Bezuhant a rubel, bettetek a nyugati szankciók
Az ázsiai kereskedés elindulásakor azonnal történelmi mélypontot ütött az orosz rubel: a dollárral szembeni árfolyama a 119-es szintig emelkedett. A nyugati szankciók máris közvetlenül éreztetik hatásukat az orosz gazdaságra.
Az orosz eszközök megítélésének betett továbbá az is, hogy Vlagyimir Putyin elrendelte a nukleáris fegyveres erők fokozott készültségét. - írja a Portfolio
Már vasárnap éjszaka lehetett látni, hogy jelentős mozgások lesznek a piacok nyitásakor az USD/RUB árfolyamában, majd magyar idő szerint hajnali 3 óra környékén kiderült: az orosz rubel a pénteki zárószintjéhez képest 41,5%-ot veszített értékéből. A dollárral szembeni árfolyama a 119-es szintig emelkedett, ami új történelmi csúcsnak felel meg. Vagyis az orosz fizetőeszköz soha nem volt még ennyire gyenge.
Mindez így néz ki az árfolyamon.
Russian ruble plunges 30% to a record low of 119 per dollar, after Western nations announce harsh sanctions on Moscow, including sanctions on Russia's FX reserves. pic.twitter.com/QdzCkpFhAl
— Jamie McGeever (@ReutersJamie) February 28, 2022
A háttérben Ukrajna orosz inváziója áll, de a piaci mozgásokat leginkább most a nyugati szankciók határozzák meg. Hétvégén ugyanis az Egyesült Államok, az Európai Unió és még több ország úgy határozott, hogy lekapcsolják a legnagyobb orosz bankokat a SWIFT-rendszerről, amivel lényegében blokkolták Oroszország kereskedelmének nagy részét. Emellett a büntetőintézkedések közé tartozik az orosz központi bank nemzetközi tartalékainak korlátozása is.
Mikhauil Kaszjanov volt orosz miniszterelnök pedig azt írta a Twitteren, hogy a SWIFT-tel kapcsolatos korlátozás azért rendkívül fontos, mert így nincs, ami megállítsa a rubel zuhanását. Így tehát a pénznyomtatáshoz fognak folyamodni, ami hiperinflációt és az egész gazdaságra katasztrófát hozhat.
A Rabobank szakértői vasárnap éjszakai kommentárjukban a Reuters beszámolója szerint úgy fogalmaztak, hogy az orosz jegybanki tartalékot érintő szankciók megszüntették még a rubel csekély támogatásának lehetőségét is. Az arany sem likvid, ha cserébe nem vehetsz devizát azon - jelentették ki. Hétfőn teljes összeomlás lesz a rubelben - vetítették előre az első mozgásokat látva.
Az orosz jegybankot ért szankciók miatt vannak olyan feltételezések, hogy a devizatartalék felhasználásának korlátozása miatt a központi bank nem tud beavatkozni a piacon a rubel megvédése érdekében.
#Russia's FX reserves may be of no use to Kremlin. Reserves, worth $643bn, made up of assets denom in major currencies dollar, euro, sterling, gold, yuan. Sanctions by US, EU, UK against CenBank to render a lot, if not quite all, of these reserves useless. https://t.co/prGarMRNyS pic.twitter.com/Pv5snVVbUM
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) February 28, 2022
Az orosz eszközök megítélése csak tovább romlott a vasárnap folyamán, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelte a nukleáris fegyveres erők fokozott készültségét. Ez ugyanis további éles büntetőintézkedéseket válthat ki a nyugati hatalmak részéről.
Az orosz jegybank több intézkedést is bejelentett vasárnap a piacok támogatása érdekében, miközben igyekezett a SWIFT-blokkolás következményeit. A jegybank közölte többek között, hogy újraindítja az arany vásárlását a hazai piacon, limit nélküli visszavásárlási aukciót indít, és enyhíti a bankok nyitott devizapozícióira vonatkozó korlátozásait.
Az orosz jegybank 2014 után először múlt héten beavatkozott a rubel támogatása céljából.
Ray Attrill, a National Australia Bank devizastratégiája úgy fogalmazott: elkerülhetetlennek tűnik a rubel összeomlása hétfő reggel, mivel a jegybank nem képes megvédeni és a hétvégi fejlemények következtében megnőtt az orosz adósságcsőd kockázata. (Portfolio)