Balog Zoltán: Kell egy ellenségkép, amelytől meg lehet menteni Európát
A volt emberminiszter, Balog Zoltán szerint az európai vezetőknek szüksége van ellenségképre és ez Orbán. A Yale történésze szerint azonban Orbán Viktor se nem vezető, se nem erős. - írja a propeller.hu.
Az ellenségképen alapuló politizálásról, az erős vezető mítoszáról rendezett konferencián vett részt Balog Zoltán volt Emmi-miniszter.
A Körber Alapítvány (Körber Stiftung) Fenyegetést jelent-e az erős vezetés a demokráciára – személyiség, hatalom és populizmus történelmi kontextusban című pódiumbeszélgetésén Balog úgy vélte, a balliberális szellemi elit a tekintélyelvű, autoriter kormányzással és a nemzetállam visszatérésével riogat, így leplezné tanácstalanságát.
A nyugat-európai elitnek
kell egy ellenségkép, amelytől meg lehet menteni Európát, és sokan úgy gondolják, hogy ez a magyar nemzetállam, ami részben nevetséges, részben pedig szomorú, hiszen éppen arról terelik el a figyelmet, amit ők rosszul csinálnak.
Timothy Snyder történész, a Yale Egyetem professzora az ellenségképen alapuló politizálásról beszélt, amelynek nem a jogállamiság vagy a pluralizmus az alapja.
Erre a formára jellemző a magát erősnek láttató vezető, aki azonban "nem erős, és nem is vezető". Közösségét nem előre viszi, hanem a múltba, méghozzá nem a "bonyolult történelmi, hanem a mitikus nemzeti múltba". Saját közösségük megerősítése helyett pedig az ellenfélnek, ellenségnek kijelölt tényezők meggyengítésére törekednek – ilyen politikus Donald Trump, Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor is.
Balog szerint Orbánt többször, demokratikusan választották újra, nem értelmezhető rá az autoriterség, miközben. Magyarország megerősödött 2010 óta.