Berlusconi is lefasisztázta azokat, akikkel Orbán barátkozik
Múlt szombaton Orbán Rómában járt a neofasiszták meghívására. A neofasiszta jelző sokaknak nem tetszik. Silvio Berlusconi azonban most egyszerűen csak fasisztáknak nevezte őket.
Mióta kiszállt Matteo Salvini, a szélsőjobboldali Lega elnöke az olasz kormányból, két tendencia látható az olasz belpolitikában. - írja az azonnali.hu
1. A balközép kormány stabilizálta magát, egyre egyértelműbb, hogy a Demokrata Párt (főleg Matteo Renzi liberálisainak várható kiszállása után) és az egyre zöldesedő Öt Csillag sokkal természetesebb szövetséget alkotnak, mint amilyen a grilloisták és salvinisták zombikormánya volt.
Másrészről pedig a jobboldalon belüli hatalmi harc nem fejeződött be.
Nincs meg Berlusconi utódja
Először fordul elő a második világháború után, hogy
nem a mérsékelt liberális jobboldal uralja a jobbközép térfelet.
Berlusconi egy szombati nyugdíjasoknak szóló rendezvényen mondta azt, hogy továbbra is „a Forza Italia a jobbközép szíve”, és nem hagyja, hogy mások szélsőséges irányba tolják az olasz jobboldalt. „Mi engedtük be a Legát és a fasisztákat a kormányba, mi legitimáltuk őket” – állította a volt kormányfő, aki szerint éppen ezért továbbra is neki és a Forzának van előjoga megmondania, ki is jobbközép, ki vezetheti a jobbközepet:
„Nélkülünk egy jobboldali kormány nem jobbközép, hanem szélsőjobboldali lenne.”
Azaz Berlusconi is látja a veszélyt: az a kormány, amit Salvini a neofasisztákkal (Berlusconi szavaival: fasisztákkal) megcéloz, már nem követné az olasz jobbközép hagyományát. Berlusconi ezért érzi magát „kötelezve”, hogy ne szálljon ki a politikából, mert ma szerinte csak ő és pártja a „garancia” a szélsőjobboldali fordulat ellen.
Berlusconi az Orbán által is képviselt szuverenizmust – azaz az egységesebb Európa elleni nacionalista ellenállást – is elítélte, szerinte az egyszerűen „egy butaság”, amely arra sem képes, hogy legyőzze a baloldalt.
Matteo Salvini persze rögtön ugrott Berlusconi szavaira. A politikus, aki beszédeiben maga is előszeretettel kommunistázik, most azt állította: „nincsenek már se kommunisták, se fasiszták, hanem szavazók vannak, akik szabadon döntenek”. De ő jelezte: senkit se akar kizárni, akár a kommunisták és fasiszták is beállhatnak mögé.
Vezet a baloldal
Ha most tartanák a választásokat, a jobboldali liberális Corriere della Sera napilap felmérése szerint a Lega futna be első helyre: a Salvini pártjának mért harminc százalék azonban elmarad a májusi EP-választásokon hozott eredménytől.
A neofasisztákkal közösen Salvini szélsőjobboldala csak 39 százalékon áll,
azaz messze egy kormánytöbbségtől. Ha a Berlusconi Forza Italiájának mért hét százalékot odavesszük, akkor az olasz jobboldal csak negyvenhat-negyvenhét százalékon áll – ez persze már a választási rendszer sajátosságai okán jelenthetne parlamenti többséget. (azonnali.hu)