h i r d e t é s

A szerencsejáték üzletág egy fontos szereplő lett a digitális gazdaságban

Olvasási idő
7perc
Eddig olvastam
a- a+

A szerencsejáték üzletág egy fontos szereplő lett a digitális gazdaságban

2022. március 26. - 18:30

A digitális gazdaság egy meghatározó része a gazdaságnak, és a gazdasági szereplők között teljes összhang van azzal kapcsolatban, hogy az üzletág rohamosan tovább fog növekedni és a közeljövőben még nagyobb szeletét fogja adni a nemzetgazdaságnak.

A digitális gazdaság egyre több munkavállalót foglalkoztat Magyarországon, és a teljes alkalmazotti összlétszám elérheti a több százezer főt. Az üzletág fontosságát felismerve a magyar kormány különböző programokkal segíti azt, hogy egyre többen kapcsolódjanakbe a digitális gazdaságba. Ezenkívül a kormány arra is törekszik, hogy a digitalizáció a gazdaság minden szegmensében végbe menjen.

A digitális gazdasághoz tartozik a távközlés, a televízió és internetszolgáltatás (https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/ikt/2020/02/index.html). A távközlés üzletága a hagyományos telefonálást foglalja magában. A mobilhálózat adatforgalma az elmúlt években a sokszorosára növekedett. A televíziószolgáltatás egy másik jelentős ága a digitális üzletágnak. A hagyományos vezetékes televíziót egyre jobban kiszorítja a kábeltelevíziós szolgáltatás. A digitális üzletág legfontosabb ágazata egyértelműen az internetszolgáltatás. Az internet manapság számos gazdasági ágazat és szolgáltatás színtere lett. A munkaközvetítő oldalakon az ügyfelek könnyedén találják meg egymást. A cégek sokszor távmunkában foglalkoztatnak egy alkalmazottat, mert a feladatok elvégzéséhez nincs szükség az alkalmazott fizikai jelenlétére.

A koronavírus járvány erőteljesen hozzájárult a digitális üzletág fejlődéséhez. Nagyon sok munkavállaló otthonról végezte a munkáját a járvány alatt, és a munkaköri feladatukat is úgy választották meg, hogy egyre jobban támaszkodjanak az internet által nyújtott lehetőségekre. A hagyományos munkavégzés mellett a gazdaság más ágazatai is egyre erőteljesebben bekapcsolódtak a digitális üzletágba. A szerencsejáték üzletág internetes forgalma az utóbbi években hihetetlen mértékben növekedett.

A törvényi szabályozás Magyarországon sokáig gátolta a külföldi online szerencsejáték szolgáltatók megjelenését, de az utóbbi időben a törvényi szabályozást hozzáigazították az Európai szabályozáshoz, ezért külföldi szerencsejáték szolgáltatók is részt vehetnek a hazai internetes szerencsejáték üzletágban. A legfrissebb szerencsejátékot érintő szabályozás szerint a Szerencsejáték Zrt sportfogadási moopóliuma is megszűnik. Az online kaszinók területén már korábban bevezetésre került a liberalizált szabályozás, de a sportfogadás kimaradt ebből a körből. Ezt hiányosságot szeretnék a törvényalkotók kiküszöbölni, és az állami Szerencsejáték Zrt. monopóliumát ezzel a javaslattal megszüntetni, és a sportfogadás piacát liberalizálni.

Az online kaszinó üzletágban hatalmas fejlődés ment végbe az elmúlt időszakban. Online kaszinó oldalak kaszinójátékok óriási választékát kínálják a játékosoknak, és a játékosok szó szerint a bőség zavarával küzdenek, amikor megpróbálnak kiválasztani egy játékot. A kaszinószolgáltatók között óriási verseny zajlik azért, hogy a legjobb játékokat biztosítsák a játékosoknak. A különböző bónuszok, és látványos új grafikai és audiovizuális megoldások mind azt szolgálják, hogy a vetélytárs játékokat felülmúlják. Az új játékosoknak egy vonzó üdvözlőbónuszokat biztosítanak, amelyek segítségével sokkal hatékonyabban tudnak új játékosokat toborozni.

A szerencsejátékok és játékosok rohamos növekedésével az online szerencsejáték üzletág is egyre nagyobb bevételre tesz szert. Az Európai Unióban az online szerencsejáték több 10 milliárdos bevételre tesz szert évente, és a teljes szerencsejáték üzletágnak gyakorlatilag negyedét már az online szerencsejáték üzletág teszi ki. Európában az Egyesült Királyság áll az első helyen a szerencsejáték üzletágból befolyt jövedelmeket illetően, ami érdekes módon jelentősen meghaladja például Németország vagy Franciaország szerencsejátékból származó jövedelmét. Az éves bevétel Európa minden országában minden évben nagyjából 10%-kal növekszik. A bevétel legnagyobb része a sportfogadásból származik és nagyjából 40%-ot tesz ki. Ezt követik a klasszikus kaszinójátékok 30%-os részesedéssel. A több játéktípus részesedése egyenként nem éri el a 10%-ot.   

