h i r d e t é s

Az OTP és a CIB is felfüggesztette a Zöld hitelt

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Az OTP és a CIB is felfüggesztette a Zöld hitelt

2022. március 29. - 18:04

Nincs megállás, sorban jelentik be a bankok, hogy felfüggesztik a zöld hitelek kölcsönkérelmeinek befogadását. Az Unicredit és az Erste után így tett a CIB és az OTP is. Az ok minden esetben ugyanaz: fogyóban a jegybanki keret, és a már megkötött szerződések, valamint beérkezett igénylések alapján a bankok behúzták a féket, nehogy túl fussanak. 

Fogyóban van a kedvezményes zöld lakáshitelre a jegybank által biztosított 200 milliárd forintos keret, ezért egyre több bank dönt úgy, hogy felfüggeszti az új hitelkérelmek befogadását. Az Unicredit és az Erste után a nagybankok közül ezt tette az OTP és a CIB is. Az OTP azt közölte a honlapján, hogy március 28-án felfüggesztette a termék értékesítését, a CIB pedig azt, hogy 30-ától nem fogad be új hiteligénylést, és felfüggeszti a termék értékesítését.

A már beérkezett kölcsönigényléseket még elbírálják, de valamennyi bank arra figyelmezteti az ügyfeleket, hogy csak akkor köthetnek majd velük zöld hitel szerződést, ha addigra még marad a jegybanki keretből - derül ki a Bank360.hu összefoglalójából.

A Magyar Nemzeti Bank 120 milliárd forintig automatikusan befogadta, befogadja a bankoktól érkező forrásigényt a zöld hitelre. Valójában most ez az összeg merülhetett ki, vagy már ennek közelében járhatnak a bankok. Az ezen felüli összeg elosztásáról az MNB a bankok eddigi forrásigénylései alapján dönt majd. A hitelt forgalmazó bankok tehát most azért fékeznek, mert még nem tudják biztosan, mekkora keretet kapnak még a jegybanktól. Ez persze az eddigi szerződéskötések alapján nagyjából kikalkulálható, és a beérkezett, már elbírálás alatt lévő hiteligénylések alapján a bankok fel tudják mérni, lehet-e még keretük, vagy a biztonság kedvéért már inkább le kell állniuk a hitelkérelmek befogadásával.

A zöld hitelt forgalmazó bankok ugyanarra és szinte ugyanolyan szöveggel figyelmeztetik az ügyfeleket: az igényelt kölcsönt csak akkor tudják folyósítani, ha az igénylővel kötött kölcsönszerződés alapján az MNB visszaigazolja a szükséges keretösszeg rendelkezésre tartását. Amennyiben azonban a hitelbírálati idő alatt a jegybanki keret kimerül, akkor a bank nem tud az igényelt feltételekkel kölcsönszerződést kötni, még abban az esetben sem, ha a hiteligénylést egyébként elfogadta.

Most tehát a kölcsönszerződés megkötéséig azok az ügyfelek is izgulhatnak, akiknek a bank már befogadta az igénylését a zöld hitelre. Elhúzódó hitelbírálat és szerződéselőkészítés esetén ugyanis bármikor olyan helyzetbe kerülhetnek, hogy a bank széttárja a kezét és közli, hogy már elfogyott a jegybanki keret, és ezért mégsem veheti fel a kedvezményes hitelt - figyelmeztet a Bank360.hu

Az MNB elvileg dönthetne úgy is, hogy további keretet ad a 200 milliárdon felül a zöld hitelekre. A Zöld Otthon Program őszi elindítása óta azonban nagyot fordult a világ, felgyorsult az infláció és ezzel párhuzamosan a jegybanki kamatemelési ciklus. A pénzügyi szigorítás idején ezért ebből a szempontból meglepő lenne, ha az MNB további keretet adna a 2,5 százalékos zöld hitelre. Később, az infláció letörése esetén azonban erre még sor kerülhet, hiszen az alacsony energiahatékonyságú házak, lakások építésének ösztönzése továbbra is fontos cél.

Az eddig közölt adatok szerint a megkötött zöld hitel szerződések közel kétharmada esetében a hitelhez állami kamattámogatást (zöld csok) is igénybe vettek az adósok. A fix, 2,5 százalékos, akár 70 millió forintos kölcsön a folyamatos kamatemelések nyomán egyre vonzóbbá vált, piaci alapon már csak sokkal drágábban lehet lakáshitelhez jutni. Aki tehát eladó ingatlant keres, vagy sajátot épít, és ehhez kölcsönre van szüksége, annak a zöld hitel kivételesen jó lehetőség.

Aki még az utolsó pillanatokban be tudja nyújtani valamelyik banknál a kérelmét a zöld hitelre, annak azért a sietség ellenére is figyelnie kell a speciális elvárások teljesítésére. Ellenkező esetben ugyanis még akkor sem kapja meg a hitelt, ha maradt még a keretből, vagy később kerülhet sokba a már felvett kölcsön – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu.