h i r d e t é s

Akár 15 év börtönt kaphatnak a fehérorosz tüntetésekről tudósító újságírók

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Akár 15 év börtönt kaphatnak a fehérorosz tüntetésekről tudósító újságírók

2020. szeptember 03. - 17:08

Kollégáik szabadon bocsátásáért tüntettek újságírók a minszki rendőrség előtt szerdán. 

Az újságírók letartóztatása ellen tüntető riporterek, Minszk, 2020. szeptember 2. - Forrás: AP/Tut.by

Az elnökválasztás vitatott eredménye ellen négy hete zajló tiltakozássorozat közben számos újságírót őrizetbe vettek, több riporter ellen vádat emelnek a belarusz hatóságok.

Rajtuk keresztül értesül a világ

A tüntetésekről, sztrájkokról, tiltakozó akciókról és ellenzéki szerveződésekről tudósító újságírók szerepe rendkívül jelentős Belaruszban, rajtuk keresztül értesül a világ a fejleményekről, a rendőri fellépés módjáról, a fegyvertelen civileket érő brutalitásról, Lukasenka hatalmi rendszerének működéséről.

A tiltakozáshullám heteiben letartóztatott újságírók egy részét elengedték, néhány külföldi riportert kitoloncoltak, másokat újságírói akkreditációjuk törlése mellett engedtek el, de többeket továbbra is őrizetben tartanak. Őket a törvénytelen megmozdulásban való részvétel vádemelése fenyegeti.

A szankció tág határokat tesz lehetővé az ilyen ügyekben ítélkező bíróság számára, pénzbüntetéstől az elzárásig, de akár 15 év börtön is kiszabható.

"A törvényes hatóságok törvénytelen akciói zajlanak mindannyiunk szeme láttára, a hatóságok az újságírókkal szemben sem válogatnak az eszközökben!" - mondja Olga Lojko, a Tut.by riportere

A rendőrség letartóztatott a riporterekkel dolgozó fotósokat, operatőröket is, köztük Vadim Zamirovszkijt. Ő a Tut.by fotósa. A helyi médiumnak nagy szerepe van a nemzetközi közvélemény tájékoztatásában, az AP hírügynökség rendszeresen veszi át a portál kép- és híranyagát.

Akit csak megvernek, de elengednek, szerencsés

Zamirovszkijt a rendőrök egy járműbe tuszkolták, később megverték, rögzítették sajtóigazolványának adatait és személyi adatait, majd elengedték.

Így őt viszonylag szerencsésnek mondják kollégái, akik szerint az ilyen jellegű akciókkal akarja megfélemlíteni az újságírókat Lukasenka rendszere, felhasználva a hatóságokat.

Letartóztatott, kiutasított küldöldiek

Tucatnyi külföldi újságírót is őrizetbe vettek a tiltakozáshullám során a belrusz hatóságok, így például az AP, a BBC és a Reuters munkatársait is. Az Associated Press moszkvai szerkesztőségének két munkatársát visszatoloncolták Oroszországba, miután őrizetbe vették őket egy tüntetésen, amiről tudósítottak. Az AP belarusz irodájának munkavállalójától megfosztották az újságírói akkreditációját.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok több vezetője elítélte a belarusz hatóságok fellépését mind a tiltakozó civilek, mind az eseményekről beszámoló újságírók ellen.

A tanév kezdetével a diákok is csatlakoztak

Az első tanítási napon a diákok is csatlakoztak a négy hete minden nap zajló tiltakozásokhoz. Kedden egyetemisták százai hagyták el a tantermeket Minszk különböző pontjain, és a belvárosban egyesülve akartak együtt az oktatási minisztériumhoz vonulni. Menetüket a rendőrök feloszlatták, a képek és videófelvételek tanúsága szerint ismét brutális módszerekkel, megverve a diákokat és a hozzájuk csatlakozott oktatókat.

A belügyminisztérium közlése szerint a diákok keddi tüntetésein összesen 128 embert vettek őrizetbe törvénytelen megmozdulásban való részvételre hivatkozva. Közülük 95 tiltakozót a fővárosban tartóztattak le, és 39 személyt még csütörtökön is őrizetben tartottak, rájuk bírósági meghallgatás vár.

A Vaszina nevű emberi jogi szervezet aktivistái szerint a szerdai tüntetésen további 17 résztvevőt tartóztattak le. (Euronews)