Az Oktatási Hivatal komolyan nehezen nevezhető ajánlattal állt elő
Most először digitilásian indulnak - már ha a folyamatosan lehaló rendszer is úgy akarja - a jövő héttől az iskolákban a kompetenciamérések.
„A 2021/2022-es tanév valódi mérföldkő Magyarország pedagógiai mérési rendszerének történetében. Eddig az országos mérések a szövegértési képességet, a matematikai eszköztudást, valamint az idegen, illetve célnyelven nyújtott tanulói teljesítményt vizsgálták – és mindezt papíralapú mérőeszközökkel. A változás két szempontból is jelentős. Mostantól a rendszer kiegészül a természettudomány kompetenciaterülettel, és a méréseket a tanulóknak online felületen kell teljesíteniük” – idézte az Oktatási Hivatal december végi közleményét április 6-án a hvg.hu, amikor az első próbamérést tartották volna.
Azért csak „volna”, mert bár a tanárokat és gyerekeket berendelték a próbatesztre, a rendszer nem működött. Az Emmi aznap délután az iskolák vezetőinek küldött levélben „előre látható technikai nehézségekre” hivatkozik, és azt írja, a szükséges módosítások elvégzése után további próbaüzemek lesznek.
A második próbatesztre egy nappal később került volna szó a nyolcadikosok körében. A rendszer megint nem működött.
Április 12-én újra beültek a diákok délután egykor (immár több, érintett évfolyamon), de a rendszer továbbra sem indult el a legtöbb helyen, azt írta ki az Oktatási Hivatal honlapján (nem futó) rendszer, és arra kérték a résztvevőket, 14.40-kor próbálkozzanak újra.
Úgy tudjuk, hogy ekkor már volt néhány iskola, ahol működött, és ahol rájöttek, hogy kisbetűvel kell beírni a gyerekek kódját. A legtöbb helyen kedden is meghiúsult a próbaüzem, volt, ahol nem tudták elkezdeni sem, volt, ahol arról panaszkodtak, hogy a lezárásnál fagyott le fél órára a program.
„Csak mellékesen ....több ezer feleslegesen berendelt, s a kompetenciamérésből végleg kiábrándult gyerek. Több száz pedagógus, aki nem fizetett, nem túlórában ellátott időben áll lúzerként a diákok előtt” – írta egy felháborodott pedagógus nyilvános blogján.
Kedden dél körül az Oktatási Hivatal újra levelet írt az iskoláknak, amelyben előállt a „megoldással”: „Tájékoztatjuk, hogy az április 14. és 19. közötti időszakban, azaz a tavaszi szünetben, a digitális országos mérésekben érintett 6., 8. és 10. évfolyamos tanulók számára a Hivatal biztosítja a mérőszoftverrel való ismerkedés lehetőségét.” Minden nap, reggel hat és este hat között elérhető lesz a rendszer a fenti időszakban, a tanulók otthonról bejelentkezve kitölthetnek egy gyakorlótesztet, amely során a mérőszoftver működésével tudnak ismerkedni.
A – tanév rendje szerint – egy hét múlva esedékes az éles online felmérés. Addig nagyjából tavaszi szünet lesz, a diákok pedig otthonról próbálgathatják a feladatlapok kitöltését.
A 10. évfolyamon az éles mérés április 20. és május 3. között lesz, a 8. évfolyamon május 4–17. között, a 6. évfolyamon pedig május 18–31. között.
Az idegen nyelvi méréseket idén szintén digitálisan fogják megírni a diákok.
Az országos kompetenciamérés 2001-től 2021-ig a tanulók szövegértési képességeit és matematikai eszköztudását mérte fel. Idén ez kiegészül a természettudomány területtel is, amiben a feladatokhoz egy-két kérdés tartozik.
A feladatok között a természettudomány kérdéseivel, a műszaki, technikai problémákkal valóságos, vagy valószerűen megkonstruált kontextusban találkoznak a diákok. A kérdések megválaszolásához nem kizárólag és nem elsősorban az előzetes tudásukra van szükségük a diákoknak, hanem fel kell használniuk és fel kell dolgozniuk a feladatban szereplő információkat, adatokat, adatábrázolásokat is. (Itt van néhány próbafeladat.) (hvg.hu)