h i r d e t é s

Az ALTUS Zrt. vezérigazgatójának álláspontja Gyurcsány Ferenc offshore-érintettségéről

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Az ALTUS Zrt. vezérigazgatójának álláspontja Gyurcsány Ferenc offshore-érintettségéről

2016. április 16. - 13:37
0 komment

A Heti Válasz április 15-én megjelent számában olyan magyar csúcspolitikusokról ír, akiknek az offshore-ozás lehet a vesztük.

A lap megemlíti Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt is, aki politikai szerepvállalása előtt az Altus Luxemburg S.A.H. nevű érdekeltségen keresztül ellenőrizte több, hazai (például a Motim nevű vállalkozását) vállalkozását is.

Arra a kérdésünkre, hogy Gyurcsány Ferencnek 2006-tól kezdve volt-e vagy van-e offshore érdekeltsége, Dobrev Klára, az Altus Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Az Altus Luxembrug S.A.H. Luxemburgban bejegyzett cég története az 1990-es években, 97'-98'-ban kezdődött. A tőzsde-boom idején az Altus-nak olyan tervei voltak, hogy a tulajdonában álló céget (MOTIM) tőzsdére viszi. Az új céget, amelybe beapportálták a MOTIM részvényeket, azért Luxemburgban alapították, mert egy külföldi cég részvényei jobban forogtak a tőzsdén, mint egy magyar cég tulajdonában lévő részvények.

A cégalapítás hivatalos és legális keretek között zajlott, a Magyar Nemzeti Bankhoz is megtették a szükséges bejelentést. Semmilyen jogellenes állapotot nem kívántak leplezni.

Sajnálatos módon éppen akkor ütött be az orosz crach, amikor elkezdődött volna a részvények tőzsdére vitele. Az orosz gazdasági helyzet alakulása az európai tőzsdékre is hatással volt. Ennek következményeként jó pár évre tönkre mentek vagy nagyon rosszul teljesítettek az európai pénzügyi piacok. Így végül elálltak a tőzsdére menetel szándékától, ezzel együtt a cég megszüntetésre került, a részvénytulajdon pedig visszakerült az Altus tulajdonába. Úgyhogy egy fillér adóelőny nem keletkezett.

"Az offshore cég semmi mást nem jelent, minthogy az ember alapít egy céget, ami nem ott működik, ahol be van jegyezve. Magyarország is biztosít offshore-státuszt cégeknek, ezt egyébként épp az Orbán kormány vezette be.
Az offshore-val akkor van probléma, ha ez titokban történik, tehát nem hivatalosan, nem bejelentve, ismeretlen tulajdonosi háttérrel. Illetve akkor, hogyha valamilyen jogtalan előnyt, korrupciós pénzt vagy adott esetben kifejezetten adócsalási szándékkal történő pénzügyi manővert takar. Önmagában nem tudok példát mondani olyan nemzetközi területen működő vállaltra, amelynek ne lenne offshore formában működő cége.

Ez pedig önmagában még nem bűn. Ebben az esetben, pedig hát tényleg azt hiszem, hogy mint a szende szűz lány pisloghatnék, viszont értem én a Fidesz próbálkozását, hogy megpróbálja ezt összemosni azokkal, akik például a letelepedési bizniszben közreműködnek és közben teljesen ismeretlen helyekre megy a magyar állam pénze."

- mondja Dobrev Klára.

Visszatérve az Altushoz.

"Az Altus ügye teljesen legális, hivatalosan és ráadásul teljesen nyilvánosan történt a luxemburgi cég alapítása. Amennyiben sikerül volna a részvényeket kibocsájtani, tőzsdére menni, akkor ez a luxemburgi cég működtette volna tovább ezt a cégvagyont."

- tette hozzá Dobrev Klára, az Altus vezérigazgatója.

"Gyurcsány Ferencnek nemhogy offshore ügye, külföldi cége vagy külföldi ilyen típusú tulajdona sincs. Az Altus-nak van egy tíz százalékos részesedése egy bolgár vállalatban, ráadásul az egy Bulgáriában működő vállalat. Gyurcsány Ferenc az összes olyan cégét eladta és megszüntette, aminek bármilyen kapcsolata lehetett volna az állammal. Sem offshore, sem más cég nincs a tulajdonában, amely indult volna közbeszerzésen, részesült volna állami vagy EU-s támogatásban.

Amit politikusként ebben a műfajban tisztességesen lehet művelni, azt ő is és az Altus is tisztességesen tette."

- mondta el telefonos megkeresésünkre Dobrev Klára.

Az Altus Luxemburg S.A.H. cég törlésének kelte 2002. január 24., a közzététel időpontja pedig 2002. február 21.