h i r d e t é s

A pelenkakiütés okai és a megelőzési, kezelési lehetőségek

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A pelenkakiütés okai és a megelőzési, kezelési lehetőségek

2022. december 12. - 12:03

Egy kisbabáról való gondoskodás számtalan nehéz helyzetet vet fel. Ilyen például az, ha az altatás vagy az etetés kapcsán merülnek fel gondok, de nagyon gyakori panasz a pelenka által fedett bőrterület kiütéses elváltozása is. Nézzük, hogyan előzhetjük meg, milyen okok állhatnak a kialakulás mögött, illetve hogyan segíthetjük a kicsi gyógyulását, ha minden igyekezetünk ellenére kialakult a kedvezőtlen helyzet!

Forrás: bubbaland.hu

Mi kerüljön a pelenkázótáskába?

A Bubbaland.hu pelenkázótáskái elég nagyok ahhoz, hogy semmi ne maradjon ki belőlük, így bárhová is indultok, alaposan felkészülve nem kerülhettek kellemetlen szituációkba. Ugyanis az egyik okozója a pelenkakiütésnek a túl sokáig fent hagyott pelenka, amit elkerülhetünk, ha minden szükséges felszerelést magunknál tartunk, s persze használjuk is, amikor időszerű.

A táskából nem hiányozhat egy alátét, pelenka, popsitörlő, valamint popsikrém, amelyet megelőzésre, illetve ha már kialakult a probléma, akkor kezelésre is alkalmazhatsz. De vajon mi minden okozhat még kiütéseket a baba érzékeny bőrén?

A pelenkakiütés okai

Az első és leggyakoribb ok maga az irritáció, amit a vizelet és a széklet okoz a nagyon érzékeny és sebezhető bababőrrel érintkezve. Pontosan ezért nagyon fontos, hogy gyakran cserélve legyen a pelus, hiszen akármilyen szuper márka és fejlesztés, bizony nem tud mindent magába szívni, s a babától távol tartani.

Önmagában a nedves pelushoz érő bababőr nem is feltétlenül lesz kiütéses, ám a súrlódás igen sokat tud rontani ezen a helyzeten.

Nagyon gyakran jelentkezik a pelenkakiütés allergiás reakcióként is, amit szinte bármi okozhat, ami hozzáért a picihez, tehát a pelenkától kezdve a törlőkendőn át a popsikrémig nagyjából bármit okolhatunk a helyzetért. Ráadásul az allergiánál az egyetlen jó opció ebben az esetben, ha egész egyszerűen elkerüljük a problémát okozó anyagot. Ehhez azonban próbálkozni kell, míg rá nem találunk a megoldásra.

Ha beteg volt a kicsi, és emiatt antibiotikumos kezelést kapott, ez is vezethet kiütéses popsihoz, de ilyenkor egy kis gondoskodással és odafigyeléssel gyorsan továbblendülhetünk a problémán.

Megoldás és megelőzés

Tulajdonképpen megelőzni is pontosan azokkal az eszközökkel lehet, mint kezelni. A gyakori pelenkacsere mellett figyeljünk oda a bőr ápolására, egyrészt speciálisan erre alkalmas kenőcsökkel, másrészt azzal, hogy időnként lehetőséget biztosítunk a bőr megszáradására, “lélegeztetésére”, ahogy mondani szokták.

Amennyiben hiába próbálkozol, nem oldódik meg a probléma, esetleg más tünetekkel társul, például elhúzódó hasmenéssel, lázzal, fertőzéses tünetekkel, akkor habozás nélkül irány az orvos! A kicsiknek sokkal törékenyebb a szervezetük, ezért jóval nagyobb odafigyelést és gondoskodást igényelnek, mint a felnőttek. Adjuk meg nekik!