h i r d e t é s

Az Európai Unió Bírósága a devizahitelesek mellé állt

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Az Európai Unió Bírósága a devizahitelesek mellé állt

2019. október 08. - 08:04

Az Európai Unió Bíróságának (EUB) újabb döntése mutatott rá a magyar kormány devizahiteles ügyekben kialakított állásfoglalásának tarthatatlanságára – nyilatkozta a Magyar Hangnak Szepesházi Péter devizahiteles ügyvéd, korábbi bíró. 

Illusztráció: MTI Fotó: Kallos Bea

– A C-260/18. számú lengyel ügyben előzetes döntéshozatali eljárásban hozott döntés szerint az árfolyamrésre vonatkozó tisztességtelen feltételek nem helyettesíthetők a lengyel polgári jog általános rendelkezéseivel

– tett hozzá.

Kérdésünkre az ügyvéd elmondta, miután a lengyel ügyben hozott döntés az unió egész területén érvényes, a mostani döntés megerősítette az idén tavasszal a C-118/17-es magyar ügyben hozott ítéletet. Ugyanis mindkét ügyben az az EUB álláspontja, hogy a szerződés érvénytelensége egyben azt jelenti, vissza kell állítani az eredeti állapotot. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy az eredetileg felvett összeget kell visszafizetni kamatok nélkül, de abból le kell vonni az adós által korábban már fizetett törlesztőrészleteket.

– Az említett ügyekben hozott EUB döntések értelmében egyértelmű jogi álláspontom szerint hibás a második devizahiteles törvény azon passzusa, amely szerint a tisztességtelen feltételek miatt érvénytelen devizahiteles szerződések esetében az adósok nem kérhetik az eredeti álláspont visszaállítását

– emelte ki az ügyvéd.

Az EUB mostani és korábbi döntése összecsengeni látszik Kásler Árpádnak, az Európai Unió Parlamentje Petíciós Bizottságának ülésén elhangzott, a magyar devizahiteles károsultak azonos elbírálását követelő beszédére adott bizottsági válasszal. A szeptember 5-én elhangzott beszédre reagálva ugyanis az Európai Bizottság képviselője elmondta, október végéig van ideje a magyar kormánynak, hogy közölje, mit szándékszik tenni annak érdekében, hogy az uniós jogok ebben a tekintetben is érvényesüljenek Magyarországon.

A legfrissebb EUB-döntést elemezve a Frankfurter Allgemeine Zeitung című napilap gazdasági elemzője szerint ez az ítélet közel 18 milliárd euró, azaz hozzávetőlegesen hatezer milliárd forint veszteséget okozhat a Kelet-Európában tevékenykedő bankoknak.

magyarhang.hu