h i r d e t é s

Amikor Tállai András leveszi a kezét egy független faluról

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Amikor Tállai András leveszi a kezét egy független faluról

2017. július 05. - 19:32

Megfagyott a levegő a Borsod megyei Szentistván polgármestere körül: nem hívták rendezvényekre, nem kaptak pályázati pénzt. - írja a nepszava.hu.

Forrás: nepszava.hu

Folyamatosan azt sulykoltad belém, hogy az országgyűlési képviselőnk azért nem segít a településnek, mert én egy büdös kommunista vagyok.

Többször, több helyen, nyilvánosan elmondtad. Még ezt is elviseltem miattad, szidjanak engem.

Ha felhozódott ez a téma, felajánlottam, hogy felállok, nem szeretnék a falunak kárt okozni azért, hogy engem így ítélnek meg. Ha sokára is, de azért csak kiderült az igazság. Személyesen az országgyűlési képviselőnk nyugtatott meg, hogy egyáltalán nem énmiattam, nem énrám haragszik, temiattad, csakis temiattad, a te viselkedésed miatt nem támogatja a települést”…

Akár egy ítéletet, úgy olvasta Pusztai-Csató Adrienn szentistváni polgármester fejére ezeket a mondatokat nemrégiben Koncz Attiláné Tanner Zsuzsanna, a borsodi település alpolgármestere. A testület márciusban úgy döntött, feláll, s így kényszerítenek ki időközi választást, egyszerűbben szólva így mozdítják el a helyéről az addigi polgármesterüket.

A voksolást most július 9-re írták ki.

A falu vezetője – aki egyébként visszautasította, hogy bármikor is „büdös-kommunistázott” volna – lapunknak azt mondta, egészen addig nem érzékelte az iránta megrendült bizalmat, amíg nem jelentette be, hogy csatlakozik a Gémesi György fémjelezte Új Kezdethez, ahol idén márciusban az egyik alelnökké is megválasztották. Ekkor mintha megfagyott volna körülötte a levegő.

- Ha úgy tetszik, addig is egyfajta ellenszélben dolgoztunk, mert a fideszes országgyűlési képviselőnk, Tállai András nem tudta megbocsátani nekem,

hogy elindultam a polgármesteri székért, s talán azt sem, hogy közel kétharmaddal nyertem, alaposan elverve a Fidesz által támogatott jelöltet

– mondja a korábban rendészeti területen, később pedig a Heves megyei Felsőtárkány jegyzőjeként dolgozó Pusztai-Csató Adrienn. Bevallja: ő is a kiábrándult fideszesek csapatát erősíti.

- Korábban éjt nappallá téve segítettem a kampányukat, szórólapokat hordtam, anyukám, aki szakácsnő, tepsiszám sütötte a pogácsát a rendezvényekre. Ám amikor elhatároztam, hogy több éves jegyzői tapasztalattal a hátam mögött a szülőfalumban ringbe szállok a polgármesteri székért, keresztülhúztam a számításukat.

Ebből is látszik, hogy nekik csak csicskának kell az ember, addig, amíg azt teszi, amit ők akarnak

– teszi hozzá.

Azt, hogy Tállai András „levette a kezét” Szentistvánról, több jel is mutatta.

Az egyik legszembetűnőbb az volt, hogy soha nem nyertek semmilyen pályázaton, noha a fideszes belső körök szerint is a kormánypárthoz „bekötött” miskolci pályázatíró céghez mentek ők is, amely sorra nyerte a környékbeli településéknek a fejlesztési pénzt.

Szentistvánt kivéve: ők valahogy mindig kimaradtak.

A faluvezetés negligálását jelzi, hogy a helyi fideszesek mindig külön tartották az ünnepeket, megemlékezéseket, s hiába hívták, az országgyűlési képviselő soha egyetlen hivatalos önkormányzati rendezvényükre sem ment el.

De ez a fajta pitiánerség másban is megmutatkozott a polgármester szerint: őt sem hívták meg olyan eseményekre, amelyeken környékbeli polgármestertársai a posztjuk jogán ott lehettek.

Egyszer egy ilyen rendezvény felelőse megsúgta neki, csak úgy kaptak repi-húst attól a húsüzemtől, amelynek vezetője az ő korábbi riválisa volt, hogy megígérték: a szentistváni polgármester nem lesz a meghívottak között.

Miután április elején felállt a képviselő-testület, kikényszerítve egy új választást, Tállai mindjárt engedékenyebbnek mutatkozott a falu meglátogatását illetően.

Az iskola épülete előtt április végén tartott sajtótájékoztatón azt mondta: helyzet van Szentistvánon, két és fél év után a képviselők rájöttek, hogy rossz irányba mennek a dolgok.

Ennek a rossz iránynak az egyik jele például a honatya szerint az, hogy a falu nem tartotta meg a legendás szentistváni matyóbált, s megszűnt a „híresen jó” helyi futballcsapat, pedig a focit itt is sokan szeretik.

Egyben cáfolta, hogy bármilyen köze lenne a képviselőtestület döntéséhez, sőt azt is, hogy erről egyeztetett volna az alpolgármesterrel, amihez hozzátette, hogy az elmúlt 19 évben egyetlen önkormányzat munkájába sem szólt bele.

Ez a magyar valóság

Ördög Jakab polgármesterként több cikluson keresztül vezette Szentistvánt, s egyfajta „királycsináló” lett, amikor 2014-ben Pusztai-Csató Adrienn mögé állt.

Azt mondja, ezt azóta megbánta, mert a falu lelépett a fejlődés útjáról, a polgármester pedig nem tud szót érteni az önkormányzat tagjaival, mert rendészeti és jogász végzettsége miatt „katonás és parancsoló hangnemben” tárgyal, nem összekovácsoló, hanem megosztó személyiség.

Szavai szerint egy értelmes vezető felméri a realitásokat, tisztában van a politikai helyzettel, s megpróbál beleidomulni, hogy minél több előnyt szerezzen a településének. Az ő polgármesterük azonban nem alkalmazkodott ehhez, nem pályázott eleget, s emiatt nem is kaptak pénzt.

Hozzátette: ma a regnáló országgyűlési képviselő van olyan helyzetben, hogy menedzselni tudja a pályázatokat, főleg akkor ha miniszter-helyettes, államtitkár is egyben. Miként fogalmazott: szeretjük vagy nem, ez a magyar valóság.

nepszava.hu