Az M3-as metró omlik mint Déva vára? Tarlós megoldása időszerű, több pénzről tanakodik Orbánnal
Közel harmincmilliárddal kérnek többet az M3-as metróvonal felújítására vállalkozó cégek az előzetesen becsültnél. Ez pedig aligha fér bele a kormány által biztosított uniós keretbe. - írja a hvg.hu.
Hiába csökkentették a metrófelújítás és korszerűsítés műszaki tartalmát, hiába enyhítették a kivitelezők által vállalt kockázatokat a 3-as metró második kivitelezői tenderének kiírásában.
A többször módosított határidejű közbeszerzési pályázat újabb körére beérkező ajánlatok így is több, mint 20 százalékkal haladják meg az előzetesen kalkulált költségeket
– derült ki a tegnapi tenderbontáson.
Tarlós István főpolgármester tegnap az Indexnek azt mondta, hogy a második tenderre érkezett ajánlatok sokkal kedvezőbbek, mint első nekifutásra, amikor 50 százalékkal magasabbak voltak az árak az előzetesen vártnál.
A városvezető a portálnak lényegesen kedvezőbbnek írta le a jelenlegi helyzetet.
A HVG információi szerint a kivitelezői ajánlatok valóban lényegesen olcsóbbak lettek, de még így is 30 milliárddal haladják meg azt. Ennyi pénzt pedig a főváros képtelen saját kasszából előteremteni.
Tarlós zárt ajtók mögött már sokkal kevésbé volt derűlátó.
A tegnapi tenderbontás után főpolgármesteri irodában zajló megbeszélés állítólag hangos szóváltásba torkollott. A főpolgármester ismét találkozót kért Orbán Viktor miniszterelnöktől a hiányzó összeg pótlására.
Jövő hét közepére kapott is időpontot információink szerint.
Forrás: hvg.hu
Lázár János hiába drukkolt
A fővárosnak mindenesetre kétszer hatvan napja van, hogy a hiánypótlásokat is bevetve kitolja a tender lezárását. A HVG információi szerint nem kizárt, hogy a tendert ismét eredménytelennek nyilvánítsák, ha Budapest vezetése nem kap extrapénzt a kormánytól.
Lázár János kancelláriaminiszter tegnap a kormányinfón a HVG kérdésére azt válaszolta, hogy a magyar kormány 138 milliárdot ad a 3-as metróra, és most annak drukkol az állam és a főváros, hogy a csökkentett tartalom mellett lesz olyan pályázó, amelyik a kereteket nem szétfeszítő ajánlatot ad be.
Úgy tűnik, nem volt elég hatékony a drukk.
A vonal rekonstrukciójára – beleértve az alagutakat, az állomásokat, illetve az automata vezérlő és áramellátó rendszert – tavaly meghirdetett első közbeszerzési pályázatra érkezett ajánlatok 50 százalékkal haladták meg a kezdetben 160 milliárdra becsült, majd 120 milliárdra lefaragott mérnökárat.
Tarlós István főpolgármester 171 milliárdos legolcsóbb ajánlati árról beszélt, és kartellt kiáltott.
Furcsállotta ugyanis, hogy a kivitelező cégek szinte fillérre ugyanazt az összeget mondták be.
A tenderre rálátó szakemberek egyfajta
alkotmányos felárra
gyanakodtak. De kétségtelenül felfelé srófolta az árakat az is, hogy a főváros a leendő kivitelezőkre hárított volna minden felelősséget és extra költséget.
Így például a győztesnek saját zsebből kellene fedeznie a hiányzó engedélyek beszerzéséből fakadó kockázatot, illetve a hatóságok szabta feltételek teljesítését.
Az is a pályázókat terhelné, ha a kiíráshoz csatolt felmérésben leírtaknál rosszabb állapotot tapasztalnának a föld alatt. A fel nem tárt hibák kockázatát 30-40 százalékosra taksálták.
Nem lesz metróátadás választások előtt
A főváros a második tenderre már részletes kiviteli terveket prezentált, ráadásul újra csökkentették a műszaki tartalmat, így próbálva csökkenteni a kockázat miatti felárat.
Csakhogy még mindig nem tudni, hogy mi van az alagutak burkolata mögött.
S az alkotmányos felár sem lett kevesebb. Holott az unió jól érthetően megüzente: a 137,5 milliárdnál nem ad többet. Pontosabban ez az összeg már a magyar kormány 15 százalékos önrészét is tartalmazza.
A kabinet egyébként a HVG információi szerint még mindig nem adta be hivatalosan az uniós támogatási kérelmet.
Ha a tendert eredménytelennek nyilvánítja a főváros, akkor beláthatatlan távolba vész a felújítás. De sikeres tenderzárás esetén se kezdődhet el a kivitelezés ősz előtt. Így aligha rendezhetnek csinnadrattás avatót a 2019 őszi önkormányzati választásokra.
Az egyelőre el sem nyert uniós támogatás közben lassan megromlik.
A beruházást a 2014–2020 közötti pénzügyi ciklusban kívánták megvalósítani.
Az elnyert támogatást egyébként 2023-ig lehet felhasználni.
Addig még van idő.
Csakhogy már az indulás is kétéves késésben van.
Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes 2015 májusában még abban bízott, hogy a vállalkozási szerződést 2015. július 1-ig aláírják. Az üzembe helyezés tervezett határideje akkor 2017. december 31. volt.