A jövedelem döntő része a legális szerencsejátékból származik, azaz olyan szolgáltatók által biztosított játékokból, amelyeknek a működését különböző felügyeleti hatóságok szabályozzák. Egy viszonylag kis része a bevételnek származik a nem felügyelt kaszinószolgáltatók által elért nyereségből. A felügyeleti hatóságok megpróbálják a hatáskörüket kiterjeszteni a teljes online szerencsejáték szektorra. A játékosok figyelmét számos helyen felhívják arra, hogy a nem felügyelt kaszinószolgáltatók által biztosított kaszinójátékok nem biztonságosak, és ezért melegen ajánlják a felügyelt kaszinószolgáltatókat.

Szerencsejáték
A túlzásba vitt szerencsejáték ártalmas, szenvedélybetegség kialakulásához vezethet!

A játék öröm. Minden ember igényli a szórakozást, a játékkal járó izgalmakat. Ha szerencsejátékot játszunk, pénzt fordítunk arra, hogy a játék során nyereményt érjünk el. A kockázat izgalma, a kisebb-nagyobb, vagy éppen az álomösszegű nyeremények elérésének lehetősége teszi vonzóvá a szerencsejátékokat.

Felelős játék 

A szerencsejáték a legtöbb ember számára a szórakozás egyik formája. Azonban vannak olyanok, akiknek veszélyt jelenthet. A mértéktelen játék játékfüggőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye van. A felelős játékos csak annyit költ szerencsejátékra, amennyit megengedhet magának, hiszen tudja, hogy a nyerés a véletlen műve, és nem létezik biztos szisztéma. 

Játékfüggőség

Vannak, akik képtelenek abbahagyni a játékot, ami egyfajta kényszerré válhat. Újra és újra játszanak, vagy azért, hogy nyerjenek, vagy azért, hogy a már elveszített pénzüket visszakapják. Az, aki túl sokat játszik vagy nagyon belemerül a játékba, elveszítheti a helyes döntési képességét arról, hogy reálisan mérlegeljen: meddig és mennyiért?

A problémás szerencsejátékos pedig önmaga és környezete számára is súlyos problémákat okoz. Hazudik és kifogásokat keres, hogy eltitkolja a valóságot, például az eljátszott havi keresetet. Családi és baráti kapcsolatokat rombolhat le, mert a játék kényszere minden kapcsolatnál fontosabb lesz számára. Elveszítheti egzisztenciális hátterét, mert eljátssza a létfenntartáshoz szükséges pénzt is. A játékszenvedélyre hajlamos személyek esetében a függőség észrevétlenül fejlődik ki. Ők maguk is csak későn ébrednek rá, hogy egyre több komoly problémával kell szembenézniük. 

Akkortól tekintünk betegnek egy játékost, amikor a túlzásba vitt szerencsejáték már életviteli problémákat okoz, tehát hátráltatja a munkát vagy a tanulást, rombolja a családi kapcsolatokat. Magában a játékban pedig az jelzi a függőséget, ha az illető már nem tudja kontrollálni, mennyi idejét és pénzét viszi el ez a tevékenység. A játékfüggőség súlyos betegség, aminek a kialakulásához genetikai tényezők és a személyiség különböző jellemzői is hozzájárulnak. 

A játékszenvedély az alábbi súlyos következményekkel járhat: 

• pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás 
• munkahely, lakás elvesztése 
• családi és párkapcsolati problémák 
• konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel 
• a hobbi és az érdeklődés feladása 
• magányosság, izoláció 
• az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása 
• bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk) 

Önkorlátozás 

A Szerencsejáték Zrt. internetes játékrendszere egyre szélesebb körben lehetővé teszi a játékosoknak, hogy önmaguknak meghatározzák, maximum mennyit akarnak játékra költeni. Belépés után az „Önkorlátozás” menüpont használatával beállítható a napi és a heti költési limit az adott játékra. A játékosnak nem kötelező beállítani ezt a féket, de önkéntes vállalásként a felelős játékszervező megfontolásra ajánlja a lehetőséget. Ennek segítségével ugyanis a rendszer nem engedi, hogy a játékost elragadja a hév, és túllépjen a racionális kereteken. Használja az önkorlátozást, legyen partnerünk a felelős játékban!

Tesztelje önmagát az alábbi linkre kattintva!
www.maradjonjatek.hu/onteszt

Hova fordulhat segítségért?

Ha úgy érzi, hogy játékfüggőségi problémákkal küzd vagy kérdései vannak a témában, legyen akár érintett vagy családtag, forduljon szakemberhez:

Szerencsejátékos Segélytelefon

Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékével és a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködve Segélytelefon szolgáltatást működtetünk. Szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezelése esetén ingyenesen, anonim módon hívható hétköznapokon 15.00- 19.00 között a 06-21-262-0603 telefonszámon.

A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a [email protected] e-mail címen, valamint az „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat” Skype azonosító segítségével is.
A Segélytelefon információs vonala: 06-1-411-6778

A függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját megtalálja a https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20180801093422/ellatohelyek-listaja.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel foglalkozó civil szervezetek listáját megtalálja a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/7a/5e/jatekfuggoseggel-foglalkozo-szervezetek.pdf dokumentumban.

Játékfüggőséggel és felelős játékszervezéssel kapcsolatos további információk a www.maradjonjatek.hu tematikus weboldalunkon érhetők el.

Ne feledje: problémájával nincs egyedül!