Az 55 évnél idősebbekre is veszélyes lehet az AstraZeneca vakcinája
Az olasz szabályozóbizottságok döntése azután érkezett meg, hogy az Európai Unió megadta a zöld jelzést a készítménynek, bár a német hatóságok korábban már figyelmeztettek, hogy az idősek esetében nem biztos, hogy érdemes vállalni a mellékhatásokhoz köthető kockázatokat.
A hivatalos közleményben azt írták, van némi bizonytalanság a vakcina effektivitásával kapcsolatban, mivel az önkénteseken elvégzett kísérletek alkalmával az 55 év feletti korosztályt nem képviselték megfelelő arányban – írta a Medical Xpress orvosi szaklap.
Ahhoz, hogy teljes biztonsággal kijelenthessék, működik az oltóanyag a szóban forgó korosztály esetében is, további klinikai ellenőrzések szükségesek, addig csupán a 18-55 év közötti igénylőknek ajánlják az AstraZeneca-vakcinát.
A szakértők kiemelték, alternatívaként a sokkal modernebb, mRNS-technológián alapuló Pfizer-, illetve Moderna-oltásokat javasolják, amelyek mindezidáig megbízhatónak, hatékonynak, valamint ártalmatlannak bizonyultak.
A hírvivő RNS-re épülő vakcinákban a koronavírus genetikai kódjának egy részét helyezték el, amellyel az immunrendszerből aktív reakciót válthatnak ki, ezáltal védve lehet a szervezet a kórokozó további támadásától.
Az AstraZeneca korábban határozottan elutasította a hatástalanságról szóló híreszteléseket, melyek arról szóltak, hogy az 55 év felettieknél mindössze 8 százalékos effektivitási mutatóval bír a készítményük. (liner.hu)