Az a kormány célja, hogy ne összegezzük a járvány tanulságait, mert arra nem lehet kampányt építeni
Kevesebb, mint egy évvel a parlamenti választások előtt egyértelművé vált, hogy a koronavírus-járvány kezelése lesz a kampány központi téméja.
A Fidesz szokásához híven felépített egy hosszú távú stratégiát, melynek betetőzéseként megpróbálja elhitetni az emberekkel, hogy annál jobban nem is lehetett volna kezelni a járványt, mint ahogy azt az Orbán-kabinet tette. Az ellenzéknek megint csak a kontrázás marad, vagyis be kell bizonyítania, hogy komoly hibákat vétett a kormány. Az igazi vesztesek megint a magyar polgárok lesznek, hiszen ez a kommunikációs párviadal épp azokat a komoly szociális, gazdasági kérdéseket tolja a háttérbe, melyekről végre illendő lenne nyíltan beszélniük a politikusoknak. - írja a Szegedi Kattintós
Az utóbbi három évben tovább folytatódott a társadalom kettészakadása, vagyis, akik eddig gazdagok voltak, még gazdagabbak lettek, akik pedig szegények voltak, tovább szegényedtek. Vannak olyanok, akik végzetesen eladósodtak, de mivel hitelfizetési moratórium van életben, számukat, és a helyzetük súlyosságát csak megbecsülni lehet. Rövidesen tömeges kilakoltatások kezdődhetnek, mert sokan nem tudják fizetni a lakbért. Több ezer lakásban kikapcsolhatnak szolgáltatásokat, mert a járvány miatt sokan elvesztették az állásukat, vagy korábbi jövedelmüknek csak egy részéhez jutottak hozzá.
Ezek komoly szociális problémák, melyekről egyre kevesebb szó esik a közbeszédben, mert most minden az oltásokról, a korlátozásokról, az élet újraindulásáról, no és természetesen a védettséget igazoló okmányokról szól. Természetesen ezek is fontos kérdések, ám megint a háttérbe szorulnak olyan társadalmi kérdések, melyekre évtizedek óta nem adott érdemi választ a politika. Fontos reformok maradnak el arra hivatkozva, hogy most van fontosabb dolog is annál, hogy orvosolják például az oktatás, a közigazgatás, az államháztartás vagy az egészségügy problémáit.
A legnagyobb veszélyt az jelenti ez utóbbi területek esetében, hogy mindegyiket próbára tette a járvány, és a kormány azt kommunikálta, kiválóan helyt álltak az ide tartozó intézményrendszerek. Azt a képet közvetítik az iskolákról, hogy a távoktatással sikerült úrrá lenni a járvány okozta nehézségeken, hogy az egészségügy jól bírta a rá nehezedő nyomást, a gazdaságot nem roppantotta meg a komoly bevételkiesés és a növekvő államháztartási hiány, a közigazgatás pedig sikeresen levezényelte a járvány miatt megnövekvő adminisztrációs feladatokat.
Egyszerűbb elhallgattatni azokat, akik eltérnek a központi irányelvektől, és azt állítani az ellenzékről, hogy ha rajtuk múlott volna, kétszer ennyi áldozatot szedett volna a járvány.
Pedig tudjuk, hogy csak a pedagógusok, egészségügyi dolgozók, hivatalnokok és gazdasági szereplők hihetetlen erőfeszítéseinek köszönhető, hogy a rendszer működőképes maradt, és a harmadik hullám legnehezebb pillanataiban is minden területen el tudták végezni a legfontosabb teendőket. A kormány most úgy kreál magának sikerpropagandát, hogy épp a legnagyobb hiányosságokról tereli el a figyelmet. Elcsigázott egészségügyi dolgozók, pedagógusok, hivatali munkatársak és utolsó tartalékaikat felélő vállalkozók tudnák arról mesélni, milyen ára volt annak, hogy fenn tudták tartani legalább alapszinten a tevékenységüket.
Ha volt valami értelme ennek a hatalmas küzdelemnek, akkor az az lenne, hogy a politikusok végre őszintén beszéljenek a járvány tanulságairól. Ehhez azonban nem meghamisított statisztikákra, a problémák agyonhallgatására, és fényesre csiszolt kormányzati sikerpropagandára lenne szükség, hanem nyílt és őszinte párbeszédre. Ez persze csak vágyálom, hiszen az férne bele legkevésbé a Fidesz kampányába, ha a tanulságok megvitatása érdekében társadalmi párbeszédet kezdeményezne. Egyszerűbb elhallgattatni azokat, akik eltérnek a központi irányelvektől, és azt állítani az ellenzékről, hogy ha rajtuk múlott volna, kétszer ennyi áldozatot szedett volna a járvány.
Nemhogy közelítenénk egy társadalmi párbeszéd elindulásához, hanem egyre inkább távolodunk attól a lehetőségtől, hogy az ország közös problémáit kormányzati, ellenzéki, civil és szakmai csoportok részvételével megvitassuk. Pedig a járvány olyan össztársadalmi problémákat hozott a felszínre, melyek megoldása nem halasztható már sokáig. A Fidesz azonban sokkal inkább hisz a kommunikációs zsonglőrködésben, mint a valódi megoldások kidolgozásában és végrehajtásában. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja:„Ha szépen fénylik a lovad szőre, azt hiszik rólad, hogy jó lovas vagy, pedig dehogy.”