Aggódó tudósok fordultak az MTA elnökéhez
A Tudományos Akadémiától, annak elnökétől várnak mielőbbi lépéseket a Magyarországon végbemenő antidemokratikus lépések miatt vészharangot kongató tudósok, MTA-tagok - írja a HVG.hu.
Néhány nappal azután, hogy a hvg.hu megírta, az Orbán-kormány politikája miatt Thomas Jovin biológus és Hernád István Róbert pszichológiaprofesszor lemond a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagságáról, most csaknem harminc tudós (az MTA rendes tagja, illetve doktora) fordult levélben Lovász László elnökhöz. Aggodalmukat fejezték ki a Magyarországon végbemenő "antidemokratikus" folyamatok, különösen a sajtószabadság veszélyeztetése miatt. Kitérnek további súlyos ügyekre, és mint fogalmaznak: fontosnak tartják, hogy a Magyar Tudományos Akadémia mint a hazai értelmiség egyik kiemelkedő képviselője és fóruma, részt vegyen ezeknek az össztársadalmi jelentőségű kérdéseknek a feltárásában és érdemi vita szervezésében.
Egyben arra kérték az elnököt, hogy az MTA vezetése mielőbb tárgyalja meg ezen kérdéseket és kötelezze el magát a mellett, hogy e kérdésekről tudományos feltárómunkát és vitasorozatot kezdeményezzen.
Az alábbiakban egészében olvasható a levél, illetve az aláírók névsora.
"Tisztelt Elnök Úr
E levél aláírói, a Magyar Tudományos Akadémia különböző világnézetű és szakmai érdeklődésű tagjai és doktorai, aggodalmunkat fejezzük ki a Magyarországon az utóbbi néhány évben végbemenő antidemokratikus folyamatok, különösen a sajtószabadság veszélyeztetése miatt. Igen károsnak tartjuk az Alkotmány olyan módosításait, amelyek csökkentik a demokratikus államokra jellemző fékek és ellensúlyok szerepét, és a menekültválságot felhasználva idegengyűlöletet ébresztenek. Az oktatás, kutatás és az egészségügy súlyos válsága mellett különösen aggályosnak tartjuk a közmédiumok államosítását, kormányszócsőként történő használatát, és a meglévő független sajtóorgánumok felszámolását, így előbb az Origo átalakítását, majd a napokban a Népszabadság bezárását.
Fontosnak tartjuk, hogy a Magyar Tudományos Akadémia mint a hazai értelmiség egyik kiemelkedő képviselője és fóruma, részt vegyen ezeknek az össztársadalmi jelentőségű kérdéseknek a feltárásában és érdemi vita szervezésében. Aggodalmunkat különös súllyal támasztják alá azok a levelek, amelyeket az elmúlt napokban az MTA külső és tiszteleti tagjai Elnök úr részére juttattak el. A felvetett kérdések jelentőségét mutatják, hogy ezen köztiszteletben álló és hazánk sorsáért aggódó tudósok, hiányolva a magyar Akadémia megfelelő szerepvállalását, lemondtak akadémiai tagságukról.
Tisztelettel kérjük Elnök urat, hogy az MTA vezetése mielőbb tárgyalja meg ezen kérdéseket és kötelezze el magát a mellett, hogy a magyar társadalom fent említett égető kérdéseiről tudományos feltárómunkát és vitasorozatot kezdeményez. Mivel levelünk fontos közügyeket érint, ezért azt egyidejűleg nyilvánosságra hozzuk - olvasható a hvg.hu-nak eljuttatott dokumentumban.
Tisztelettel (az aláírók névsorban):
- Ács Pál, irodalomtörténész, az MTA doktora
- Bazsa György, fiziko-kémikus, az MTA doktora,
- Csányi Vilmos, etológus, az MTA rendes tagja
- Erdélyi Ágnes, filozófus, az MTA doktora,
- Erős Ferenc pszichológus, az MTA doktora
- Falus András, biológus, az MTA rendes tagja
- Ferge Zsuzsa, szociológus, az MTA rendes tagja
- Györfi László, matematikus, az MTA rendes tagja
- Jánossy András, fizikus, az MTA rendes tagja
- Juhász István, matematikus, az MTA rendes tagja
- Kardos Julianna, vegyész, az MTA doktora
- Katona Gyula, matematikus, az MTA rendes tagja
- Kertesi Gábor, közgazdász, az MTA doktora
- Kertész János, fizikus, az MTA rendes tagja,
- Kornai András, matematikus, nyelvész, az MT doktora
- Krausz Tamás, történész, az MTA doktora
- Laki Mihály, közgazdász, az MTA doktora,
- Mellár Tamás, közgazdász, az MTA doktora,
- Nagy László, orvos-biológus, az MTA rendes tagja
- Radnóti Sándor, esztéta, filozófus, az MTA doktora
- Sali Attila, matematikus, az MTA doktora
- Sarkadi Balázs, orvos-biológus, az MTA rendes tagja,
- Solymosi Frigyes, kémikus, az MTA rendes tagj
- Somlai Péter, szociológus, az MTA doktora
- Szalai Erzsébet, szociológus, az MTA doktora
- Tóth Bálint, matematikus, az MTA doktora
- Váradi András, biokémikus, az MTA doktora
- Vicsek Tamás, fizikus, az MTA rendes tagja"
Az előzmények
A Buenos Aires-i születésű Thomas Jovin az MTA-elnöknek írt levelében azt írta: „én és sok kollégám a nemzetközi közösségben nagy megdöbbenéssel figyeljük a társadalmi szabadság és igazságosság pusztulását a jelenkori Magyarországon”. A másik kilépő, a budapesti születésű Hernád István Róbert október 8-i keltezésű levelében úgy fogalmazott: mivel nem Magyarországon él, nincs joga arról értekezni, mit is tehetnének az akadémia belső tagjai. Reméli ugyanakkor, hogy más külső tagok is felismerik majd történelmi felelősségüket ebben a helyzetben.
Hernád szerint az idő múlásával Orbán Viktor egyre mélyebbre viszi le az országot arcátlan, szégyenteljes pusztításával, és aki nyíltan nem száll szembe ezzel, az bűnrészesnek érezheti magát. Ő ezért döntött így, hogy október 8-i hatállyal lemond külső tagságáról.
Az MTA-t csütörtökön írásban arról kérdeztük, hogy mi a véleményük a két tudós döntéséről, mit jelentenek az ország tudományos presztizse szempontjából az ehhez hasonló az ügyek, illetve, hogy érkeznek-e politikai bírálatok az Akadémiához. Választ későbbre ígértek. Az MTA honlapja is megemlíti a két tudós lemondását, de annak okait nem részletezik. Azt írják: "a lemondásokkal kapcsolatban néhány napon belül részletes információkat olvashatnak."