A vasúton egyáltalán nem akarják megállítani Brüsszelt
A kötött pályás közlekedésre mintegy ezermilliárd forint uniós forrás áll rendelkezésre 2022-ig, a 2014-2020 évekre szóló fejlesztési időszakban. - írja a 168ora.hu.
Az elhangzottakat a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közlekedéspolitikáért felelős államtitkára tette közzé szerdán a vasúti szakmai szervezet, a Hungrail Vasútakadémia rendezvényén, Budapesten.
Fontosnak nevezte az államtitkár a közúti és a vasúti összekötést segítő intermodális csomópontok kiépítését a nagyobb városokban, a fővárosi elővárosi vasúti szolgáltatás javítását segítő beruházásokat, a korszerű gördülőállomány beszerzését.
Homolya Róbert az MTI tudósítása szerint felidézte mennyit szánnak egy-egy befektetésre:
- a biztosító berendezés, a biztonságos közlekedést segítő vonatbefolyásoló rendszer, a GSM-rendszer, a forgalombiztonság, az internetes jegyértékesítés 19 projektjére mintegy 155 milliárd forintot,
- az állomási és vasúti 16 projektre 240 milliárd forintot,
- a TEN-T vasúti törzshálózat 7 projektjére 490 milliárd forintot,
- a TEN-T hálózat átfogó hálózati és elővárosi 10 projektre 228 milliárd forintot,
- egyéb vasúti és elővárosi 5 projektre 78,3 milliárd forintot,
- az intermodális csomópontok és városi közösségi közlekedés 9 projektjére 73,45 milliárd forintot,
- az egyéb városi jármű beszerzés 3 projektre 11,7 milliárd forintot, a vasúti fejlesztések előkészítését végző 7 projektre 9,23 milliárd forintot
Az államtitkár szólt arról, hogy a MÁV-Start évi 140 millió utasából a fővárosi elővárosban mintegy 60 millióan utaznak vasúton, és szerinte ez a szám várhatóan növekedni fog a fejlesztések révén, a budapesti HÉV-ek MÁV-hoz kerültével.
A fejlesztések közül Homolya Róbert kiemelte, hogy a 7484 kilométer magyar vasúti hálózaton több projekt is megvalósul a nagyobb közlekedési sebesség elérésére, a tengelyterhelés növelésére, a villamosításra.
Példaként említette a transzeurópai törzshálózat egyvágányú szakaszán 169 kilométeren a kétvágányú közlekedés kiépítését, illetve a magyar vasúti pályán 426 kilométeren a 160 kilométer óránkénti közlekedési sebesség eléréséhez szükséges beruházást.