h i r d e t é s

Bizonyíték van arra, hogy a nagyköveteknek a külügy megbízásából kell házalniuk a lélegeztetőgépekkel

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Bizonyíték van arra, hogy a nagyköveteknek a külügy megbízásából kell házalniuk a lélegeztetőgépekkel

2020. november 11. - 06:00

Levélben tájékoztatta a külképviseleteket Balogh Csaba, a külügy államtitkára, hogy "a Kormány áttekintette a Magyar Állam stratégia lélegeztetőgép-szükségletét, és a szükséges mennyiség rendelkezésre áll". - írja a 24.hu

Kiszállításra váró Panther 5 típusú lélegeztetőgépek a gyártó Celitron Medical Technologies Kft. váci központjában 2020. szeptember 25-én. A hazai székhelyű cég legyártotta a külügyminisztérium által megrendelt 1000 darab lélegeztetőgépet, így napokon belül a magyar egészségügy rendelkezésére fog állni a hazánkban gyártott, világszínvonalú gép. - Fotó: MTI/Máthé Zoltán

"A fenti mennyiségen felül értékesíthető készlet áll rendelkezésre" – írják a nagykövetségeknek küldött október 21-ére datált levélben.

A levélben a nagyköveteket arra kérik, hogy tájékozódjanak kiküldetési helyükön, hogy van-e elég lélegeztetőgép, és ha nincs, akkor érdeklődjenek az esetleges vásárlási szándékról. Pozitív válasz esetén az államtitkár titkárságát kell értesíteni.

A levelet a DK-s Czeglédy Csaba nyilvánosságra is hozta. „Ez a hivatalos irat két dolgot bizonyít: nincsen itthon elég orvos és szakképzett ápoló, akik a megvásárolt 18.500 lélegeztetőgépet működtetni tudnák, az Orbán-kormány pedig ennek tudatában teljesen szándékosan szórta el a pénzünket ennyi gépre” – fűzte a levélhez az ellenzéki politikus.

Tavasszal 16 ezer lélegeztetőgép beszerzését intézte a külügy, miközben Orbán Viktor és egészségügyi szakemberek is azt mondták, hogy legfeljebb 8 ezer készülékre lehet szükség. A hatalmas készlet felhalmozása 300 milliárd forintba került. A külföldi beszerzéseken felül ezer gépet egy magyar cégtől is rendelt a külügy.

Egészségügyi szakemberek arról beszéltek, hogy ennyi gép működtetéséhez messze nincs elég szakember az országban. A be nem üzemelt lélegeztetőknek jobb híján 2,5 milliárd forintból építettek raktárat. (24.hu)