Akiknek semmi sem drága: Így zúzták szét a Fideszt Lezsák birodalmában
Milliókba került Lakiteleknek, hogy a helyi testületben többségben lévő lezsákisták nem tudtak belenyugodni polgármesterjelöltjük vereségébe, ezért az idén feloszlatták a grémiumot - írja a 168óra.
A múlt vasárnapi időközi választáson a független Zobokiné Kiss Anita újra győzött a Fidesz és a Nemzeti Fórum jelöltjével szemben. Sőt: a régi-új polgármester által gründolt lokálpatrióta csapat minden körzetben biztosan nyert, mentesítve ezáltal a testületet a politikától.
A tiszakécskei járásban fekvő, mintegy ötezer lakosú Lakitelek a pártállamban a Holt-Tisza partjáról és a hozzá tartozó tőserdei üdülőövezetről volt ismert. Neve később a rendszerváltással fonódott össze, mert jövőre lesz harminc éve, hogy a településen tanító Lezsák Sándor a kertjében felállított sátorban rendezett ellenzéki találkozót követően megalakult a Magyar Demokrata Fórum. Lezsák több mint tíz év múlva már a párt belső ellenzékének a vezetője, az MDF-ből történő kizárása után pedig megalapította a Nemzeti Fórumot, amely a Fidesz szövetségese volt – eddig. Arra ugyanis a kormányzó párt álmában sem gondolt, hogy a parlamenti képviselők számának csökkenésével Bács-Kiskunban még nagyobb választókerülettel gazdagodó Lezsák vérszemet kap és ellenük fordul. 2014-től ugyanis már Kiskunfélegyháza és térsége is rá szavazhatott, ennek okán fenekestül felforgatta a települést. Kormánypárti városvezetőjét a ciklus alatt nem segítette, inkább egy helyi nagyvállalkozóval parolázott, akit a helyhatósági választáson polgármesterjelöltként szeretett volna lenyomni a Fidesz torkán. Terve nem sikerült, ezért a Nemzeti Fórum önállóan indult, több kiskunfélegyházi fideszes képviselőt átcsábítva magukhoz.
A kormánypárt későn kapott észbe, a tűzoltásra Kósa Lajos ügyvivőt szalajtották az addigra már végletesen megosztott jobboldali mezővárosba. Kósa kijelentette: Lezsák Sándor ellentmondásos ember, egy másik kultúrából, egy másik szocializációból érkezett, mert az MDF-ben háttal a falnak közlekedtek a tagok, nehogy valamelyik párttársuk orvul leszúrja őket. Hangsúlyozta: csak egy Fidesz van, amelynek elégtételt kell vennie Lezsákon és csapatán, mert amit tett, az elfogadhatatlan számukra. Ám Kiskunfélegyházán a Fidesz veszített. Lezsák erre még jobban felbátorodott és presztízskérdésként kezelte Lakiteleket, ahol 2014-ben mégis váratlan vereséget szenvedtek.
Igaz, ez csak őket lepte meg, mert sejthető volt, hogy Zobokiné Kiss Anita, a kedves helyi anyakönyvvezető, a hivatal igazgatási csoportvezetője függetlenként sikeresebb lesz, mint az addigi polgármester, a kioktató stílusú Felföldi Zoltán. A Fidesz–Nemzeti Fórum jelöltjénél, akire Lezsák az utódjaként tekintett, még a hivatali dolgozóknak is időpontot kellett kérniük, ha beszélni akartak vele. A héttagú testületben azonban csak két független állt az új polgármester mellé, a négy fideszes, illetve nemzeti fórumos képviselő ebben nem volt partner, pedig még az alpolgármesteri posztot is megkapták, amelyet a múlt vasárnapi választáson elbukott polgármesterjelöltjük, Madari Andor töltött be. Zobokiné a győzelme reggelén már tudta, hogy a helyzet miatt sürgősen beszélnie kell Lezsákkal. Fel is hívta őt, de csak fél év múlva kapott időpontot a személyes találkozóra, és az egykori sátorverő akkor sem egyedül jött, hanem hozta lakiteleki szárnysegédeit, köztük Madarit, kijelentve, nem fogadják el Zobokinét legitim polgármesternek.
Az Esztergom-szindróma megjelent az üdülőfaluban: a nemzeti többség a polgármesteri előterjesztéseket rendre leszavazta, még azt is levették a napirendről, amelyben Zobokiné a kommunális adó felére csökkentését szerette volna elérni. Aztán néhány hónap múlva Madariék szórólapokon követelték ugyanezt.
