A teljes turisztikai szektort felforgathatja, amire a szomszédunkban készülnek
Egységes digitális turisztikai adattér létrehozásáról döntöttek Ausztriában
Olyan egységes, digitális adattér létrehozásáról döntöttek az állami szervezetek, amely a mesterséges intelligencia által közvetlen befolyást biztosít a cégeknek az utazási élmények, a mobilitás, az energiafelhasználás felett.
Egységes digitális turisztikai adattér létrehozásáról döntöttek Ausztriában, amelynek részeként például a közlekedésben az utasigényekhez igazított menetrendeket, a mesterséges intelligencia által támogatott forgalomirányítási rendszereket vezetnek be.
A Tourism Data Space alapvetően az élményfaktor növelését célozza a teljes szolgáltatási láncban és hozzájárul a vendégforgalom tereléséhez is, egyúttal lehetőséget teremt a kölcsönös adatcserére az osztrák turizmus szervezetei és az egyes ágazatok, például az energia- és mobilitási területek között.
– Ezzel egy virágzó adatgazdaság létrehozását mozdítanák elő Európában, amely alapvetően a fenntarthatósági- és klímavédelmi célokat szolgálja. Az összekapcsolt, digitális adatok elemzésével elérhetővé válnak a turisztikai hotspotok-on előforduló vendégek jellemző tulajdonságairól és viselkedéséről szóló információk a szolgáltató cégek, szervezetek számára. Ezek ismeretében optimalizálhatják például a buszjáratok menetrendjét úgy, hogy adott időben más élményeket, úti célokat javasolnak a turistáknak, hogy elkerülhető legyen a túlzsúfoltság az egyes látogatói területeken. Ez az egyes régiók számára elviselhetőbbé teszi a turisztikai forgalom növekedését.
Az úgynevezett Mobility Use Case kísérlete, azaz a gyakorlati megvalósítás elsőként Zillertal, Schladming-Dachstein, Zell am See-Kaprun, Wolfgangsee és az Ötscher natúr park területeken kezdődik az elkövetkező hetekben
– mondta a Napi.hu-nak Kovács Balázs, a GD Consulting nemzetközi turisztikai tanácsadó cég ügyvezetője.
Hazánk turizmusának korábbi, bécsi külképviseletvezetője felidézte Susanne Kraus-Winkler osztrák turisztikai államtitkár szavait, aki szerint ugyan az utazási terület alapvetően a személyes kapcsolatokra épült, de a termelékenység növekedését, a kereslet és kínálat célzott összehangolását immár a digitalizáció hozhatja el a turizmusban.
– A digitalizált adatok felhasználása a klímacélok megvalósulásához is hozzájárul, mivel a látogatók áramlásának irányítása a környezet érzékeny területeinek védelmét is segíti. A strukturált és hálózatos adatcsere központi jelentőségű lett Ausztriában az erőforrások minél hatékonyabb felhasználása és a turizmus hozzáadott értékének biztosítása szempontjából, és nem áll meg a gazdasági vagy az országspecifikus határoknál – mutatott rá a szakember.
A digitális átalakulás ugyanis minden lakókörnyezetet megváltoztat: az emberiség naponta több milliárd új adatot generál, például környezeti, mozgással kapcsolatos adatokat, vagy a közösségi médiából származó információkat. A vállalatok önálló lehetőségei azonban korlátozottak ezen adatok felhasználása és cseréje terén.
A mesterséges intelligencia által végzett adatgazdasági elemzések és szimulációk viszont felgyorsítják az innovatív közösségi hálózatépítést, amelynek során a kutatók és a szolgáltatók regionális, nemzeti és nemzetközi szinten is bevezethetik a kreatív megoldásokat.
Az ausztriai Tourism Data Space egyik kezdeményezője a tiroli helymeghatározási ügynökség, a datahub.tirol, amely a jövőben fontos szerepet fog betölteni Nyugat-Ausztriában – mondta, hozzátéve, hogy az elkövetkező időszakban lépésről-lépésre kapcsolják be az egyes adatterületeket többek között a távhő optimalizált felhasználása terén is. (napi.hu)