Agydaganattal végző oltás jöhet
A tumorsejteket programozzák át arra, hogy maguk végezzenek az agydaganatot alkotó testvéreikkel.
Nemcsak a Pfizer vagy a Moderna szakemberei dolgoznak olyan oltáson, amellyel a rákkal vehetjük fel a harcot: a Harvard kutatói is nekiláttak egy rák ellen hatékony oltás fejlesztésének.
A Pfizer ígérete szerint egy évtizeden belül készen állhatnak a rák elleni oltások, a Moderna is az mRNS-technológiát veti be, az AstraZeneca pedig személyre szabott oltásokkal produkál ígéretes eredményeket. A Harvard kutatóinak útja más: a tumorsejtekkel támadtatják meg a daganatot – írja a Sky News.
"A rákos sejtekből rákölő sejteket hozunk létre és vakcinává alakítjuk őket. Az átdolgozott rákos sejtekből olyan terápiás készítményt fejlesztünk ki, amely
elpusztítja a tumorsejteket és serkenti az immunrendszert, hogy egyszerre pusztítsa el az elsődleges daganatokat és előzze meg a rákot
– magyarázta a tanulmány szerzője, Khalid Shah.
Az átalakított sejtek az elképzelés szerint visszautaznak az agyig, ahol a beléjük táplált program szerint ráksejteket elpusztító munkájukat kezdhetik meg. A kutatók ráadásul úgy módosítják őket, hogy az immunrendszer számára könnyebben felismerhetőkké váljanak, így egy esetleges következő alkalommal hamarabb támadásba tud lendülni a szervezet.
A módosított sejteket a CRISPR-Cas9 nevű génszerkesztő eszközzel állították elő, amelyet már korábban is használtak emberi embriókban a hibás DNS-darabok sikeres módosítására, hogy megelőzzék az örökletes betegségeket.
A szerkesztett tumorsejteket a halálos agydaganat, a glioblasztóma fejlett egérmodelljében tesztelték, az eddigi kutatási eredmények pedig ígéretesek. (Infostart)