h i r d e t é s

Aung Szan Szú Kji továbbra is elég könnyelműen beszél a rohingja népirtásról

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Aung Szan Szú Kji továbbra is elég könnyelműen beszél a rohingja népirtásról

2018. szeptember 14. - 20:10

„Visszatekintve, a mianmari kormány jobban is kezelhette volna a rohingjákkal kapcsolatos helyzetet Arakán államban” – állapította meg csütörtökön a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji mianmari vezető, a kormányfői feladatokat ellátó államtanácsos a Hanoiban tartott Világgazdasági Fórumon. - írja a zoom.hu.

Menekülő rohingják 2017 októberében. Illusztráció: 444.hu

A nyugat-mianmari Arakán államból 2017 augusztusa óta csaknem 700 ezer rohingja menekült át a szomszédos Bangladesbe, miután a mianmari hadsereg – saját fogalmazása szerint – tisztogató műveletbe kezdett azután, hogy rohingja felkelők mianmari biztonsági állásokat támadtak meg.

Egy ENSZ-vizsgálóbizottság nemrég nyilvánosságra hozott jelentése szerint a mianmari hadsereg “a népirtás szándékával” gyilkolt halomra kisebbségi rohingjákat, de voltak olyanok is, akik csoportosan rohingjákat erőszakoltak meg.

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) megállapította, hatáskörében áll kivizsgálni a rohingják ellen elkövetett emberi jogsértéseket. Ezt a mianmari kormány elutasította.

Aung Szan Szú Kji csütörtökön arról beszélt, hogy körültekintőbben is eljárhatott volna a kormány Arakánban, hiszen azon az állásponton van, hogy

a hosszú távú biztonság és stabilitás szavatolása érdekében tisztességesen kell fellépni minden féllel szemben.

Nem válogathatjuk meg, hogy kinek biztosít védelmet a jogállamiság

– hangsúlyozta.

Forrás: frissujsag.ro

A délkelet-ázsia ország de facto vezetője kitért a Reuters brit hírügynökség két, szeptember elején hét év börtönbüntetésre ítélt újságírója ügyére is.

El szoktam gondolkodni azon, hogy hány ember olvasta el az ítéletet, amelynek semmi köze sincs a szólásszabadsághoz, hanem a hivatalos titkok-törvénnyel van összefüggésben

– mondta, utalva a brit gyarmati időkből való jogszabályra, amelynek megsértése címén emeltek vádat 32 éves Va Lon és a 28 éves Kjav Szo O ellen.

Hozzátette: a jogállamiság keretében minden joguk megvan arra, hogy fellebbezzenek és rámutassanak, miért volt helytelen a bíróság döntése. A két újságíró tíz rohingja férfi és fiú meggyilkolása ügyében végzett oknyomozást Arakánban. Decemberben Rangunban tartóztatták le őket államtitkok megszerzéséért. A két férfi azt állítja, hogy tőrbe csalták őket: rendőrök adtak át nekik hivatalos iratokat, amelyeket a hatóságok államtitoknak minősítenek. Ezek a másolt dokumentumok állítólag a hadseregnek a rohingja lázadók elleni hadműveletéről szóltak.

Bebörtönzésüket azonnal elítélte munkáltatójuk, a Reuters, Nagy-Britannia – az Európai Unió nevében is – és az Egyesült Államok.

zoom.hu