Azoknak az előterjesztéseknek esélyük sem volt a többségi támogatásra, amelyek a korábbi, lezsákista polgármester által kötött szerződéseket boncolgatták volna és a mai napig vita tárgyát képezik. Ilyen a helyi önkormányzati tulajdonú fürdőben magánkézben lévő, kőből és fából készült vízi gyerekjátszó, a Tőssellő, amely 72 millió forintba került, nagyrészt unós forrásból. Az üzemeltető cég – amely részesedést kap a fürdő belépőjegyeiből – vezetője Felföldi barátja, az időközi választáson a Jobbik polgármesterjelöltjeként induló Zoltán Péter volt, aki később átadta az irányítást a szintén Felföldi-párti Honti Attilának. Bár sokan vitatják, hogy az élmény- és játszópark valóban kerülhetett-e ennyibe, a jelenlegi önkormányzat sarokba lett szorítva: Felföldi 2012-ben előszerződést kötött cimborájával a folyamatos karbantartást igénylő gyerekjátszóra, eszerint 2016-ban az önkormányzat megvásárolja azt a cégtől, ellenkező esetben a településnek bánatpénzt kell fizetnie, illetve 2021-ig nem kérhet tőlük bérleti díjat. Zobokiné azonban erre nem hajlandó, mert az elidegenítéshez nem adott hozzájárulást a pályázat kiírója, ezért a településnek hátrányos szerződést semmisnek tekinti.
A helyi piac előző ciklusban történt felújításával is gondjai vannak Zobokinénak, mivel nem a meglévő árusasztalokat fedték le, hanem egy új részt építettek tetővel, amely azonban lejjebb fekszik a réginél, ezért eső esetén beázik. A mostani vezetésnek ezért a vízelvezetésre is költenie kell a soványka büdzséből. Mindezek ellenére a nemzetisek legfőbb érve Zobokiné ellen az, hogy elherdálja a település pénzét. A huzavona végkimenetele csak idő kérdése volt: januárban feloszlatta magát a testület.

Zobokiné Kiss Anitát polgármesterré választották
Forrás: 168ora.hu
A polgármesteri posztért öten versengtek a tizennyolc képviselőjelölt mellett. Indult a független Zobokiné, a nemzeti fórumos Madari Fidesz-támogatottsággal, a Jobbik Zoltán Pétert küldte versenybe, egy helyi, 21 éves fiatalember függetlenként mérette meg magát és benevezett egy idegen is Szolnokról a Munkáspárt színeiben. A parlamenti baloldali ellenzék még nyomokban sem lelhető fel, ennek ellenére úgy startolt a kampány, hogy ismeretlenek hamis szórólapokkal árasztották el a falut, amelynek egyik oldalán Gyurcsány Ferenc, a hátoldalán pedig Zobokiné Kiss Anita volt látható DK-s színekben. Az anyag szerint ha újra az asszony lesz a polgármester, akkor a KISZ-táborból migránstábor létesül, egybekelhetnek az egyneműek, és minden közpénz el lesz herdálva.
Nem volt kétséges, hogy a polgármesteri poszt Zobokiné és Madari közt fog eldőlni, de tartani lehetett attól, hogy a testületben újra patthelyzet alakulhat ki. Zobokiné nemcsak saját, de lokálpatrióta csapatának győzelmében is hitt, mondván: ő itt él a településen, ismeri az embereket, értük dolgozik és nem foglalkozik politikával. Megkérdeztük Madari Andort, hogy hajlandók lesznek-e a nemzetisek a konstruktivitásra, ha újra Zobokiné nyer vasárnap, de nem kívánt spekulációkba bocsátkozni. Azt mondta, várjuk meg a választás eredményét, és utána beszéljünk.
A választás napján nagy volt a feszültség mindkét táborban. Több helybéli elmondása szerint szokatlanul sokan mentek el szavazni családostul, kéz a kézben, és volt olyan szavazóhely, ahol várniuk kellett az urnafülkére, ilyet eddig még nem tapasztaltak. Az összesítések szerint a névjegyzékben regisztrált 3773 szavazóból 2320-an adták le a voksukat, ez 61 százalékos részvételi arányt jelent. Tíz óra után Madari Andor gratulált vetélytársának, hiszen már látszott: a polgármester előnye behozhatatlan. Végül 1377-en szavaztak rá, míg Madarira 827-en, Zoltán Péter pedig mindössze 57 voksot kapott.
Ezután már csak azért izgultak Zobokinéék, hogy meglegyen a többségük a testületben. Meglett. Az összes független képviselő bejutott, magasan verve a Fidesz–Nemzeti fórum jelöltjeit. Óriási vereség ez a kormánypártnak, főleg Lezsák Sándornak, a Magyar Örökség-díjas Lakiteleki Népfőiskola alapítójának, amely komoly munkáltató a faluban. Jelenleg többmilliárdos beruházás keretében felújítják, szálloda, fürdő és lovarda épül hozzá. Igaz, épp az átépítése miatt csökkenő foglalkoztatás indokával rúgott ki tavaly karácsony előtt azonnali hatállyal több mint tíz embert Lezsákné Sütő Gabriella. Ennek és másfél éves aknamunkájának itt az eredménye.
1 komment
Mielőtt bármit is állít a