A tudás megvan, az eszköz hiányzik - egészségügyi körkép az orvosi eszközállományról
A magyar orvosok sokat képzik magukat, hogy megismerjék az új eljárásokat.
A modern orvosi technológiák hétköznapi alkalmazásához szükséges eszközök azonban sok esetben hiányoznak - derül ki a K&H gyógyvarázs program keretében végzett országos felmérésből.
A kórházak többsége közepesen vagy gyengén ellátott korszerű műszerekkel, míg a mentők felszereltségének harmada modern eszköz, és ezeknek is csupán töredéke az, ami kifejezetten a gyermekek ellátását szolgálja.
Elavult műszerek, naprakész orvosok
A technológia fejlődésével az egészségügyben is folyamatosan jelennek meg olyan modern eszközök és eljárások, amelyek mind a betegek, mind az őket ellátó orvosok és nővérek életét megkönnyítik. A K&H gyógyvarázs program keretében megkérdezett kórházak szerint azonban a magyarországi intézmények csak közepesen vagy gyengén ellátottak korszerű műszerekkel, és csupán 27%-uknak van egy évnél fiatalabb eszköze. A mentők esetében is hasonló helyzetről számoltak be a megkérdezett szakemberek: felszereltségüknek alig több mint harmada (36%) tekinthető modernnek, és ezeknek is igen csekély, mindössze 10%-a a kifejezetten gyermekekre specializált eszköz.
Holott a legújabb technikai lehetőségekről folyamatosan tájékozódnak a szakemberek. Főként hazai továbbképzéseken és konferenciákon értesülnek az újdonságokról, amelyeken nagy többségük (82%) évente részt vesz, míg külföldi képzésekre viszonylag kevesen (28%) jutnak el.
„A gyermekegészségügyben kiemelten fontos a modern, innovatív eszközök megléte, hiszen ezek alkalmazásával a gyermekek számára igen megterhelő sorozatos vizsgálatokat, több esetben a beavatkozások számát és az ezekkel járó fájdalmakat jelentősen mérsékelni lehet. De talán ennél is fontosabb, hogy az új eljárásokkal nagyobb biztonság és kevesebb szövődmény érhető el”
- hangsúlyozta ki dr. Krivácsy Péter, a SOTE I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Sürgősségi Betegambulanciájának főorvosa, a K&H gyógyvarázs zsűritagja.
Az okok egyértelműen a forráshiányra vezethetőek vissza, hiszen a Kórházszövetség legfrissebb tájékoztatása alapján az ágazat GDP-arányos finanszírozása Magyarországon a legalacsonyabb a visegrádi államok között. Érthető tehát, hogy az intézmények az új műszereket, berendezéseket sok esetben alapítványi vagy pályázati forrásból tudják beszerezni.
A modern eszközök nem csak gyógyítanak
Az új, innovatív eszközök fontossága azonban nem „csak” abban rejlik, hogy gördülékenyebbé teszi a betegek és az orvosok számára is a vizsgálatokat. A kórházi dolgozók és mentőápolók elmondásai alapján közel ilyen fontos az is, hogy inspirálóan, lelkesítően hatnak, mivel a nagyobb szakmai hatékonyság több sikerélményt nyújt.