A Roszatom összes nukleáris létesítménye biztonságosan és megfelelően üzemel.
Idén szeptember és október között nem történt semmiféle rendkívüli esemény egyik létesítmény területén sem.
A Roszatom messzemenően átláthatóan működik, szigorúan betartja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek a nukleáris létesítményekkel kapcsolatos azon előírását, amely szerint a nukleáris létesítményekben előforduló összes rendkívüli esemény jelentésköteles.
A Roszatom által működtetett összes létesítmény területén a sugárzás szintjét automata megfigyelőállomások mérik és az adatok a nyilvánosság számára folyamatosan elérhetőek az alábbi honlapon: www.russianatom.ru.
Az Európa-szerte a közelmúltban tapasztalt ruténium-106-os izotóp kibocsátás nem a Roszatom által működtetett létesítményből származik.
A ruténium 106-os izotóp(Ru-106) nem fordul elő a természetben és a légkörben mért értékeelenyészően alacsony. Ez azt jelenti, hogy még egy csekély mértékű kibocsátás is magas arányú növekedést idéz elő a mért értékekben.
A nemrég tapasztaltruténium-kibocsátás, amelyet a Roszgidromet (az orosz állami meteorológiai szolgálat) szeptember végén, október elején mért, azt mutatja, hogy a légkörben mért Ru-106 izotóp abszolút szintje 0,001% és 1% között volt, ami semmilyen veszélyt nem jelent az emberi egészségre.
Több európai ország megfigyelőállomásai hasonló értékű ruténium-koncentrációt mértekrendkívül nagy kiterjedésű területen és egymástól 3000 km távolságra lévő pontokon is az oroszországihoz hasonló koncentrációt mértek.Románia területén a Ru-106 izotóp szintje például többszörösen meghaladta az Oroszország területén mért értéket.
A Roszatom felajánlotta segítségét és szakértelmét a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek és más szabályozó testületeknek ahhoz, hogy megtalálják, hogyan és honnan került a ruténium 106-os izotóp a légkörbe.