk, a német CDU-delegáció nem sietne a szavazással Deutsch ügyében, inkább elhalasztanák azt. Erről a szerdán délután hatkor kezdődő néppárti frakcióülésen lesz vita. Az azonban még nem biztos, hogy szavaznak is. Ezt megelőzően, délután négykor a néppárti küldöttségek vezetői is találkoznak szűk körben. A szavazás elhalasztásáról már itt döntés születhet.
"Nem kell azonnal, az érzelmekre alapozva dönteni"
Erre a lehetőségre utalt Daniel Caspary, a német néppárti képviselőcsoport vezetője amikor a kedd reggeli CDU delegációs ülés után a Süddeutsche Zeitung riporterének, Matthias Kolbnak nyilatkozott Brüsszelben.
"Én annak vagyok a híve, hogy mindent vitassunk meg. Azonban nem kell azonnal, az érzelmekre alapozva döntést hozni. További megbeszélésekre kellene kihasználni az újévi időszakot" - mondta Daniel Caspary.
Őszinte bocsánatkérés kell
A frakcióvezető arról is beszélt, bízik abban, hogy Deutsch Tamás őszintén bocsánatot kér majd. Ez nem sokkal az interjú után, még kedden megtörtént. Deutsch Tamás másodszor is bocsánatot kért a Néppárttól és visszavonta az állításait.
Berlin nem akar feszültséget
Két brüsszeli forrásunk is úgy tudja, hogy a halasztáskérés Berlinből érkezett, egy újabb konfliktus ugyanis veszélybe sodorná a német uniós elnökség eredményeit, vagyis az újjáépítési csomag ratifikálását, de a brexit, illetve a koronavírus miatti törékeny helyzet sem kedvez az esetleges feszültségnek. A 23 fős CDU képviselőcsoport egyébként eddig is megértő volt a Fidesz-tagsága iránt. Ottmar Karas osztrák EP-képviselő Deutsch kizárását kérő petícióját közülük csak egy képviselő írta alá.
A német delegáció egyébként a Néppárt legfajsúlyosabb csoportját adja, a CDU és a bajor CSU együtt 29 képviselőt ad, ez a legtöbb a legtöbb a néppárti frakcióban. Ők vannak kormányon Európa legnagyobb gazdasági hatalmában. Német néppárti elnöke van az Európai Bizottságnak és német néppárti, a CSU tagja Manfred Weber is, akinek szavait Deutsch Tamás a Gestapo-nyelvezetéhez hasonlította. Weber egyébként csak röviden reagált Deutsch nyilatkozatára, azt mondta, "ami sok, az sok."
Feszültség jön a Néppártban
Ennek ellenére egymaga valószínűleg ez a delegáció sem tudná blokkolni Deutsch kizárását a frakcióból. Viszont a szavazást csak akkor indítják majd erről, ha biztos többség lesz mögötte. Ez pedig most erősen kétségessé vált. Az viszont borítékolható, hogy a németek halasztási szándéka feszültséget és nagy vitát szül majd a képviselőcsoportban. Nemcsak a Deutsch kizárásáért petíciót indító Ottmar Karas szeretne azonnali döntést, de emellett érvel a lengyel és a finn delegáció is. (Euronews)